Досьє Кузьменко Сергій Анатолійович

ІноЗМІ про Україну: офшорний скандал і голландський референдум дорого коштуватимуть Порошенку

Огляд іноземної преси. 2 – 8 квітня.

Скандал з панамськими офшорними рахунками Петра Порошенка став головною темою для статей про Україну у іноземних ЗМІ цього тижня. Як і інші 128 провідних політиків та бізнесменів з усього світу, Порошенко потрапив до так званого списку "PanamaPapers", який викрив таємні офшорні рахунки світових багатіїв, що намагалися уникнути оподаткування.

Іноземні медіа прогнозували, що тепер чекає на українського президента. Поки в Україні обговорювали офшорні рахунки президента, у Нідерландах відбулася довгоочікувана подія – референдум щодо асоціації між Україною та ЄС. Як передають іноземні агентства новин, результати голосування також стали невтішними для України та її міжнародного іміджу.

У неділю, 3 квітня, у ЗМІ з’явилася скандальна інформація, яку журналісти одразу назвали одним з найбільших витоків даних у історії. Стали відомі таємні офшорні компанії, яку провідні багатії з усього світу використовували для приховування своїх багатств та ухилення від сплати податків. Серед цих людей опинився і чинний Президент України Петро Порошенко.

Документи були отримані від панамської юридичної фірми Mossack Fonseca & Co, що надавала послуги з реєстрації офшорних компаній у Панамі та у Британських Віргінських Островах. Вперше документи отримала німецька газета Süddeutsche Zeitung, яка у свою чергу передала їх Міжнародному консорціуму слідчих журналістів (ICIJ – International Consortium of Investigative Journalists) та Центру з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP – OrganizedCrimeandCorruptionReportingProject). Обидві організації позиціонують себе, як некомерційний спільний проект низки незалежних ЗМІ.

Порошенко дозволив собі двічі порушити закон та залишив країну без вкрай необхідних їй у ситуації війни грошей, - OCCRP.

Вже у неділю, 3 квітня, журналісти OCCRP Ганна Бабинець та Влад Лавров опублікували вкрай критичну статтю на адресу президента України через його офшорні рахунки. Журналісти відверто висловилися про те, що на їх думку чинний Президент України більше піклується про власне збагачення, ніж про благо країни, адже дозволив собі двічі порушити закон, надавав неправдиву інформацію про власне майно та залишив Україну без вкрай необхідних їй податків.

При цьому журналісти відкидають аргументи фінансових консультантів Порошенка, які намагаються пояснити ситуацію тим, що переведення активів до Британських Віргінських Островів було необхідно Порошенку лише для того, щоб зробити її більш привабливою для потенційних покупців за кордоном. Незважаючи на це, факт залишається фактом і Порошенко зміг зекономити мільйони доларів, які інакше йому довелося б віддати до українського бюджету.

За інформацією OCCRP, через офшори Україна недобирає щорічно 11,6 мільярдів доларів у бюджеті. Погіршує злочин Порошенка, на думку журналістів, той факт, що офшорні рахунки він відкривав влітку 2014 року, як раз у той трагічний для всієї України момент, коли на сході розпалилася кровопролитна війна, адже дата реєстрації офшорного холдингу президента співпадає з днем стрілянини під Іловайськом – 21 серпня. Згодом цей день журналісти назвали «Іловайським котлом». Тоді у бою загинуло 27 українських військових. 1 вересня 2014 року Порошенко відкрито заявив про те, що Російська Федерація здійснила військову агресію проти України. Згідно з даними "PanamaPapers", у той самий день Президент України надав фірмі MossackFonseca необхідні документи для реєстрації офшору.

 

Тепер Порошенку буде вкрай складно позиціонувати себе як чесного політика, - ForeignPolicy

Журналіст інформаційного ресурсу ForeignPolicy Рід Стендіш відзначив, що після офшорного скандалу Порошенку буде дуже складно позиціонувати себе, як нетерпимого до корупції борця за законність, справедливість та подолання залежності українського політикуму від бізнесових інтересів.

Американський журналіст також підкреслив, що українські політики миттєво скористалися інформаційним приводом щодо участі Порошенка у офшорних схемах. Зокрема, Стендіш відзначив вимогу лідера Радикальної партії Олега Ляшка розпочати процедуру імпічменту президента, а також заклик «Самопомочі» утворити незалежний парламентський комітет, який має розслідувати справу офшорних рахунків Порошенка. Але журналіст висловив думку, що, незважаючи на гучний скандал, навряд Порошенку справді загрожує імпічмент, адже Україна досі не має закону, у якому було б чітко визначено таку процедуру.

За інформацією ForeignPolicy, офшорні рахунки Порошенка цілком могли використовуватися для відмивання грошей. Американський журналіст також зауважив, що незаконними дії Порошенка можна розглядати з двох причин. По-перше, він відкрив нову компанію, коли вже був президентом, а це заборонено чинним законодавством. По-друге, президент не вказував ці компанії у власній фінансовій декларації, що також формально є злочином.

«Використання офшорів в принципі є законною та поширеною практикою, особливо у Росії, Україні та інших пострадянських країнах. Бізнесмени використовують офшорні рахунки за різних причин, від бізнес-планування до обходу валютних обмежень. Проте вони також можуть використовуватися з метою уникання оподаткування та розкрадання грошей. Будь-який бізнесмен має думати про те, наскільки законним він хоче бачити свій бізнес. Але звісно мені б здалося підозрілим, якщо б публічний політик заснував офшорну компанію, щоб не сплачувати податки», - прокоментувала цю ситуацію Меггі Мерфі, спеціаліст неурядової організації TransparencyInternational.

Американське видання також скористалося можливістю нагадати, що Порошенко, ідучи на вибори президента у 2014 році, обіцяв позбавитися усього свого бізнесу, проте, незважаючи на те, що вже 2 роки минуло з того часу, він все ще є фактичним власником Roshen та «5 каналу», а його приватна власність оцінюється Bloomberg Business у 720 мільйонів доларів.

 

Панамські офшори Порошенка наближують перевибори в Україні, - WashingtonPost

Досить інакше відреагували на офшорний скандал у WashingtonPost. На сайті американського видання українські експерти Тимофій та Зоя Милованови також проаналізували документи, що стосувалися офшорних рахунків Порошенка, і злочину у них не знайшли. Вони прокоментували звинувачувальну статтю OCCRP, визнавши, що справді президент не має права займатися підприємницькою діяльністю, проте не так просто людині, яка усе життя займалася бізнесом, перейти на законні засади публічного політика та позбутися усіх своїх часток у компаніях.

Також вони визнали те, що Порошенко не вказав у своїй декларації свої фінансові рахунки, проте заявили, що він міг цього і не робити, адже фактично не платив за ці рахунки з України. Таким чином, на думку Милованових, Порошенко мав право не декларувати ці рахунки.

На думку українських експертів, проблема полягає у тому, що в Україні немає чіткого законодавства, яке б давало можливість бізнесмену реструктурувати свої активи. Незважаючи на скандал, Милованови нагадали, що компанія Roshen у 2015 році була на 74 місці з найбільших платників податків в Україні, сплативши 1.3 мільярди гривень до бюджету.

Незважаючи на це, експерти зійшлися на думці, що скандал з панамськими офшорами спричинить багато суперечок в Україні щодо її недосконалого законодавства та конфліктів інтересів у політикумі. На їх думку, цей інцидент є ще одним елементом у ланцюжку несприятливих політичних подій в Україні, що може наблизити дострокові парламентські вибори.

 

Тиск на Президента України продовжував зростати. У середу, 6 квітня, у Нідерландах пройшов референдум, що мав визначити долю угоди асоціації між Україною та ЄС. Голосування було ініційоване голландським сайтом новин GeenStijl, відомим своєю критичною позицією щодо ЄС. Результати вийшли невтішними для України: 61,1% голландців проголосували проти Угоди про асоціацію України з ЄС, у той час, як позначку «за» у бюлетенях поставили лише 32,2%. Явка на референдумі, з урахуванням останнього періоду голосування, становила 32,1%. Згідно з законодавством Нідерландів, поріг явки, за якого референдум визнається дійсним, становить 30%.

Незважаючи на те, що референдум має консультативний характер, а його результати не є обов'язковими для виконання урядом цієї країни, місцеві політики визнають, що волевиявлення голландців може вплинути на політичну позицію щодо України в країнах ЄС.

 

Голландці пішли наперекір власному уряду та усім інститутам Євросоюзу, - NewYorkTimes

Американське видання NewYorkTimes з посиланням на Reuters у четвер, 7 квітня, опублікувало статтю, у якій проаналізувало результати референдуму.

За словами прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рутте, його країна ніяк не могла ратифікувати угоду про асоціацію з Україною у її поточному вигляді. Ускладнює процес ратифікації також те, що для внесення змін в угоду з Україною за це мають проголосувати обидві палати голландського парламенту, що вкрай сумнівно, адже коаліція Рутте за інформацією американського видання на сьогоднішній день є хиткою.

Також, американське видання навело думку представника Німеччини у статті. За словами депутата Європейського парламенту від Європейської народної партії Манфреда Вебера, результат голландського референдуму став «великою поразкою для уряду Нідерландів» і до цього треба серйозно поставитися. На думку німця, голландці проголосували проти через низький рівень освіченості стосовно угоди про асоціацію з Україною, а уряд у Амстердамі не поклопотався цією проблемою.

 

Референдум і Нідерландах – це серйозний удар по відносинам між Україною та ЄС - ForeignPolicy

У інформаційному агентстві ForeignPolicy журналіст Рід Стендіш пов’язав результати голландського референдуму зі зростаючою хвилею скептичних настроїв не тільки щодо України, але й ЄС, як наддержавного об’єднання. На його думку, референдум серйозно зашкодить розвиткові політичних та економічних відносин між Україною та Євросоюзом.

У своїй статті Стендіш вказав кілька головних причин того, чому голландці висловилися проти асоціації. По-перше, це високий рівень корупції в Україні, який не дозволить економічній частині угоди ефективно функціонувати. По-друге, це внутрішньополітична боротьба всередині Нідерландів, адже підписання угоди з Україною та її ратифікація могли б розвалити діючу коаліцію у Генеральних штатах.

Також Стендіш не залишив поза увагою реакцію Росії. На його думку, прихильники асоціації з Україною у Європі вважають результати голосування значною перемогою Кремля. Як зазначив журналіст, сама Росія позитивно поставилася до результатів референдуму у Москві, незважаючи на заяви Дмитра Пєскова, прес-секретаря Володимира Путіна, про абсолютно нейтральну позицію своєї країни. Намагання знайти у голосуванні у Нідерландах «руку Кремля», на його думку, лише викликають посмішку. 

 

Реакція закордонної преси на офшорний скандал президента свідчить про ще один сильний удар по міжнародному іміджу України. Незважаючи на те, що думки іноземної преси стосовно того, чи можна вважати злочином відкриття офшорних рахунків Порошенком, розділилися, без сумніву це негативно вплинуло на закордонні справи України, особливо у світлі інвестиційного іміджу. Один тільки факт того, що Порошенко потрапив до одного списку разом з людьми з найближчого оточення Башара Асада та Володимира Путіна, а також із заарештованим колишнім прем’єр-міністром України Павлом Лазаренком, свідчить про те, що на Заході це сприйняли вкрай негативно.

Незважаючи на те, що ряд експертів намагається виправдати відкриття офшорних рахунків президентом і не вбачає у цьому злочину, зарубіжні журналісти супроводжують Порошенка критичними коментарями. Порошенко не здається і намагається відповідати. У суботу, 2 квітня, після скандальної статті NewYorkTimes, що містила звинувачення президента у примиренні з корупцією, Порошенко назвав її елементом «гібридної війни проти України». У понеділок, 4 квітня, після публікації «панамських документів» засновник Roshen намагався пояснити, що його офшорні компанії не коштували Україні жодної гривні.

Проте, незважаючи на усі намагання Порошенка виправдати свої дії, аналіз риторики іноземних ЗМІ свідчить про один факт: міжнародний імідж президента та усієї України значно постраждав. Це може негативно сказатися на підтримці західних партнерів, особливо у світлі переговорів з МВФ щодо надання наступного траншу. Західні журналісти та експерти і до офшорного скандалу люто критикували Україну за її невдалу антикорупційну політику, неефективне використання наданих західними партнерами фінансових ресурсів, затяжну внутрішньополітичну кризу. Тепер ця критика може тільки посилитися.

Не в останню чергу офшорний скандал міг вплинути і на волевиявлення голландців під час референдуму щодо асоціації з Україною у середу, який було проведено лише через два дні після викриття офшорних схем Президента України та розповсюдження цієї інформації світовими медіа. Той факт, що голландці висловилися проти асоціації з Україною, максимально погіршує ситуацію для Порошенко. Цілком ймовірно, найближчим часом президенту доведеться парирувати великий потік критики у свою сторону не лише від ЗМІ та політичних опонентів всередині країни, але й з боку закордонних партнерів. 

Автор: Костянтин Рубель

22.01.2020 о 15:11
Іран заявив, що чорні скриньки з літака МАУ мають залишитись в нього
21.01.2020 о 19:38
У Білорусі вперше цього року винесли смертний вирок
21.01.2020 о 17:42
В Давосі зірвали операцію російських агентів-«сантехніків»
21.01.2020 о 14:40
Спалах смертельної пневмонії в Китаї: коронавірус шириться світом
21.01.2020 о 10:10
Відпочив на 2,5 млн: з'явилося нове відео з готелю Зеленського в Омані
21.01.2020 о 09:38
Іран підтвердив, що український літак збили двома ракетами з...
17.01.2020 о 16:53
«Дуже гуманна організація»: верховний лідер Ірану став на захист...
17.01.2020 о 12:20
На Луганщині Служба безпеки України припинила діяльність...
14.01.2020 о 14:00
Податківець пропонувала прокурору 25 тисяч доларів хабаря щомісячно...
10.01.2020 о 10:58
Катастрофа українського Boeing в Ірані: у Трампа різко змінили думку
10.01.2020 о 08:08
З’явилося відео влучання ракети в літак МАУ – New York Times
08.01.2020 о 09:45
Катастрофа українського Боїнга в Тегерані: 177 осіб загинуло, всі...
30.12.2019 о 14:40
У мережі з'явилися фото Шуфрича з убитими африканськими тваринами
27.12.2019 о 14:54
Глава Офісу президента Богдан таємно зустрічався з олігархом...
21.12.2019 о 18:50
Під впливом МВС виявилося 70 депутатів
23.01.2020 о 20:50
У популярному додатку для знайомств з'явиться тривожна кнопка
23.01.2020 о 19:50
Вчителі і педагоги починають бунтувати
23.01.2020 о 18:50
А все тому, що у людей нагорі тепер правильні цінності!
23.01.2020 о 17:40
На Донбасі бойовики ведуть вогонь з житлових кварталів, - штаб ООС
23.01.2020 о 17:24
Українці до весни отримають «паспорт у смартфоні», - МВС
23.01.2020 о 17:20
Rolls-Royce оновив рекорд продажів в Україні
23.01.2020 о 17:00
Найголовніше за день: візит Президента України до Ізраїлю,...
23.01.2020 о 16:30
Україна посилила заходи у «Борисполі» через коронавірус з Китаю
23.01.2020 о 16:05
Британія визнала помилку щодо тризуба та видаляє його з посібника...
23.01.2020 о 15:40
Вихід Британії з ЄС: парламент остаточно схвалив угоду про Brexit
23.01.2020 о 15:29
Я розумію, що формулювання у моєму інтерв’ю було невдалим, - Анна...
23.01.2020 о 15:10
Частка відновлюваної енергії в ЄС досягла 18%
23.01.2020 о 15:00
Міносвіти гарантуватиме робоче місце для вступників у мистецькі виші
23.01.2020 о 14:32
Раду об'єднала епідемія духовно-скрєпного піз*еца - Савінцев
23.01.2020 о 14:28
У Дніпропетровській області безвісти зник 16-річний підліток (фото)
Досьє

40503 dd08 mm04 yy2016 2016 апрель квітень весна Петро Порошенко Петр , Petr Poroshenko, президент, Референдум офшор офшор 40503 dd08 mm04 yy2016 2016 fghtkm rdsntym dtcyf Gtnhj Gjhjityrj Gtnh ? Petr Poroshenko? ghtpbltyn? Htathtylev jaijh jaijh 40503 dd08 mm04 yy2016 2016 апрель квытень весна Петро Порошенко Петр , Petr Poroshenko, президент, Референдуь офшор офшор