Досьє Чумак Віктор Васильович

Ілля Сагайдак: «В системі паркувального простору потрібні кардинальні зміни»

Лише такий підхід розвантажить столицю, впевнений заступник мера Києва.


Крокуючи центром Києва, вже важко не помітити, що площа припаркованих автомобілів нестримно збільшується, відбираючи в пішоходів простір на тротуарах. Про те, яким шляхом піде Київ у вирішенні такої складної задачі, як транспортне розвантаження міста, яке майбутнє очікує на столичні місця для паркування і як розвиватиметься громадський транспорт, «Є!» вирішило поговорити з Іллею Сагайдаком, заступником голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень, який також займається транспортними питаннями.


- Нещодавно ви взяли участь у сюжеті програми «Абзац!», присвяченій проблемам паркування в столиці, де під виглядом простого водія виявляли недоліки у сфері паркування. На вашу думку, наскільки вдалим виявився цей експеримент?

- Експеримент був дуже вдалий. Ми реально побачили, наскільки вкоріненою є ця система нелегальних поборів у паркувальному просторі. На жаль, вона працює, як годинник, і для того, щоб її побороти, потрібні кардинальні зміни.


- За 10 років ви змінили багато місць праці. Але досвіду роботи в транспортній сфері у вас не було.

- Це так. Але у мене був досвід роботи з великими інфраструктурними проектами. Розібратися у важливих питаннях мені допомагає команда експертів. Це люди як з міжнародних компаній, так і просто активісти. Зараз готуємо документ про нову транспортну політику. Скажу чесно, небагато чиновників до цього долучається...

- Чому?

- Тому що якби вони були на своєму місці, у нас вже давно був би зручний і комфортний транспорт. Спілкуючись з більшістю чиновників, я бачу відсутність бажання щось змінювати, взагалі щось робити, боротися. Якщо людина сидить 30 років на своєму місці і її влаштовує, що нічого не змінюється, то як би я її не мотивував, навряд чи вона готова в принципі щось робити. Тому ми запросили нових перспективних людей з досвідом роботи в європейських компаніях для розробок транспортних рішень, використовуючи транспортну модель.
Є ще одна ключова проблема. Генплан міста застарілий, недосконалий, в ньому взагалі не має транспортної стратегії, без якої зараз не розвивається жодне місто в Європі. 

- Якими є головні недоліки чинного генерального плану Києва?

- Наприклад, у нас сьогодні найбільш завантажені місця - це мости. Практично всі перевантажені на 150 відсотків, крім одного - Дарницького. Ідея фінансувати будівництво переходу через Дніпро та не інтегрувати його в транспорту мережу – це приклад того, як бюджетні кошти викидаються на вітер. Інший приклад неефективного використання бюджету – це недобудований Подільсько-Воскресенський перехід, який коштує вже в рази дорожче, ніж найвищий і найдовший міст світу. Ми для початку повинні вивчити попит і розмежувати напрямки по пріоритетах, і тільки після цього вкладати кошти. Після Революції Гідності ряд міжнародних інституцій запропонували нам свою допомогу в реалізації важливих проектів для міста. І постало питання, як окремі проекти зможуть змінити глобально ситуацію в місті. Тоді Світовий банк допоміг у створенні транспортної моделі, механізму, який сам проводить розрахунки. Тобто коли вносиш в цю модель певну гіпотезу, він 12 годин вираховує і дає результат, як це змінить ситуацію і як перерозподіляться транспортні потоки. Це унікально! Завдяки таким розрахункам ми будемо фінансувати тільки найбільш необхідні для міста проекти.

- А хтось із чиновників поніс покарання за, як ви кажете, викидання на вітер бюджетних грошей?

- Такі випадки були до Революції Гідності. На жаль, неефективні менеджери, чиновники розплатилися за це лише тим, що їх звільнили. Зараз в команді Віталя Кличка цих людей не залишилось.

- Повертаючись до питання паркування. Як ви пропонуєте боротися з корупцією в цій сфері?

- Дійсно, коли існує ціла корупційна система, то змінити її важко. Тому ми зробили основний акцент на зміну законодавства і пройшли вже комітети ВР (бюджетний і з правоохоронної діяльності) по двох законопроектах щодо паркувальної діяльності, які передбачають заочні штрафи для водіїв, що поставили свої автомобілі в недозволеному місці або не сплатили за паркування.
Також ми взагалі хочемо прибрати з вулиці паркувальників. Біля кожної стоянки з’явиться стенд, де будуть вказані всі форми оплати: або через додаток у мобільному телефоні, або через паркомат.
Також у нас всюди в місті є іBox. Відповідно ми вже провели переговори з цими компаніями, вони згодні «зашити» собі наші додатки.
Таким чином з'являється нова посада - це інспектор, який буде звіряти номер, перевіряти через спеціальну програму, чи пройшла оплата, якщо ні - то на місці він випише штраф і покладе на лобове скло авто. Оплата штрафу в перші 5 днів - знижка 50%.

- Експерти вже давно кажуть, що проблема з паркуванням є наслідком транспортного перевантаження міста. Які нововведення потрібні, на вашу думку, для уникнення транспортного колапсу?

- Ми прийшли з новою концепцією. Раніше місто розвивалося як автомобілецентричне, тобто весь акцент був на автомобілях. У цивілізованих країнах мати автомобіль - це нормально, але їздити на ньому на роботу - це розкіш. Простий приклад: у нас практично половина всіх поїздок на роботу відбувається на власному транспорті. Цей показник у 5 разів перевищує показники в цивілізованих містах, де люди їдуть на роботу на громадському транспорті, а вже ввечері - на власному автомобілі.

- Як ви змусите власника дорогого авто пересісти на громадський транспорт?

- Автомобілісти вміють рахувати гроші. Якщо день паркування в центрі буде коштувати в декілька разів дорожче, ніж 10 гривень, то це буде стимулювати водіїв користуватись громадським транспортом. Задовольнити попит неможливо, але паркінги ми теж плануємо.

- Скільки всього в Києві зараз паркувальних місць?

- У нас триває інвентаризація. Тому можу сказати лише приблизні цифри. Офіційно 6,5 тисяч паркувальних місць. Реально їх 13 тисяч. Також є ще нічні стоянки, яких, за різними підрахунками, близько 20 тисяч. Тобто виходить всього близько 30 тисяч паркувальних місць.

- Яка роль у вашому законопроекті відводиться співпраці паркувальних інспекторів і поліцейських?

- Поліцейські важливі саме зараз. Але у поліції інші пріоритети – в них і так багато своєї роботи. Оскільки проводити евакуацію автомобіля можуть лише поліцейські, то часто виходить так, що ми просимо їх відпрацювати, а їм потрібно їхати на виклик. І паркувальники залишаються ні з чим.

- Коли ж можна чекати глобальної перебудови системи, про яку ви багато говорите? У цьому році чи у наступному?

- Я працюю в цій системі всього близько місяця (з 21 березня - прим.ред.), але розумію, що це - моя відповідальність. Ми максимально прискорюємо процес. Наші законопроекти (№3584 і №3585 - прим.авт.) вже швидко пройшли комітети. Зараз дуже важливо, щоб ці законопроекти були проголосовані. А це вже залежить від політичної ситуації в країні. Як тільки закон вступає в силу, ми міняємо всю структуру і набираємо нових людей на посади інспекторів.

- У Києві активно популяризується велосипедне пересування. Проте муніципальних місць для паркування велосипедів майже немає…

- Зараз є інвестиційні проекти щодо перехоплюючих велопаркінгів поблизу кінцевих станцій метро. Там будуть місця для велосипедів та магазини. Місту дорого брати на себе такі проекти, тому це будуть інвестиційні проекти. Однак і муніципальні велопаркінги ми також будемо встановлювати.

- Днями Ви оприлюднили свою декларацію про доходи на сайті КМДА за 2015 рік, де вказується, що Вашій дружині належать 29 квартир, вісім будинків і шість земельних ділянок. Ця інформація просто підірвала ЗМІ. Ви стверджуєте, що це майно існувало й 5 років тому. Проте в декларації за 2013 рік воно не вказувалося. Як Ви можете це пояснити?

- Так, ці квартири були і в 2013 році. Цей будинок, де розташовані всі квартири, будувався сім'єю моєї дружини (Ірини Сагайдак, в дівоцтві Івченко – прим.авт.), здається, з 2007 року. А я з нею познайомився в 2012 році. У 2013 було весілля. У даному випадку стосунку до будівництва цього будинку я не мав ніякого.

- Але відповідати на незручні питання доводиться вам...

- Я вважаю, що вчинив правильно. Адже зміни, про які часто говорить влада, потрібно починати з себе. Хоча дружина могла б написати заяву, в якій відмовилася б оприлюднити її частину декларації. І я би показав лише свою частину декларації. І тоді б ніхто не ставив мені таких питань.

- Значно різні суми у ваших деклараціях за 2013 і 2014 роки стали приводом для звинувачень у незаконному збагаченні з боку Центру протидії корупції. Багато хто побачив в цьому зв'язок з вашим призначенням на посаду голови Святошинського району. Як Ви прокоментуєте це?

- Після одруження у 2013 році у нас з дружиною з’явилося спільне майно, спільні гроші. А та інформація, яка з’являлася у ЗМІ, мала свій підтекст. Це політична гра. Найголовніше, що влітку 2015 року, після так званих «розслідувань» у ЗМІ, у мене пройшла перевірка, перевірили і дружину. Декларація пройшла податкову перевірку та всі інші органи. Ми надали всі документи і ніяких порушень не було виявлено.
Прикро, коли хтось вказує в декларації «Запорожець», а їздить на «Мерседесі» - і це ні кого не дивує. А тут коли все чесно показав - починаються проблеми.

- У вашій біографії є цікавий факт - ви народилися на Кубі. Ви могли б розповісти про цей період і про своїх батьків?

- Батько мій був інженером в Науково-дослідному інституті, який займався радіолокацією. А на Кубі була лабораторія тропікалізаціі... Так, там з українців роблять тропічних людей (сміється). Жартую! Там вивчають вплив на обладнання в складних кліматичних умовах, тобто скільки може витримати таке обладнання.
Моя мама - лікар, працювала на Кубі в поліклініці. Я там до 7 років прожив, а в перший клас пішов уже в Києві. Але весь цей час ми приїжджали періодично додому, я навіть ходив тут у дитячий садок.

- Як проходила адаптація до нашої реальності після сонячної Куби?

- Так, після Куби діти тут здавалися мені геть іншими. Кубинці самі по собі відкриті, добрі, сонячні. Через спілкування це передається. А коли приїхали сюди, треба було звикати до іншої пострадянської реальності: діти більш закриті, жорсткіші, суспільство і клімат теж.
А ще яскравий спогад - перші супермаркети. У нас ще такого не було, а на Кубі вони були. І першого разу, коли матусі всі продукти поклали в пакет, вона прийшла додому, випрала його і віднесла назад. На неї там дивилися з таким жахом! Але це була наша реальність ...

- А у вас була спокуса поїхати працювати за кордон?

- Так, у мене були пропозиції поїхати до Європи, коли я працював у «Нестле» (у 2010-2011 рр. працював фінансовим контролером у ТОВ «Нестле Україна» - прим.авт.). Може буде звучати трохи пафосно, але мені дійсно не хотілося залишати своє місто, свою країну, де є батьки, друзі, є свої традиції. Грубо кажучи, саме тут є рідний двір, нехай і не ідеально чистий, але в якому відчуваєш себе набагато краще, ніж в будь-якому європейському місті. Тому й вирішив залишитись, а тепер є змога попрацювати для рідного міста.

Пилипенко Катерина 

Читайте також: У КМДА розглянули кандидатури Резнікова і Сагайдака на посади заступника Кличка
09.07.2020 о 17:53
Пожежі на Луганщині: у мережі з’явилося відео ймовірного підпалу
09.07.2020 о 12:21
«Тисну руку», «Обіймаю»: опубліковані записи розмов нібито Порошенко...
07.07.2020 о 13:37
На Полтавщині підірвали автомобіль Укрпошти і викрали 2,5 мільйона
30.06.2020 о 19:50
СБУ затримала ексбанкіра, який зумів «продати» посаду у Нацбанку за 25...
24.06.2020 о 20:50
СБУ викрила схему розкрадання майже 17 мільйонів гривень з бюджетних...
24.06.2020 о 19:50
Нардеп від “Слуги народу” зробила скандальну заяву про дітей “дуже...
20.06.2020 о 18:50
Голова партії «Голос» Кіра Рудик заявила, що їй не вистачає...
17.06.2020 о 19:50
СБУ викрила угруповання неонацистів на чолі з громадянином РФ
12.06.2020 о 14:08
Дружина Президента України Олена Зеленська отримала позитивний...
10.06.2020 о 12:30
Сліпих ошукали на квартири. Протест в Києві
09.06.2020 о 19:50
У “Слузі народу” зробили гучну заяву: «Єрмак пропонував ОПЗЖ...
06.06.2020 о 18:50
Рекорд в Раді: народний депутат задекларував 158 квартир
05.06.2020 о 11:45
Чоловік підпалив себе на акції проти Авакова під Радою
04.06.2020 о 19:50
Суд продовжив слідство у справі про держзраду генерала СБУ Шайтанова
02.06.2020 о 18:50
СБУ спіймала на гарячому осіб, які продавали посади топ-чиновників
Сьогодні о 19:50
В аеропортах Києва та Львова з’являться лабораторії для ПЛР-тестів
Сьогодні о 18:50
У МОЗ розповіли, чи збирається Україна закуповувати вакцину від...
Сьогодні о 17:40
Тариф Укренерго на передачу електроенергії з серпня збільшиться на...
Сьогодні о 17:00
У «Борисполі» затримали рейс в Хорватію через нові вимоги до українців
Сьогодні о 16:09
Київські школярі записали відео про ненависть до кримських татар,...
Сьогодні о 15:01
В Україні проходять клінічні випробування 4 лікарських засобів проти...
Сьогодні о 14:00
Резніков назвав терміни реінтеграції Донбасу
Сьогодні о 13:00
Стало відомо коли в Україні запрацюють електронні лікарняні — МОЗ
Сьогодні о 11:50
Синоптики оголосили штормове попередження на заході України
Сьогодні о 10:27
Зеленський просить нардепів зняти обмеження на зарплати чиновникам
Сьогодні о 09:00
Справа МН17: Нідерланди планують долучити інші країни до суду проти РФ
10.07.2020 о 20:50
Стоматологи попередили про шкоду стресу для здоров'я зубів
10.07.2020 о 19:50
«Партія Шарія» не отримає 3,2 мільйона гривень з держбюджету: рішення...
10.07.2020 о 18:50
Відомий український кулінарний експерт і ведучий Євген Клопотенко...
10.07.2020 о 17:55
Гонконг закриє всі школи через спалах коронавірусу
Досьє

40696 dd21 mm04 yy2016 2016 апрель квітень весна фото галерея Транспорт транспорт Кмда Киевская городская государственная администрация Київська міська державна адміністрація паркування паркування Сагайдак Ілля Сагайдак Ілля Сагайдак Илья Київ Киев, Kiev, Kyiv, Kyiev 40696 dd21 mm04 yy2016 2016 fghtkm rdsntym dtcyf ajnj ufkthtz Nhfycgjhn nhfycgjhn Rvlf Rbtdcrfz ujhjlcrfz ujcelfhcndtyyfz flvbybcnhfwbz Rb]dcmrf vscmrf lth;fdyf flvsyscnhfwsz gfhredfyyz gfhredfyyz Cfufqlfr Skkz Cfufqlfr Skkz Cfufqlfr Bkmz Rb]d Rbtd? Kiev? Kyiv? Kyiev 40696 dd21 mm04 yy2016 2016 апрель квытень весна фото галерея Транспорт транспорт Кьда Киевская городская государственная адьинистрация Киъвська ьыська державна адьыныстрацыя паркування паркування Сагайдак Ылля Сагайдак Ылля Сагайдак Илья Киъв Киев, Kiev, Kyiv, Kyiev