Досьє
25 травня 2016
Єфремов Олександр Сергійович
Єфремов Олександр Сергійович

Проросійський політик України та державний діяч, колишній перший заступник лідера Партії Регіонів, народний депутат України V, VI, VII.

Місце народження та освіта

Народився 22 серпня 1954 року в Луганську (колишній Ворошиловград).

У 1978 році закінчив Ворошиловградський машинобудівний інститут за спеціальністю «гідравлічні машини і засоби автоматики», здобув кваліфікацію «інженера-механіка».

У 1992 році отримав диплом Київського інституту політології і соціального управління за спеціальністю політолог.

У 1996 році закінчив Міжнародну кадрову академію в Києві, одержав спеціальність магістра економічних наук. З 2001 року - кандидат економічних наук.

Кар'єра

Після закінчення інституту в 1978 році працював інженером-технологом Ворошиловградського машинобудівного заводу ім. Леніна.

З 1978 по 1980 рік служив у лавах Радянської армії.

У 1980 – 1987 роках - заввідділом Ворошиловградського міськкому ЛКСМУ, перший секретар Ленінського райкому комсомолу (Ворошиловград), перший секретар Ворошиловградського міськкому ЛКСМУ.

З 1987 по 1991 рік - заступник начальника цеху, секретар комітету Компартії України Ворошиловградського верстатобудівного заводу.

У 1991-1996 роках займав посаду директора підприємства «Мега Лтд» в Луганську.

У 1996-1997 роках - Голова правління комерційного банку «Укркомунбанк».

З 1997 по 1998 рік  - заступник губернатора Луганської  облгосадміністрації.

У 1998-2005 роках - Голова Луганської облдержадміністрації.

У 2006 році обраний депутатом Луганської облради від Партії Регіонів V скликання.

В 2006-2007 роках - президент Луганського регіонального відділення Українського союзу промисловців і підприємців.

У  2007 році вдруге обраний  народним депутатом України від Партії Регіонів VI скликань. Обидва рази - глава Комітету ВР з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради. Заступник лідера Партії Регіонів Віктора Януковича. Член Спеціальної контрольної комісії ВР України з питань приватизації (з 2007 року).

Після обрання Віктора Януковича Президентом України з 2010 року  очолив фракцію регіоналів у парламенті. Керівник Луганського обласного відділення ПР.

З грудня 2012 року - народний депутат України VII скликання від Партії Регіонів. Голова фракції ПР. Член комітету з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради.

16 січня 2014 голосував за «диктаторські закони» - пакет антидемократичних законів, які суттєво обмежували права громадян та свободу слова.

23 лютого 2014 як голова фракції «Партії Регіонів» оприлюднив свою заяву, в якій всю відповідальність за ситуацію в Україні поклав на Президента Віктора Януковича і його найближче оточення.

28 лютого 2014 уряди Австрії та Швейцарії оголосили про арешт його активів з метою запобігання ризику незаконного привласнення фінансових активів української держави.

На початку квітня 2014 Держфінмоніторинг заблокував особисті рахунки Єфремова за «фінансування тероризму».

У липні 2014 року Генеральною прокуратурою України було порушено кримінальну справу за фактом зловживання владою Єфремовим, яким вчинено тиск на посадових осіб Державного підприємства «Луганськвугілля» під час проведення процедури закупівлі послуг з монтажу гірничошахтного обладнання та низьковольтної апаратури, в результаті чого зазначеним підприємством було укладено договори з підконтрольними Єфремову суб'єктами господарської діяльності за завищеними втричі цінами. 

Єфремов був однією з ключових фігур серед регіоналів і активно підтримував політику партії, зокрема, у питаннях державної мови, вступу України в НАТО, взаємин з опонентами в період загострень політичної ситуації в країні.

Довідка

Після роботи на заводі Єфремов став займатися бізнесом. За інформацією в ЗМІ, на той час йому вдалося заробити декілька мільйонів, які він частково втратив в результаті інфляції. З того часу Єфремов завжди вміло поєднував роботу у держструктурах з бізнесом. Навіть Микола Азаров, під час перебування на посаді Голови податкової адміністрації, був здивований цим фактом, особливо після того, як виявилося, що комерційні підприємства, якими керує Єфремов займають далеко не останню роль в економіці Луганського регіону. Олександр Сергійович був засновником ЗАТ «Фонд» (одночасно - заступником, а потім і головою облдержадміністрації), який з листопада 1997 року став засновником іншої комерційної структури - ЗАТ «Луганський енергетичний альянс», яке в свою чергу з 25 травня 1998 року стало засновником КБ «Укркомунбанк», де головою правління з кінця 1996 р. до липня 1997 р. був Єфремов. 

Кримінальні справи

Розслідування щодо діяльності Єфремова велися ще у 1999 -2001 роках. На політика було заведено декілька кримінальних справ: 2005 рік – щодо зловживання владою. За матеріалами справи у 2002-2003 роках Єфремов неодноразово давав вказівки підлеглим йому держхолдингам «Ровенькиантрацит», «Краснодонвугілля» і «Свердловськвугілля» перераховувати кошти (всього 1,8 млн грн) на рахунки благодійного фонду «Підтримка і розвиток футболу», який у свою чергу фінансував футбольний клуб «Заря», одним із засновників якого є його син Ігор.

Ще дві кримінальні справи були  порушені за фактом шахрайства: облдержадміністрація за вказівкою Єфремова виділяла мільйони гривень на реалізацію бізнес-планів приватних підприємств, які відразу після отримання грошей зникали. Після Помаранчевої революції та зміни керівництва Генпрокуратури всі справи були закриті.

У 2014 році проти Єфремова Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу.

Компромат

Найбільший  скандал навколо Єфремова був пов'язаний з шахтарями Луганщини, яким довгий час не виплачувалися кошти. 

Впродовж 2003-2004 років на створення нових робочих місць в Луганській області  було виділено кошти в розмірі  76 300 000 грн та направлено до комунального підприємства «Луганськлегінвест». Ці кошти КП потім перерахувало на рахунки інших підприємств, в яких немає державної частки власності. 14 грудня 1998 року шахтар Олександр Михалевич облив себе бензином і підпалив біля стін Луганської облдержадміністрації, яку на той час очолював депутат від Партії Регіонів Олександр Єфремов. Тільки після цього інциденту влада Луганської області почала виплачувати гірникам гроші. Ця трагедія назавжди пов’язала разом екс-губернатора Луганщини Олександра Єфремова та голову місцевої облради Віктора Тихонова. Вважається, що вони працювали в тандемі в Луганській області, як і потім у Верховній Раді.

Бізнес

До підприємств, діяльність яких визначається колишнім депутатом регіоналом Єфремовим, входять: TBM Management Limited, АБ «Український комунальний банк», ЗАТ «Даймон», ЗАТ «Українська страхова компанія», ЗАТ «Фінансист», ЗАТ «Фонд», ЗАТ «Луганський енергетичний альянс», ЗАТ «ФРК Авіста», ЗАТ «Луганськоблсервіс», ЗАТ «Метал-Вест», ВАТ АСК «Оранта-Лугань», ТОВ «Восток-Медіа-Груп», ТОВ «ДС-8», ТОВ «Мега ЛТД», ТОВ «Сокіл».

Сім'я

Політик одружений. Дружина Лариса Олексіївна (1959 р.н.) – займала посаду помічника Голови правління АБ «Укркомунбанк». Син Ігор (1978 р.н.) – бізнесмен, зокрема, основний засновник ТОВ «ДС-8», якому перейшла частина акцій Краснолучского машинного заводу.