Досьє
15 листопада 2015
Тищенко Олена Юріївна
Тищенко Олена Юріївна

Глава Управління по забезпеченню повернення активів, одержаних злочинним шляхом (з липня 2015 р.), юрист з міжнародного бізнес-права.

Народження, освіта

Народилася 26 серпня 1976 року.

У 1999 році закінчила факультет правознавства Київського національного університету ім. Тараса Шевченка (спеціаліст).

У 2006 році - University of Westminster, Лондон, факультет правознавства, Graduate diploma in Law (аналог бакалавра).

У 2007 році  - London College of Law, Лондон, факультет права, LPC (спеціаліст права).

У 2010 році - Лондонську школу економіки та політичних наук (The London School of Economics and Political Science), отримала ступінь магістра міжнародного бізнес-права.

Дисертація - міжнародні фінансові злочини.

2011 рік - University of Surrey - дисертація на тему «Корупція в країнах СНД».

Володіє російською, українською, англійською, французькою та іспанською мовами.

Кар’єра

У1997-2004 рр. - юрист, начальник юридичного відділу в комерційних компаніях. Ведення юридичних процесів в судах загальної юрисдикції та арбітражних судах, в тому числі участь у міжнародних процесах. Податкове та митне право, фінансове планування діяльності компаній, повний юридичний супровід їх діяльності. Податкові спори, робота в кримінальних процесах в якості юридичного консультанта з фінансово-правових питань. Робота на ринку цукру, зерна, металопродукції, нафтопродуктів та ін.

Після подій на Майдані та Помаранчевої революції залишила комерційну діяльність.

У 2004 – 2005 рр. працювала старшим консультантом Комітету Верховної Ради з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю.

У 2005 році залишила роботу в комітеті і виїхала за кордон.

З 2010 по 2014 рік займалася приватною юридичною міжнародною практикою. Супровід діяльності офшорних компаній, міжнародне фінансове планування, процеси щодо екстрадиції, участь у великих судових процесах (до 1300 компаній-учасників, з сумою позовів 6 мільярдів доларів США) в судах Англії, Голландії, Швейцарії, Австрії, Кіпру, Британських Віргінських островів, Джерсі, Сейшельських островів, Белізу, Російської Федерації, України.

У 2014 році приїхала в Україну.

З квітня  по серпень 2014 року - заступник начальника Головного управління Адміністрації Президента України з питань правоохоронних органів, Глава міжвідомчої робочої групи з антикорупційного законодавства, делегат від України в GRECO (Група держав проти корупції).

Брала участь у  розробці указів Президента, постанов Кабінету Міністрів України, законопроектів з питань реформування та боротьби з корупцією та ін.

З 7 липня 2015 року - глава Управління по забезпеченню повернення активів, одержаних злочинним шляхом (створеного за наказом Арсена Авакова у червні 2015 року). Спецперевірка, яка триває 6 місяців і яку повинна була пройти Олена Тищенко до свого призначення на посаду, не була завершена на момент призначення.

Родина

Була у шлюбі. Мама чотирьох доньок.

Колишній чоловік – Сергій Тищенко. Причетний до скандалу, пов'язаного з незаконним продажем нафтопродуктів, конфіскованих державою у бізнесмена Курченко. Є одним з керівників і акціонерів фінансово-промислової групи «ФАКТОР», яка належить, за даними ЗМІ, зокрема Сергію Пашинському.

За даними ЗМІ, група «ФАКТОР» причетна до перерозподілу активів Сергія Курченко, замість передачі їх у власність України

Довідка

У 2004-2005 роках працювала в Комітеті ВР з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю. Під час роботи в комітеті, була утримувачем акцій юридичної компанії.

Брала участь у процесі «Криворіжсталь» на стороні Фонду Держмайна; брала участь у розробці кількох законів та державної програми з ліквідації дефіциту ринку та зменшення ціни цукру для населення.

За словами Олени Тищенко, пропрацювавши півроку на посаді старшого консультанта в комітеті, була розчарована відсутністю змін і ситуацією в країні і виїхала закордон. 

9 років жила закордоном, зокрема в Англії та інших країнах.

Компромат

За даними ЗМІ, у 2011 році Олена Тищенко почала працювати на Мухтара Аблязова як юрист, коли її чоловік, відомий український підприємець Сергій Тищенко, запропонував свої послуги з «вирішенням проблем» в Україні. Достеменно невідомо, коли стосунки між Оленою Тищенко і Аблязовим вийшли за межі суто робочих. Проте на момент, коли Аблязов залишив Велику Британію напередодні оголошення вироку, і переховувався в Європі, саме простеживши за Оленою Тищенко від Лондона до секретної вілли на Лазурному узбережжі, БТА-банк (з якого були вилучені кошти) зміг вийти на слід Мухтара Аблязова, розшукуваного Інтерполом.

Як писали ЗМІ, Олена Тищенко стала для Мухтара Аблязова партнером і зовсім в іншій області - вона очолила роботу з відмивання всіх викрадених активів, приділяючи найбільшу увагу російським активам.

Пізніше вона була затримана в Росії і деякий час перебувала ув’язненою у зв’язку зі справою про корупцію. Звинувачувалась у відмиванні коштів казахстанського банку, як зазначалось у ЗМІ, в легалізації 3,3 млрд доларів, викрадених екс-керівником БТА-банку Мухтаром Аблязовим.

У 2015 році, за даними ЗМІ, призначення Олени Тищенко в Україні главою Управління по забезпеченню повернення активів, одержаних злочинним шляхом, багато хто пов'язує з ім'ям в.о. глави Адміністрації Президента України Сергія Пашинського - давнім приятелем і, згідно з деякими джерелами, бізнес-партнером колишнього чоловіка Олени Сергія Тищенка .