Досьє
20 січня 2021
Кернес Геннадій Адольфович
Кернес Геннадій Адольфович

Політичний діяч, міський голова Харкова (з 2010 р.), секретар Харківської міської ради (у 2002 р., 2006-2010 рр.), помер внаслідок ускладнень, викликаних COVID-19, 17 грудня 2020 року.

Місце народження та освіта

Народився 27 червня 1959 року в Харкові.

Навчався у ПТУ за спеціальністю «кресляр-конструктор». Закінчив Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого за спеціальністю "правознавство" та Харківський державний економічний університет, отримав диплом магістра з державного управління. Кандидат наук з державного управління.

Кар’єра

Згідно з офіційною біографією почав працювати у 1977 році на харківському заводі «Світло шахтаря».

Пізніше навчався у майстра з ремонту годинників. Після  отримання кваліфікації спеціаліста даної справи продовжив працювати в різних майстернях, а також відкрив власну.

У 1986 році відкрив майстерню з виготовлення одягу. З часом перейшов працювати до кооперативу «Ікар».

З 1992 по 1994 рік  був керівником виробничо-комерційної фірми «Акцептор».

У 1994 році став Головою правління АТ «НПК-Холдинг».

У 1999-2001 рр. - перший заступник директора дочірньої компанії «Торговий дім «Газ України».

З 2001 по 2006 рік  як президент компанії очолював АТВТ з іноземними інвестиціями «НПК-Холдинг».

Упродовж квітня-травня 2002 року був секретарем Харківської міської ради, з квітня 2006 року вдруге зайняв посаду секретаря.

З березня 2010 року - в.о. міського голови Харкова (після призначення Михайла Добкіна головою Харківської облдержадміністрації).

З листопада 2010 року займає посаду мера Харкова.

З 1998 року - депутат Харківської міської ради трьох скликань.

У 2005 року став членом Партії Регіонів. Голова Харківської міської організації ПР. Був активним учасником виборчої кампанії М. Добкіна з виборів на посаду міського голови Харкова.

Під час подій на початку 2014 році активно підтримував чинного на той час Президента Віктора Януковича.

У квітні 2014 року на Геннадія Кернеса було скоєно замах. Після отримання поранення його направлено до ізраїльської клініки.

Восени 2015 року брав участь у виборах міського голови Харкова. Отримав перемогу на виборах (65,8%).

Кримінальна діяльність

Як зазначали ЗМІ, діяльністю, що підпадає під заборону згідно з державним законодавством, розпочав ще в середині 80-х. Зокрема, згідно з протоколами скуповував за номіналом чеки магазинів, які продавали дефіцитні товари, та збував їх на чорному ринку дорожче від номіналу. Займався шахрайством, видурював гроші як наперсточник. Як повідомляють ЗМІ, був звинувачений в шахрайстві на території Росії, внаслідок чого проти Геннадія була порушена кримінальна справа, але до в’язниці він не потрапив.

У 1992 році притягався до кримінальної відповідальності за скоєння пограбування та шахрайства. Був засуджений до позбавлення волі з конфіскацією всього майна. Впродовж слідства був ув’язненим понад два років За те що «сприяв установленню істини» був звільнений з під варти.

Після звільнення займався приватизацією підприємств енергетичного комплексу, співпрацював з Добкіним Марком, батьком Михайла Добкіна. Відкрив власну юридичну компанію.

Статок

Геннадій Адольфович має відношення до наступних компаній: ТОВ «Інститут самоврядування та громадських зв'язків», АТ «НПК-Холдинг», ТОВ Аудиторська фірма «ІНЕК», ТРВК «Тоніс-центр», АТ Туристичний комплекс «Національ», «7-й телеканал» м. Харків (володіє акціями 50%), АТ «Акцептор», ВАТ «Акцептор» (власник), ТОВ «Акцептор» (засновник), «Північ ЛТД», ТОВ Фірма (засновник), газета «Вечірній Харків» та ін.

Вважають, що у бізнес Геннадія Кернеса вкладені кошти злочинних угруповань Донецька та Дніпропетровська, а також різних кримінальних авторитетів Харківського регіону.

Згідно з декларацією, за 2011 рік мер Харкова отримав 6 млн 310 тис. 105 грн прибутку. З яких зарплата - 126 тис. 89 грн, дивіденди та відсотки - 6 млн 162 тис., матеріальна допомога - 22 тис. 16 грн.

При цьому Кернес не є власником будь-якої квартири, житлового будинку, садового (дачного) будинку, земельної ділянки чи гаражу.

Сім'я          

Одружений вдруге. Має дітей та онуку.

Нагороди, звання

Глава робочої групи з підготовки Стратегії розвитку Харкова до 2030 року; Глава Харківської міської організації Партії Регіонів України; Віце-президент Асоціації міст України; Член виконкому Харківського обласного відділення Національного олімпійського комітету України;Віце-президент Харківської обласної федерації футболу; Глава Харківської міської Федерації фігурного катання; Почесний президент Харківської обласної федерації художньої гімнастики; Почесний член Харківського регіонального кінологічного центру службового собаківництва; почесна відзнака голови Харківської облдержадміністрації "Слобожанська слава"; орден "Слава на вірність Вітчизні" ІІІ ступеня Міжнародного академічного рейтингу популярності та якості товарів і послуг "Золота фортуна"; медаль "60 років Курської битви" Національного благодійного фонду "Вічна слава героям" та інші.

Хобі

Прихильник  здорового способу життя.

Хвороба і смерть

Останній раз Геннадій Кернес був на публіці під час святкування Дня міста Харкова 23 серпня 2020 року і був на них без маски. Після цього він не з'являвся на публіці.

А 26 серпня була опублікована фотографія останньої зустрічі Геннадія Кернеса — з боксером Олександром Усиком.

За спостереженнями, вже на заходах до Дня міста міський голова Харкова мав поганий вигляд.

3 вересня у соцмережах з'явилась інформація про захворювання Кернеса на коронавірусну хворобу, але керівник пресслужби Харківської міськради Юрій Сидоренко заперечив це, заявивши, що харківський міський голова здоровий.

12 вересня 2020 року «Суспільне. Харків» з посиланням на власні джерела повідомило, що Геннадій Кернес перебуває Харківській міській клінічній лікарні № 17, яка була однією з опорних для приймання хворих на коронавірусну хворобу. До цього кілька днів у Харківській міськраді ігнорували звернення журналістів щодо здоров'я міського голови.

14 вересня 2020 року видання ZN.UA поширило інформацію, що Кернеса госпіталізовано до 17-ї міської клінічної лікарні із двостороннім запаленням легенів через COVID-19, на яке захворів на початку вересня і яке протікає у нього у дуже складній формі.

Також він перебував у комі.

У Харківській міськраді підтвердили, що міський голова Харкова на лікарняному з 10 вересня і його обов'язки виконує Олександр Новак, проте жодної коми немає, Кернес контролює ситуацію в місті, а поширення такої інформації пов'язали «з загостренням амбіцій „не надто вдалих“ політиків».

Наступного дня, 15 вересня, керівник пресслужби Харківської міської ради Юрій Сидоренко офіційно підтвердив госпіталізацію Геннадія Кернеса до 17-ї міської лікарні через двостороннє запалення легенів через коронавірусну хворобу.

При цьому він заявив, що особисто спілкувався з мером Харкова та заперечив твердження про його кому чи набряк мозку.

Проте 16 вересня 2020 року те саме видання ZN.UA, з посиланням на оточення Геннадія Кернеса оприлюднило інформацію, що у нього стався комі через інсульт, спричинений коронавірусною хворобою і йде пошук лікарні за кордоном, яка прийняла би його на лікування.

Пізно ввечері того ж дня літак із Геннадієм Кернесом вилетів із Харкова і вночі його доставили до німецької клініки «Шаріте» через ускладнення від коронавірусу.

У Харківській міськраді 17 вересня відбулась пресконференція, на якій було повідомлено, що Харківський міський голова нормально переніс політ у спеціальній капсулі для пацієнтів із коронавірусом, він у свідомості, був підключений до апарату високопотокової подачі кисню. Погіршення його здоров'я, яке сталося за кілька днів перед цим, пов'язано із замахом на життя Кернеса у квітні 2014 року. Також сам він не хотів їхати з Харкова, але це було рішення його рідних.

9 листопада Поліція Харкова відкрила справу за фактом зникнення Кернеса за ч. 1 ст. 115 ККУ (умисне вбивство) з приміткою «безвісти зниклий».

9 грудня в Харкові на першій сесії нового складу міської ради Кернеса визнали таким, що вступив на посаду мера, хоча він перебував у Німеччині.

11 грудня, за даними прессекретаря Кернеса Юрія Сидоренка, у Кернеса відмовили обидві нирки.

Помер в берлінській клініці Шаріте вночі проти 17 грудня 2020 року внаслідок ускладнень, викликаних COVID-19.

Посилання на сторінку у соціальній мережі Facebook https://www.facebook.com/gennadykernes/?fref=ts.