Досьє
15 лютого 2019
Супрун Уляна
Супрун Уляна

Уляна Супрун (Супрун Уляна Надія, дівоче прізвище — Юрків; нар. 30 січня 1963) — виконувач обов'язків міністра охорони здоров'я України, лікарка, громадська діячка, раніше директор гуманітарних ініціатив Світового Конґресу Українців.

Засновниця громадської організації «Захист Патріотів», директор Школи реабілітаційної медицини при Українському католицькому університеті, позаштатна консультантка комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я. У липні 2016 року призначена заступницею міністра охорони здоров'я України, а наразі — виконувачка обов'язків міністра охорони здоров‘я.

 

Біографія

Правнучка о. Григорія Скасківа, який був священником з 1924 по 1944 у с. Добринові Рогатинський р-н Івано-Франківської області.

Восени 2013 року разом із чоловіком Марком вирішили переїхати до України. Відтак 29 листопада під час революції була в Києві на Майдані. Уляна працювала в медичній службі, згодом очолила гуманітарні ініціативи Світового Конґресу Українців та заснувала громадську організацію «Захист Патріотів».

27 липня 2016 року Уряд призначив Уляну Супрун в. о. Міністра охорони здоров'я.

5 лютого 2019 року Окружний адміністративний суд Києва заборонив Уляні Супрун виконувати обов'язки міністра охорони здоров'я.

14 лютого 2019 року Окружний адміністративний суд Києва вирішив скасувати попереднє рішення, яке забороняло Уляні Супрун виконувати обов'язки міністра охорони здоров'я.

 

Освіта

Навчання на бакалавра природничих наук в галузі біології в Університеті Вейна, США (1981—1985).

Навчання на лікаря (Doctor of Medicine) в Університет штату Мічиган, Коледж медицини людини, США (1985—1989).

Проміжна річна програма резидентури, лікарня Оаквуд, США (1989—1990).

Лікар-резидент з радіологічної діагностики, лікарня Синай в Детройті, США (1990—1994).

Аспірантура з мамографії та томографічної радіології, лікарня Генрі Форда, США (1994—1995).


Особисте життя

У 1991 році Уляна вийшла заміж за канадського українця Марка Супруна. Саме він заснував проект Babylon'13, який згуртував режисерів, операторів та кінематографістів, які знімали Революцію Гідності в Україні. Марк був волонтером і сценаристом. Його фільм "Сильніше ніж зброя" здобув нагороду щорічного фестивалю мистецтв "Passion for Freedom" у 2015 році. Супрун присвятив свою нагороду незаконно ув'язненому українському режисеру Олегу Сенцову.

 

Професійна діяльність

Уляна Супрун — молодший клінічний професор. З 1995 по 1999 працювала в діагностичній радіології жіночого здоров'я у Нью-Йорку, згодом стала виконувачем обов'язків директора в галузі діагностичної радіології молочних залоз у лікарні Генрі Форда в Детройті. З 2000 року Уляна Супрун працювала заступницею головного лікаря-радіолога в Діагностичній радіології жіночого здоров'я (Медікал Імеджінґ оф Манхеттен), пізніше стала заступником медичного директора і партнером цього медичного центру, де працювала до 2009 року.

Після переїзду до України стала директоркою гуманітарних ініціатив Світового Конґресу Українців, заснувала громадську організацію «Захист Патріотів». У жовтні 2015 стала засновницею та директоркою Школи реабілітаційної медицини Українського католицького університету.

 

Громадська діяльність

Член наглядової ради Першого добровольчого медичного шпиталю імені Миколи Пирогова, Медиків Майдану, Осередку Спілки Української Молоді у Нью-Йорку (1995—2013), Українського конгресового комітету Америки (1990 — дотепер), директорка Ради з надання гуманітарної допомоги українцям, УККА (1997—1999), президент Українсько-американської асоціації громадських свобод (2000—2009).

11 липня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав укази про прийняття до громадянства України подружжя Уляни та Марка Супрунів.

 

МОЗ України

12 липня 2016 року Президент України Петро Порошенко підтримав пропозицію Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана про призначення Уляни Супрун заступницею Міністра охорони здоров'я України.

1 серпня 2016 року доктор Супрун почала виконувати обов'язки Міністра охорони здоров'я України. 2 вересня представили заступників міністра Павла Ковтонюка, Олександра Лінчевського та Оксану Сивак.

30 листопада 2016 року Уряд ухвалив 10 постанов, які закладають засади реформування системи охорони здоров'я в Україні та вирішують оперативні питання управління медичною сферою. Зокрема, затверджено 2 концепції — реформи фінансування системи охорони здоров'я та розвитку системи громадського здоров'я, – ухвалено постанову щодо утворення госпітальних округів, затверджено ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, постанову, що спрощує лікарням процес формування кошторисів, а також 2 постанови, якими з резерву та шляхом перерозподілу на поточний рік додатково виділено понад 867 млн. грн.

1 квітня 2017 року Уряд разом із Міністерством охорони здоров'я України запустив програму «Доступні ліки», виділивши на неї 500 млн грн. Пацієнти зможуть отримати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою. На середину липня 2017 учасниками програми вже були 6179 аптек, а пацієнти отримали ліки за 3,6 мільйонами рецептів. З серпня програму розширили на 41 препарат та виділили додаткові 20 млн грн фінансування.

8 червня 2017 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект №  6327, який запроваджує нову модель фінансування системи охорони здоров'я. 19 жовтня Верховна Рада проголосувала за проект закону «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» № 6327 у другому читанні та в цілому. 30 січня Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» № 2168-VIII від 19.10.2017 набув чинності.

 

Медична реформа

1.   Реформа передбачає зміну моделі фінансування системи охорони здоров'я.

2.   Державні гарантії оплати наданих пацієнтам медичних послуг та лікарських засобів за рахунок коштів держбюджету будуть здійснюватися за принципом «гроші ходять за пацієнтом».

3.   1 січня 2018 року розпочнуться зміни на первинній ланці. Пацієнт зможе отримувати первинну допомогу безоплатно в обраного ним сімейного лікаря.

4.   Оплата за надану медичну послугу пацієнту за єдиним тарифом на вторинній та третинній ланці буде впроваджуватися з 2019 року.

5.   До 2020 року вся система охорони здоров'я перейде на прямі оплати від Національної служби здоров'я України лікарям та медичним установам усіх напрямків спеціалізації.

6.   Середня ставка для сімейного лікаря за приписану людину у 2018 році — 370 гривень на рік.

7.   Річний тариф на літню людину (65+) та малюка — вдвічі більший за тариф на чоловіка віком 25 років.

8.   Власний прибуток лікаря ефективної сімейної практики з 2000 пацієнтами в статусі ФОП — до 18 тисяч гривень, медсестри — 12 тисяч гривень. При цьому у групових практик менші витрати і більші доходи.

9.   Пільги, що вже існують у сфері медичного обслуговування, залишаються чинними та реалізуються у відповідності до тих законів, якими вони впроваджені.

10. Буде розширений перелік ліків, вартість яких за рецептом від сімейного лікаря відшкодовується державою повністю або частково за програмою «Доступні ліки».

 

Погляди

Супрун виступає за прискорення прийняття закону про трансплантацію органів. Одна з особливостей закону є зміна «презумпції незгоди» — заборони вилучення органів у разі констатації смерті людини без згоди на те її родичів, на «презумпцію згоди» — надання права вилучати в померлого будь-які органи у разі коли він за життя не залишив письмової заборони того. Подібний підхід суперечить підходам, які використовують у Німеччині, США, Греції, Великій Британії, тощо, де трансплантацію можна проводити тільки за згодою родичів померлого (і не суперечить підходам котрі використовують в РФ, Іспанії, Португалії, Бельгії, Італії, Австрії, Норвегії, Фінляндії, Франції, Швеції, тощо), зокрема «Конвенції про захист прав і гідності людини щодо застосування біології та медицини». Акцентує увагу на профілактичній медицині, вважаючи, що проблема запущеності хвороби це проблема вчасного відвідування сімейних лікарів та ранньої діагностики.

 

Критика

У серпні 2016 року, коли нова команда прийшла працювати у міністерство, перед нею стояло два виклики: завершити закупівлі за кошти бюджету 2015 року (станом на 25.07.2016 закупівлі за кошти 2015 були здійснені лише на 50 %) і паралельно розпочати закупівлі за бюджетом 2016 (станом на 01.08.2016 для їх початку майже не було здійснено відповідної підготовчої роботи).

Міністерство охорони здоров'я опублікувало розгорнуту позицію щодо звинувачень на офіційному веб-сайті, де пояснило, що закупівлі за державні кошти 2016 року за напрямком «серцево-судинні захворювання» вперше здійснюватимуться через міжнародну організацію, а не через міністерство, як це робили раніше.

Нова команда МОЗ протягом вересня-жовтня 2016 року змінила номенклатури та технічні завдання за напрямком ССЗ на користь збільшення позицій, які дозволять українським лікарям провести більше типів оперативних втручань для ширшого кола пацієнтів та закупити більше стентів з економією (до прикладу, за бюджет 2015 — 7 179 стентів, за бюджет 2016 — 10 638 стентів). 12 грудня 2016 міністерство підписало остаточний договір з британською королівською агенцією Crown Agents, відповідальною за закупівлі за даним напрямком, на суму 357,2 млн грн. Уже 28 грудня 2016 року оголосили перший тендер. Станом на 06 січня 2017 Crown Agents оголосило всі тендери по цьому напрямку.

Також на сайті йдеться про забезпечення роботи Інституту серця. У період з грудня 2015 по листопад 2016 року для Інституту серця, відповідно до заявок, було розподілено та перерозподілено медикаментів та медичних виробів на загальну суму більше 44 млн грн. За бюджетом 2016, на ССЗ для Інституту були виділені кошти в обсязі 50 млн грн. при загальній сумі для всіх регіонів України — 357,2 млн грн.

У розслідуванні адвоката Євгенії Закревської йдеться про закупівлю самим Інститутом ліків за максимально дозволеними цінами: ціни на певні препарати були на 50 % вищими, ніж в аптеках. За один місяць перевитрати склали 148 тисяч гривень.

28 квітня 2017 року директор Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Артем Ситник повідомив, що проти виконувачки обов'язків міністра охорони здоров'я Уляни Супрун Генеральна прокуратура України відкрила кримінальні провадження. 30 квітня прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган заявила, що ГПУ спростовує інформацію директора НАБУ Артема Ситника про відкриття кримінальних проваджень проти Уляни Супрун.

17 серпня 2017 року депутат Верховної Ради України від фракції «Опозиційний блок» Ігор Шурма повідомив, що виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я України Уляна Надія Супрун не припинила іноземного громадянства, спираючись на інформацію Державної міграційної служби України, надану у відповідь на колективне депутатське звернення № 84/01/08-17 від 3 серпня 2017 року. Міністерство охорони здоров'я України повідомило, що в.о. міністра охорони здоров'я доктор Уляна Супрун є громадянкою України, має український паспорт, в тому числі для виїзду за кордон. Всі дії в контексті громадянства України було вчинено у строгій відповідності до чинного законодавства України.