Досьє
20 січня 2020
Микитась Максим Вікторович
Микитась Максим Вікторович

Максим Вікторович Микитась (народився 13 вересня 1980, Прип'ять, УРСР) — нардеп України VIII скл., президент корпорації «Укрбуд» з червня 2010 до серпня 2016 року, депутат Київської міськради VII скл. (2014—2015), віце-президент Академії будівництва України, кандидат економічних наук.

Життєпис

Народився 13 вересня 1980 року в Прип'яті Чорнобильського району Київської області в родині енергетиків. Батьки працювали на Чорнобильській АЕС. Після аварії на ЧАЕС в шестирічному віці переїхав з батьками до Києва.

Освіта

1997 — з відзнакою закінчив київську середню школу № 286.

2002 — з відзнакою закінчив Київський економічний університет за спеціальністю «Фінанси та кредит». Здобув кваліфікацію магістра з фінансового менеджменту

2003 — став сертифікованим фахівцем з управління проектами категорії «Д» (сертифікат Української асоціації управління проектами «УКРНЕТ»).

2013 — отримав ступінь кандидата економічних наук за спеціальністю «Економіка та управління підприємствами (економіка будівництва)» в Київському університеті будівництва і архітектури.

2014 — відзнакою закінчив Національну академію державного управління при Президентові України. Здобув кваліфікацію магістра управління суспільним розвитком.

Кар'єра та підприємницька діяльність

У своїй декларації за 2017 рік, Максим Микитась вказав, що веде бізнес у кількох країнах: Великій Британії, Естонії, Південної Кореї та Белізі.

Трудову діяльність розпочав у 2002 році на посаді економіста з фінансової роботи групи управління проектом «Армянськ» і групи управління проектом «Титан і Каборга» в ВАТ «Південтеплоенергомонтаж».

2004—2007 — заступник голови правління з економіки та фінансів, а також голови правління ВАТ «БМУ Київської ТЕЦ-6».

2007—2010 — гендиректор і директор будівельних організацій ТОВ "БК «Укрбудмонтаж» і ПрАТ «Київсоцбуд».

З червня 2010 до серпня 2016 року — президент «Укрбуду».

Керуючи компанією Микитась зробив акцент на будівництві квартир економ-класу.

Також «Укрбуд» виступав підрядником ЄБРР при будівництві об'єкту «Укриття-2» на ЧАЕС. Частина об'єктів, будівництвом яких займалися компанії пов'язані з Микитасем, були замішані у корупційних сканадалих.

Політика

Червень 2014 — депутат Київської міськради. Пройшов як безпартійний за списком партії «УДАР». Увійшов до складу фракції «УДАР-Солідарність». У Київраді став заступником голови комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування.

У жовтні 2015 року напередодні чергових місцевих виборів в Києві депутат заявив, що не балотуватиметься на наступний термін.

17 липня 2016 — на виборах до Верховної Ради обраний народним депутатом. Пройшов самовисуванцем за одномандатним виборчим округом № 206 (Чернігівська область). Набрав 31,45 % голосів.

8 серпня 2016 року під час засідання Кабінету міністрів звільнений з посади президента корпорації «Укрбуд» у зв'язку з обранням народним депутатом.

17 серпня 2016 року ЦВК зареєструвала Микитася народним депутатом.

19 вересня 2017 — увійшов в депутатську групу «Воля народу», яка через недостатню кількість членів перебувала на межі розпуску

Статки

Задекларував з дружиною 335 млн грн доходу. Окрім того, задекларовано 2 земельні ділянки, будинок (103,8 м2) у Києві, а також автомобіль Mercedes-Benz S500 2013 року за 2,6 млн грн та Land Rover Range за 5,2 млн грн.

У декларації вказав, що є бенефіціаром трьох компаній: ТОВ «Укрбуд Інвест»; ТОВ «Укрбуд Девелопмент», засновник «Укрбуд Інвест»; Bazert Development LLP, британська фірма, власник ТОВ «Укрбуд Девелопмент».

Скандали

2018 року розслідування «Схеми» вказало на участь фірм Микитася в тендері на реконструкцію Шулявського шляхопроводу, який, за даними журналістів, відбувся із значними порушеннями. Згодом в компанії «Північно-український будівельний альянс», яка виграла тендер, заявили, що не вступали у змову з іншими учасниками торгів і надали пояснення Антимонопольному комітетові України. 

2017 у ЗМІ здобула резонанс новина про покупку Микитасем автомобіля Land Rover за 5 млн грн.  До 2016 року Максим Микитась був керівником держкорпорації «Укрбуд», яка за інформацією журналістів-розслідувачів видання Радіо свобода («Схеми»), є своєрідною парасолькою для різноманітних офшорних компаній, що замішані у скадальних забудовах в Україні.

За інформацією журналістів-розслідувачів ZIK («Наші гроші»), квартири у київському ЖК «Верховина», який будував «Укрбуд» на той час під керівництвом Микитася, було продано звичайним громадянам.

Водночас, замовник будівництва — ГУ МВС у Києві до цього заявляв, що житло на 100 % буде передане «особовому складу, у тому числі тим, хто бере участь у АТО». Після виходу сюжету в ефір в «Укрбуд» пояснили, що будівництво здійснюється виключно за рахунок інвесторів, і за умовами укладеного інвестиційного договору замовнику належить лише частина квартир, а інша — інвестору, який повністю фінансує будівництво. Тому замовник має право розпоряджатися на власний розсуд виключно своєю часткою. У тому числі передати всі 100 % приналежних йому квартир співробітникам органів внутрішніх справ та учасникам АТО.

Микитася також пов'язують з його колишнім однопартійцем та мером Києва Віталієм Кличком, зокрема журналісти-розслідувачі видання Радіо свобода («Схеми») приписують Микитасю непрозоре фінансування приватного перельоту мера Києва 2017 року. Втім, Микитась заявив, що під час спільного польоту з Кличком оплачував лише свої місця в літаку. Пізніше мер також продемонстрував документи, які свідчать, що він сам заплатив за свій квиток компанії, яка не має зв'язків з Микитасем.

Під час виборів до ВР 2016 року став партнером благодійного фонду мера Чернігова Атрошенка «Поліський оберіг», який використовувався в ході передвиборчої кампанії.

Кримінальні провадження

Побиття голови сільради Любеча

В липні 2019 року Микитась увірвався на засідання селищної ради на Чернігівщині, напавши на голову сільради Любеча Сергія Пінчука. За три місяці, 24 вересня 2019-го, йому було оголошено про підозру в хуліганстві. В грудні розслідування було закінчено, матеріали надіслано Микитасеві для ознайомлення перед передачею звинувачувального акту до суду.

Заволодіння нерухомістю Нацгвардії

Антикорупційне бюро підозрює Максима в тому, що він через підконтрольні йому будівельні компанії, разом з екс-командувачем Нацгвардії Юрієм Аллеровим та іншими особами, організував схему з заволодіння нерухомістю Національної гвардії. Остання мала отримати 50 квартир та 30 паркомісць в житловому комплексі на Печерську в обмін на земельну ділянку площею 1 га в центрі Києва, але згідно додаткових угод 2016-2017 рр. Нацгвардія відмовилася від квартир і паркомісць, отримавши натомість 65 квартир у будинку, що та ж компанія будувала на околиці Києва (біля станції метро Червоний хутір). 8 жовтня 2019-го Микитасеві було призначено запобіжний захід у вигляді застави у 5,5 млн грн. 25 жовтня за нього було внесено 80 млн грн застави і на цій підставі випущено з СІЗО, йому було одягнено електронний браслет. 11 грудня в житлі Микитася було проведено обшук, ГПУ вирішувало питання щодо накладення арешту на майно політика, включно з тим, що було виявлено під час обшуків. 25 грудня ВАКС подовжив йому запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд до 14 лютого 2020 року.

Відмивання грошей

11 грудня ДБР провело обшуки у Микитася в рамках справи відмивання 200 млн грн доходів. Микитась 2016 року підробив документи, зокрема договір купівлі-продажу цінних паперів та корпоративних прав. 20 грудня слідчі ДБР виявили 6 елітних авто Микитася, згідно рішення Печерського суду Києва на них було накладено арешт.

Благодійна діяльність

2014 передав 20 автомобілів підвищеної прохідності в зону АТО. 2015 за власні кошти побудував недільну школу при Свято-Вознесенському храмі РПЦ в Голосіївському районі Києва. Підтримує команду із сидячого волейболу для інвалідів «Славутич», що вигравала чемпіонати України та турніри в Прибалтиці.

Звання та нагороди

Орден святителя Миколи Чудотворця УПЦ МП Орден святителя Феодосія Чернігівського УПЦ МП Орден святого апостола Андрія Первозваного УПЦ МП Почесна грамота Кабміну та Почесна грамота Київської міської адміністрації — «за вагомий внесок у розвиток будівельної галузі, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм» (2013). Титул «Людина року — 2014» в номінації «Бізнесмен року» проекту «Людина року» (2015)

Сім'я

Батько — Віктор Григорович Микитась (25 травня 1946 року — 30 березня 2016 року, народився в Жовтих Водах, Дніпропетровська область) — екс-голова наглядової ради ПрАТ «Укренергомонтаж». Почесний енергетик України, нагороджений орденами Трудового червоного прапора та «Знак пошани». На момент вибуху четвертого енергоблоку ЧАЕС 26 квітня 1986 був головним інженером. Із перших днів керував операцією по локалізації аварії. 29 листопада 2016 року указом Президента України № 524 посмертно нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня.

Мати, Лідія Григорівна Микитась (Красножон) (народилася 8 листопада 1950 року), на момент аварії також працювала на ЧАЕС. Після вибуху її з шестирічним Максимом евакуювали до Києва.

Одружений, виховує двох доньок. Захоплюється спортом, музикою, грає на гітарі.