Досьє Мошенський Валерій Захарович

1932 рік: селянський опір Голодомору

Неправда, що люди добровільно дали приректи себе на голодну смерть.

85 років тому - наприкінці осені 1932-го - в українських селах збільшувався спротив сталінській аграрній політиці.

Неправда, що люди добровільно дали приректи себе на голодну смерть. Таємні документи ОГПУ подають зовсім іншу картину. Про це йдеться в блозі

"216 масових виступів"

Вже у вересні 1932 року спецслужби фіксують небажання сільських рад брати спущені згори - з обкому, райкому - плани хлібозаготівель, за якими фактично доведеться віддати державі все збіжжя до останнього зернятка.

Наприклад, 26 вересня секретно-політичний відділ ОГПУ у спецзведенні № 60 сигналізує, що "в Україні від початку хлібозаготівель відмови від прийняття планів відзначені в 92 районах по 446 сільрадах".

Люди чинять "прямий спротив хлібозаготівлям". Серед колгоспників поширені такі міркування: "Недовго залишилося мучитися: закінчимо обмолот, розійдемося з колгоспів, жити так далі немає сенсу, одноосібник набагато заможніший за нас".

На Канівщині 43 сім'ї подали заяву про вихід із колгоспу:

"Народ працює в колгоспі через голод, - написали вони, - кожен нічим не зацікавлений. Колгосп третій рік не дає зарплати... Просимо виключити з колгоспу".

Масштаби опору, за даними секретно-політичного відділу, вражають:

"В УРСР упродовж липня і серпня зареєстровано 216 масових виступів. Число учасників в окремих виступах досягало 1 тис. людей, виступи супроводжувалися побиттям представників районної та сільської влади - Київська, Вінницька, Харківська області".

Карикатура з емігрантського видання в Німеччині: примусова рабська праця в радянському колгоспі під наглядом ОГПУ

Сценарії "саботажу"

Наприкінці осені 1932-го конфлікт загострився.

"У листопаді ц. р., - читаємо у зведенні від 5 грудня, - з метою розгрому сільської контрреволюції заарештовано 8881 осіб".

Показово, що проти грабіжницької сталінської політики виступають не лише пересічні селяни, але й голови і члени правлінь колгоспів, голови сільрад і навіть уповноважені райкомів партії, яким доручено пришвидшити "хлібозаготівлю":

"Серед заарештованих є: голів колгоспів - 311 чол., членів правлінь - 702, голів сільрад - 31, уповноважених РПК - 13".

Більше за те, місцеві представники партійної та радянської номенклатури - секретарі райкому, голови райвиконкому тощо - теж із обуренням ставляться до аграрного терору.

"Секретар РПК Хобарко-Оглій, голова РВК Грядунов, зав. оргвідділу РПК і інші відповідальні районні працівники замість мобілізації активу на виконання хлібозаготівель займаються розмовами про нереальність хлібозаготівельного плану навіть після його зниження, причому висловлювали думку про необхідність переважити весь хліб в колгоспах, щоб довести обкому нереальність плану".

Ось як практично виглядає "саботаж хлібоздачі", тобто спроба селян захиститися від неминучого голоду: "зрив зборів, присвячених хлібозаготівлям", "відтягування здачі хліба під різними приводами (нібито відсутність тяглової сили, відтягування обмолоту та ін.)", "залишання у відходах великої кількості чистосортного зерна", "організація підпільних зерносховищ, закопування хліба в ями", "ведення подвійної звітності - одна для колгоспу, де показувалася справжня наявність зерна, інша - де наявність зерна показувалася у значно применшеному вигляді".

Довідка з грифом "Не підлягає оголошенню" про збільшення експорту (в тому числі, продовольства) з України в 1933 році

Мовою фактів

"У цілій низці районів, - йдеться далі у документі ОГПУ, - зафіксовані випадки, коли керівники колгоспів спільно з членами партії і комсомолу займалися приховуванням необлікованого зернохліба в колгоспах".
"В артілі ім. Ворошилова у коморах виявлено 528 пуд. необлікованої кукурудзи, 60 пуд. ячменю і 240 пуд. пшениці, прихованої у відходах після молотьби".
"У колгоспі с. Столбуваха виявлено 11 комор, де ховали зерно. Встановлено, що правління артілі спільно з рахунковим апаратом не поставило на облік половину всього обмолоченого хліба".
"В артілі "Перемога" виявлено групу осіб, які займаються розбазарюванням і розкраданням зернохліба шляхом неправильного запису зерна ... У с/г артілі "Комінтерн" Бердянського району, з ініціативи голови правління Ткаченка, члена КП(б)У (з партії виключений) і члена правління Мілюса, кол. політбандита, навмисне було пущено в солому і полову 1,2 тис. пуд. зерна, а також було заховано 600 пуд. відходів, із яких згодом вилучили 40% чистої пшениці".
"Правління артілі "Незаможник" Бердянського району приховало від обліку 1,5 тис. пуд. хліба. З цієї кількості правління встигло розбазарити 150 пуд.".

"Розбазарити" - це віддати колгоспникам, що голодували.

Член сільськогосподарської артілі на Харківщині охороняє насіннєвий і страховий фонди господарства, 1933 рік

"Негайно арештувати всіх, хто пробрався з України"

Тим часом одноосібники з родинами тікають із села.

"У районах Київської обл. за останній час у зв'язку з тиском на тих, хто ухиляється від здачі хліба, відзначаються випадки втечі сімей одноосібників".

Наприклад:

"Троянівський район. У районі за останній час прийняли масові розміри виїзди одноосібників. Так, із с. Шуйськ виїхали до 100 родин, із с. Корчак - 24 сімейства, які кинули без нагляду свої господарства".

Або:

"Черняхівський район. З метою уникнення репресій за невиконання хлібозаготівель із сіл Більська, Холодіївка, Черемошня і Левочки виїхало 14 родин одноосібників".

Географію та масштаби втеч селян пояснює спеціальна директива ОГПУ №50031, що з'явилася в січні 1933 року. Повноважним представникам ОГПУ в Московській, Центрально-Чорноземній та Західній областях, у районах Нижньої і Середньої Волги та Закавказзя суворо наказано "на всіх дорогах, що ведуть з України ... виставити пікети".

Що ж, велено - зроблено.

Вже 2 лютого Сталіну і Молотову доповіли:

"Для припинення масового виїзду з України [...] транспортними органами ОГПУ організовані на дорогах: Північного Кавказу, України, Південно-Східної, Західної, Рязано-Уральської, Самаро-3латоустівської, Жовтневої, Московсько-Казанської, Московсько-Курської і Московсько-Балтійсько-Білоруської - заслони і оперативні розшукові групи. В результаті проведених заходів з 22 по 30 січня включно всього затримано 24 961 осіб".

Упродовж наступного тижня затримали "утеклого елементу" з України ще 14 721 особу.

Що робити з утікачами, вказано у згаданій директиві ОГПУ № 50031:

"Негайно заарештувати всіх, хто пробрався з України ... застосовуючи ретельну фільтрацію. Всіх злісних контрреволюційних елементів помістити в концтабори, інших повертати в місця їх проживання, тих, хто відмовляється від повернення, спрямовувати в куркульські спецпоселення в Казахстан".

Про втікачів, що потрапили до цих поселень у Казахстані, ми й досі майже нічого не знаємо.

Між тим, саме в ті дні, коли ловили втікачів, з'явилася директива ОГПУ № 50062 (від 7 лютого 1933 року), де окреслено такі плани:

"У Південному Казахстані протягом зими-весни поточного року буде розселений для освоєння в сільському господарстві, рибних, кустарних промислах новий контингент у межах одного мільйона осіб".

Скільки серед них було людей з України?

Так само залишилися поза увагою долі селян, які наважилися тікати від сталінського свавілля за кордон.

"[Ново]Одеський район. У селах Градениці, Яськи, Троїцьке та Біляївка низка селян у зв'язку з хлібозаготівлями збирається піти в Румунію".

Чи вдалося тим сміливцям перейти радянський кордон, який, як відомо, на замку? А якщо вдалося, яка доля їх спіткала? Питання, питання… Вони (поки що) не мають відповіді.

У цій замітці за 1 жовтня 1934 року ужгородська газета "Вперед" посилається на "людей, які приходять з України". Отже, комусь із селян таки пощастило перейти кордон

30.11.2017 о 17:39
НАБУ опублікувало оперативні записи по справі про корупцію в...
30.11.2017 о 15:38
Хорватський генерал випив у Гаазі смертельні хімікати - прокурор
30.11.2017 о 13:50
Зеленський закриває проект «Свати» (відео)
30.11.2017 о 12:07
Чиновниця ДМС розповіла, як детектив НАБУ втирався до неї в довіру
29.11.2017 о 16:02
Кривава ДТП у Харкові: дві родини повернули компенсації матері...
29.11.2017 о 15:11
Попов розповів, чому син пішов грабувати магазин
28.11.2017 о 17:39
Син Попова вирішив дати свідчення щодо пограбування магазину
20.11.2017 о 12:58
Адвокат: Зайцевій призначили ще одну експертизу
14.11.2017 о 18:10
The New York Times залишить Крим “спірним”
03.11.2017 о 17:39
МВС потрібно було закуповувати браслети, а не рюкзаки, - Ситник
03.11.2017 о 16:19
Перед загибеллю Сергій Самарський говорив, що «розкопав» сенсаційні...
03.11.2017 о 10:45
У поліції прокоментували вбивство депутата Сєвєродонецької міської...
31.10.2017 о 17:26
Сина Авакова привезли в НАБУ (фото, відео)
31.10.2017 о 15:41
«Справа рюкзаків»: затримано екс-заступника міністра та ще двох осіб...
31.10.2017 о 14:41
«Олександра Авакова затримали»: Кива розповів про результати...
Сьогодні о 15:31
У Хмельницькому горів відомий речовий ринок: фото та відео з місця...
Сьогодні о 14:59
Вже не Керченський міст: окупанти змінили назву моста між Росією та...
Сьогодні о 14:28
П'яна кримчанка влаштувала дебош у літаку: роздерла стюардесі обличчя
Сьогодні о 13:56
На Україну насувається шторм: пориви вітру та сильний дощ
Сьогодні о 13:31
У Києві розпочався марш «За імпічмент», організований «Рухом нових...
Сьогодні о 12:58
Через негоду в Україні знеструмлені 50 населених пунктів
Сьогодні о 12:31
Підозрюваний у вбивстві 39 майданівців «беркутівець» отримав...
Сьогодні о 12:09
Троє людей згоріли у будинку на Вінниччині
Сьогодні о 11:33
Американкі дипломати з печива створили копію львівської площі Ринок...
Сьогодні о 10:58
Як за три роки мінялась вартість новорічного столу (інфографіка)
Сьогодні о 10:27
Майже тисячу будинків підтоплено внаслідок паводку на Закарпатті
Сьогодні о 09:56
У Харкові під час руху загорілась маршрутка із пасажирами (фото)
Сьогодні о 09:23
Загострення ситуації на території зони АТО: поранено 4 українських...
Сьогодні о 07:33
«Укрзалізниця» запустить нові рейси до Європи у 2018 році - Омелян
Сьогодні о 05:01
Кількість населення України за рік скоротилась на 150 тисяч
Досьє Фукс Павло Якович

74562 dd29 mm11 yy2017 2017 ноябрь листопад осень осінь Україна селяни голодомор Україна Украина, Ukraine 74562 dd29 mm11 yy2017 2017 yjz,hm kbcnjgfl jctym jcsym Erhf]yf ctkzyb ujkjljvjh Erhf]yf Erhfbyf? Ukraine 74562 dd29 mm11 yy2017 2017 ноябрь листопад осень осынь Украъна селяни голодоьор Украъна Украина, Ukraine