Досьє Мосійчук Ігор Володимирович

У Німеччині багато турків, але німці не переходять на турецьку мову, – мовознавець Іван Ющук

Люди повинні відчути, що українська мова в Україні престижна.

В останні роки становище державної мови в Україні змінилося на краще. Дедалі частіше мова лунає в теле- та радіопросторі. Але деякі високопосадовці й далі нехтують законами, зокрема й Конституцією, у частині використання мови, пише ««Є!»» з посиланням на uaua.world.

Кандидат філологічних наук Іван Пилипович Ющук, визнає, що законів, які гарантують державній мові пріоритетність, достатньо. Проблема лише в тому, що вони не виконуються.

Мовознавець запевняє, що мову варто пропагувати та поширювати, але не треба робити це жорстко та під гаслом «Розмовляймо лише українською!». Потрібно популяризувати державну мову й демонструвати суспільству, що українська – це престижно.

“ Люди знають мову. Мабуть, в Україні немає таких громадян, які не розуміли б українську. Хоча деякі люди вдають, що не можуть зрозуміти. Мова звучить на радіо, телебаченні. Тому я сказав би, що становище нормальне. Інша річ, що саме вживання мови не завжди правильне. В Києві, столиці України, рідна мова має звучати скрізь. Скажімо в Парижі скрізь звучить французька, у Варшаві –польська. До речі, якщо приїхати до Польщі, то одразу можна почути польську мову. Так в Україні має бути українська мова. Але, на жаль, наші традиції, зруйновані. Ще раз наголошу, люди українську мову розуміють, адже вона в наших генах. А та мова, що принесена з іншої держави – на поверхні мислення. В глибині завжди лежать ті закони мислення, які вироблені протягом тисячоліть нашими предками, - говорить науковець.

В мові відбивається менталітет людини та нації. Багато чого в мові відбито. Переходити з однієї мови на іншу – означає суперечити внутрішнім законам мислення людини. Рідна мова підсилює інтелект.

Я завжди посилаюся на Тараса Шевченка. 14-річним хлопцем його забирає з собою пан Енгельгардт у Петербург. Шевченко майже не чув рідної мови. Однак його геній проявився саме в українській мові. Він писав українською не тільки напочатку, а й до самої смерті. Панас Мирний у 16 років також почав вести щоденник російською, а потім перейшов на рідну мову. І скажу, він став письменником на рівні Еміля Золя. У мові – менталітет народу, а він у кожного свій, - запевняє пан Ющук.

Що варто зробити, щоб поширювати мову серед громадян? Просто вживати українську. Але нікого не потрібно змушувати.

Я, на приклад, проти лозунгу «Розмовляйте українською!». Хто якою хоче, такою й розмовляє. Але люди повинні відчути, що українська мова в Україні престижна! Що це мова не якогось дріб’язкового народу, а що в ній велика культура. Я уклав словник української мови VI століття. Півтори тисячі років тому наші предки вживали слова, з яких 13 тисяч залишилися до сьогодні. Отже, наша мова не вчорашня. А якщо порівняти з російською (не хочу її принизити, вона також велика), то ця мова почала формуватися пізніше, коли наші київські предки занесли туди християнство і створили «крестьян», - наголошує мовознавець.

Наша мова має існувати в країні не квотами, а суцільно. Адже це мова нашої держави. Звичайно, інші мови не потрібно усувати. Для них варто зробити окремий простір. 

Колись у нас з президентом Кравчуком була зустріч, і ми це питання обговорювали. Тоді він погодився, що для росіян потрібно зробити окреме радіо, а не робити мовний вінегрет на нашому. Мене дуже непокоїть, що коли я зазираю в інтернет, то один рядок написаний українською, інший – російською. Це притуплює мислення, постійно треба перекладати. Якщо текст українською, то він має бути повністю українською, російський – російською, - говорить науковець.

Молодь добре володіє українською, але ще не відчуває потреби скрізь розмовляти нею. Чому так? Тому що ми не виховуємо в них національної гордості.

Ми, українці, не гірші від інших народів у мисленні та працьовитості. Це можна спостерігати на прикладі нашої трудової міграції, наші за кордоном посідають не останнє місце. Ми – здібний народ, і про це потрібно частіше розповідати дітям. Дехто скаже, що це буржуазний націоналізм. Однак усі народи є націоналістами. Скажете, що росіяни не націоналісти? Я б навіть сказав, вони імпер-шовіністи. Або, наприклад, французи прийняли закон про псування французької мови. Хіба це не націоналізм? Однак це його позитивний прояв. Не можна націоналізм сприймати лише негативно… Згадаймо, яку політику проводив Янукович. Коли він прийшов до влади, одразу продовжив перебування російського флоту в Криму й поставив міністром освіти українофоба. Янукович посприяв тому, щоб був прийнятий антидержавний та антиконституційний закон Колесніченка – Ківалова («Про засади мовної державної політики». – Главком). Я не знаю, чому зупинився процес розгляду Конституційного Суду щодо його законності. Але одразу було зрозуміло, що він незаконний. Навіть у преамбулі не згадано рішення Конституційного Суду від 1999 року, щодо питань, які він регулює. Отже, цей закон був продиктований окупаційними силами. Це також сприяло тому, що Крим відійшов. Це не розкол в суспільстві, а наслідки антиукраїнської політики керівників нашої держави.

Усе ж багато людей надають перевагу російській мові. Чому так сталося?

Наприклад, я до людей старшого віку не маю жодних претензій. Їм переходити на українську мову важко. Але є молодь. А молодь – наше майбутнє. Ми повинні подбати, щоб молоді люди зрозуміли, що вони українці. І вони мають розмовляти, як французи – французькою, а німці, наприклад, незважаючи на велику кількість турків у Німеччині, не переходять на турецьку мову. Як заохотити людей вивчати українську й розмовляти нею? Усе має йти зверху. Наприклад, Аваков знає українську мову, але принципово розмовляє російською. Незамінних людей немає. Таких людей потрібно просто усувати, щоб вони відчували наслідки від невиконання українських законів. Статття 10 Конституції України зобов’язує державних службовців розмовляти українською.

Колись Вольтер казав: 

«Усі основні європейські мови можна вивчити за шість років, а свою потрібно вивчати все життя».

Тому що рідна мова – основа мислення та порозуміння між людьми. 

Якщо депутат не дотримується законів, то який з нього депутат?! Все починається з дрібниць. Деякі можуть запитати: «Какая разніца?» Велика різниця. Немає дрібних чи великих порушень закону.  

Українізація має починатися зі школи та вищих навчальних закладів. Міністр освіти і науки звернулася з листом до всіх викладачів та вчителів, що в усіх навчальних закладах має звучати українська мова. То одна з викладачів, прочитавши це звернення сказала, що це лише побажання міністра. Ось так у нас до цього ставляться. В інших державах за порушення законів платять великі штрафи. У тій же Франції за зайве використання іншомовних слів дорого розплачуються. Кожен стежить за своєю мовою. А від розвитку мови залежить розвиток мислення. Чим багатша мова, тим тонше мислення.

Читайте також:Google запускає безкоштовні курси українською мовою

03.07.2019 о 18:21
Чоловік підпалив дівчину в Запоріжжі: опіки - 90% тіла
26.06.2019 о 21:13
Слідчі назвали причину пожежі в Нотр-Дамі
26.06.2019 о 18:31
В адмінсуді пояснили, чому скасували перейменування проспектів...
21.06.2019 о 10:00
У прокуратурі назвали основну версію загибелі Дмитра Тимчука
20.06.2019 о 15:05
«Прив'язав камені, колов ножем»: моторошні подробиці вбивства...
20.06.2019 о 09:30
«Говорив, що життя втратило сенс»: дружина розповіла про поведінку...
19.06.2019 о 22:55
Задушив і роздягнув: вбивця Даринки Лук'яненко зізнався
19.06.2019 о 21:36
Поліція ймовірно знайшла тіло Даринки Лук‘яненко
19.06.2019 о 21:29
В'ятрович назвав незаконним рішення про повернення проспекту у...
17.06.2019 о 11:40
Дівчина вела трансляцію в Instagram: з'явилися нові деталі зникнення...
05.06.2019 о 17:24
Смертельно пораненому Кирилу не робили рентген протягом 6 годин, -...
04.06.2019 о 13:47
Під Києвом патрульні збили дитину на «зебрі» (відео)
04.06.2019 о 12:00
Зіткнення теплоходів у Будапешті: вперше за п’ять днів знайдені тіла...
04.06.2019 о 09:00
Голова поліції Київщини подав у відставку через смерть хлопчика
03.06.2019 о 10:20
«Куля застрягла в мозку, лікарі не можуть її дістати»: бабуся про стан...
Сьогодні о 15:40
Українці опинилися серед лідерів з поїздок на відпочинок на Мальдіви
Сьогодні о 15:13
Максим Шкуро направив депутатське звернення на підтримку вимог...
Сьогодні о 14:46
Рабінович: Влада своїм мовчанням перетворює Україну в табір (відео)
Сьогодні о 14:20
Зеленський призначив у наглядову раду ПриватБанку подругу актриси...
Сьогодні о 14:19
Заберуть своїх віддадуть наших: домовилися про обмін полоненими
Сьогодні о 14:12
Жінка в Києві народила за трансформаторною будкою і втекла (фото,...
Сьогодні о 14:09
Австрія дозволила екстрадицію Фірташа до США
Сьогодні о 13:40
11-місячна дитина випала з 5 поверху в руки перехожих
Сьогодні о 13:05
На меткомбінаті у Маріуполі 2 тисячі тонн розтопленого чавуну...
Сьогодні о 13:01
На Рівненщині 39 гостей з весілля потрапили до лікарні з отруєнням
Сьогодні о 12:11
У Зеленського хочуть скликати позачергове засідання Верховної Ради
Сьогодні о 12:05
На Донбасі бойовики обстріляли житлові будинки, внаслідок чого...
Сьогодні о 11:54
У Великій Британії виявили медузу розміром з людину (відео)
Сьогодні о 11:28
Окупанти кілька разів намагалися підійти до позицій ЗСУ біля...
Сьогодні о 11:09
Сьогодні набув чинності Закон про мову
Досьє Фацевич Олександр Юрійович

91065 dd24 mm06 yy2019 2019 июнь червень лето літо українська мова чиновники наука відповідальність мовознавець 91065 dd24 mm06 yy2019 2019 b.ym xthdtym ktnj ksnj erhf]ycmrf vjdf xbyjdybrb yferf dslgjdslfkmyscnm vjdjpyfdtwm 91065 dd24 mm06 yy2019 2019 июнь червень лето лыто украънська ьова чиновники наука выдповыдальнысть ьовознавець