Досьє Джемілєв Мустафа

Росія закриває східні кордони через коронавірус

Таке розпорядження підписав глава уряду Михайло Мішустін.

Росія із-за смертельного коронавіруса тимчасово закриває кордон з Китаєм на Далекому Сході. Таке розпорядження підписав глава уряду Михайло Мішустін. Наскільки небезпечний вірус, які новини про нього правдиві, а які — просто нагнітання паніки, чи можна заразитися через посилку з Aliexpress і чому Китай починаючи з ХХ століття став джерелом нових епідемічних небезпек, «Лента.ру» взнала у професора Школи біомедіцини Далекосхідного федерального університету, завідувача лабораторією вірусології ФНЦ Біорізноманітності Далекосхідного відділення Академії наук, керівника міжнародного науково-освітнього центру біологічної безпеки Роспотребнадзора, доктора біологічних наук Михайла Щелканова.

«Лента.ру»: Що взагалі таке коронавірус? Звідки він взявся?

Михайло Щелканов: Коронавіруси — це представники досить обширного сімейства сoronaviridae. Найбільш небезпечні серед них віруси роду Betacoronaviruses. У їх числі і вірус, що викликає важкий респіраторний синдром. У народі його охрестили атиповою пневмонією, але це неправильно. Betacoronaviruses — це, як правило, природно-осередкові віруси. Природними резервуарами для них є рукокрилі — леткі миші і крилани, яких інаппаратно переносять інфекцію. Тобто у самих тварин немає клінічних проявів, але при цьому вони виділяють вірус із слиною, сечею і фекаліями. Виділяючи вірус, вони можуть заразити безпосередньо людину, але це буває рідко. Найчастіше спочатку заражаються дрібні ссавці — єнотовидні собаки, борсуки, єноти та інші. Цих звірів активно споживають в Східній Азії. Саме так заражається людина. Так відбувалося і з важким гострим респіраторним синдромом (атипова пневмонія — прим. «Ленти.ру») на території Китаю у 2002-2003 роках.

Китайці підозрюють, що на цей раз люди могли заразитися, з'ївши змію.

Я б обережніше до цієї версії відносився. У статті, яку опублікували наші китайські колеги, містяться виводи, зроблені на основі молекулярно-генетичного дослідження. Вони проаналізували мутації генів, що мовчать, і поглянули, у якої тварини такі ж мутації, що мовчать, як в цього вірусу. Є гіпотеза, що таким чином можна знайти господаря. Для наукової версії це сповна собі припущення, але воно ніяк не може стати основою для формування доказової бази. І я не прибічник цієї гіпотези до тих пір, поки не буде чітких експериментальних доказів.

А не чи все дорівнює обивателеві, хто це вірус переніс — змії або кажани?

Кажани чим небезпечні — це ссавці, тобто їх віруси адаптовані для інших ссавців і для людини. Змії дуже екзотично виглядають в цьому ряду.

Чи є вірогідність, що новий коронавірус є в російській природі? Популяції кажанів між собою повідомляються?

Ні, в Росії природних вогнищ цього вірусу немає. Види кажанів, які мешкають в серединних районах Китаю, не мешкають у нас. У нас можуть бути лише привізні епідемічні випадки.

Чи можна вірусом заразитися через посилку з «Аліекспресс»?

Теоретично це можливо, але епідемічного значення не має. Всі респіраторні інфекції поширюються повітряно-краплинним дорогою. Теоретично така вірогідність є, деякі посилки зараз за считаниє дні приходять. Тому тут кожна людина в міру своєї недовірливості повинна поступати. Я, наприклад, отримую посилки з Китаю.

В середньому вірус гине протягом скількох днів?

При підвищенні температури до 40-45 градусів гине в считаниє хвилини. Але якщо вірус при кімнатній температурі осів на поверхню, на яку немає попадання прямих сонячних променів, він може протриматися доба-двоє. Все залежить від вологості і температури. Тобто величезний діапазон варіантів, і все прорахувати практично неможливо. Але поважно, що сам механізм є. Проте жодного випадку, коли посилка стала б джерелом зараження вірусами, не підтверджено.

Уханьський вірус може бути рукотворного походження?

Сенсу в цьому великого немає, я вас запевняю. Створювати зараз якийсь новий вірус просто дорожче, ніж узяти вже наявний природно-осередковий і адаптувати його до кліток ссавців. Кожного разу, як тільки в світі трапляється якийсь епідемічний підйом, тут же всі цікавляться, а не чи рукотворний це вірус. Свого часу з приводу Віл-інфекції на офіційному рівні обговорювалося, що це диверсія американських імперіалістів. Що далеко ходити — візьміть той же свинячий грип, пандемія якого була в 2009 році. І що? Теж говорилося, що це фармкомпанії скинулися і розробили спецвірус, щоб потім на нім нажитися. Сповна офіційна була точка зору. І зараз — все те ж.

Тобто розмови про біологічну зброю — з розряду фантастики?

Ні, чому, це сповна реально. Але якби даний вірус був біотероризмом, це все вже давно стало б відомо. Не думайте, що біотерористи існують в якомусь космічному просторі і, подібно до інопланетян, можуть непомітно зробити свою справу і відлетіти на тарілці в космос. Молекулярно-генетична структура вірусу проаналізована сто разів. Це на 90 відсотків природно-осередковий вірус. Він нерукотворний. Та і взагалі, біотерористам працювати досить складний. Потрібне спеціальне устаткування його треба десь купувати. Всі подібні покупки відстежуються, адже це не хліби в магазині купити — потрібні реактиви, потрібні фахівці. Всі фахівці — на вигляді, за їх «надвиробництвом» стежать.

А якщо не конкретно про уханьський вірус говорити, а взагалі про теоретичну можливість створення вірусу-вбивці?

Ви мені поставили слизьке питання, а потім з'явиться заголовок помітний: «Вірусолог оголосив тотальну мобілізацію...» Обережніше з цим. Теоретично подібне можливо. Підтвердженої офіційної інформації про те, що віруси використовує хтось свідомо, немає. Але неумисних випадків — величезна кількість. Наприклад, зараз на Філіппінах бушують захворювання кокосових пальм каданг-каданг і тінангаджа. Обидві хвороби викликають загибель рослин. За останніх 50 років через це знищені десятки мільйонів кокосових пальм на Філіппінах і островах Океанії. Вірусологи встановили, що інфекція поширюється ріжучою кромкою мачете, за допомогою якого зрізають плоди з пальми. Власники плантацій, природно, вважали за краще наймати робітників, що говорять на одному з ними мові, і бікольци (жителі філіппінського півострова Біколь — прим. «Ленти.ру») занесли віруси одноплемінникам на сусідні острови.

Китайський коронавірус — смертельний?

Вірус, звичайно, небезпечний, але не більш, ніж інші. Наприклад при Торсі (важкий гострий респіраторний синдром, або атипова пневмонія — прим. «Ленти.ру») летальність в Китаї була близько 10 відсотків, по світу — 11 відсотків. А тут, як би цинічно це не звучало, всього два-три відсотки. Це в рази менше. Контагіозність (здатність заражати — прим. «Ленти.ру») цього вірусу набагато нижча, ніж в грипу, до якого ми всі звикли. Тому, чесно кажучи, я не бачу приводу для паніки.

Читайте також:В Індії зафіксовано перший випадок захворювання новим коронавірусом

14.07.2020 о 18:50
Компанія Apple змушена заплатити великий штраф
13.07.2020 о 09:07
П'яний водій вбив цілу сім'ю
09.07.2020 о 17:53
Пожежі на Луганщині: у мережі з’явилося відео ймовірного підпалу
09.07.2020 о 12:21
«Тисну руку», «Обіймаю»: опубліковані записи розмов нібито Порошенко...
07.07.2020 о 13:37
На Полтавщині підірвали автомобіль Укрпошти і викрали 2,5 мільйона
30.06.2020 о 19:50
СБУ затримала ексбанкіра, який зумів «продати» посаду у Нацбанку за 25...
24.06.2020 о 20:50
СБУ викрила схему розкрадання майже 17 мільйонів гривень з бюджетних...
24.06.2020 о 19:50
Нардеп від “Слуги народу” зробила скандальну заяву про дітей “дуже...
20.06.2020 о 18:50
Голова партії «Голос» Кіра Рудик заявила, що їй не вистачає...
17.06.2020 о 19:50
СБУ викрила угруповання неонацистів на чолі з громадянином РФ
12.06.2020 о 14:08
Дружина Президента України Олена Зеленська отримала позитивний...
10.06.2020 о 12:30
Сліпих ошукали на квартири. Протест в Києві
09.06.2020 о 19:50
У “Слузі народу” зробили гучну заяву: «Єрмак пропонував ОПЗЖ...
06.06.2020 о 18:50
Рекорд в Раді: народний депутат задекларував 158 квартир
05.06.2020 о 11:45
Чоловік підпалив себе на акції проти Авакова під Радою
Сьогодні о 20:50
Яхти почнуть використовувати космічні технології для систем...
Сьогодні о 19:50
«Рано чи пізно Росія має розпастись»: скандальну заяву зробив експерт
Сьогодні о 18:50
Довіра до Зеленського продовжує падати
Сьогодні о 18:00
ДБР розслідує можливе перевищення влади патрульними у Чернівцях
Сьогодні о 17:17
У високогір’ї Карпат ремонтують дорогу до Говерли
Сьогодні о 17:00
Дайджест головних новин за 15 липня
Сьогодні о 16:19
Із окупованого Донбасу забрали тіло українського бійця, який загинув...
Сьогодні о 16:00
ВАКС зняв арешт з майна Богатирьової
Сьогодні о 15:24
В Україні планують створити фонд для потерпілих від кримінального...
Сьогодні о 15:00
«Доступні ліки»: українці можуть отримати 77 препаратів безкоштовно
Сьогодні о 14:57
Перша вакцина проти COVID-19 успішно пройшла початкове тестування у США
Сьогодні о 14:18
15 липня у світі відзначають День без мобільного телефону
Сьогодні о 14:00
Максим Куляєв про причини смертельної ДТП в Києві
Сьогодні о 13:44
Верховна Рада призначила місцеві вибори на 25 жовтня
Сьогодні о 13:17
Український завод планує виробляти електромобілі Volkswagen
Досьє Володимир Юхимович Мельниченко

96715 dd30 mm01 yy2020 2020 январь січень зима Росія россия Кордон межа, границя, гряниця, рубіж, граница коронавірус 96715 dd30 mm01 yy2020 2020 zydfhm csxtym pbvf Hjcsz hjccbz Rjhljy vt;f? uhfybwz? uhzybwz? he,s;? uhfybwf rjhjyfdshec 96715 dd30 mm01 yy2020 2020 январь сычень зиьа Росыя россия Кордон ьежа, границя, гряниця, рубыж, граница коронавырус