Досьє Бровченко Юрій Петрович

Створення робочих місць в Україні: пусте вливання коштів і «шлях Голобородька»

В Україні хочуть створити сотні тисяч робочих місць, щоб перезапустити або переформатувати вітчизняну економіку

Уряд України планує протягом місяця створити 154 тисяч робочих місць у сфері будівництва доріг, 150 тисяч – у благоустрої та 85 тисяч – в сільському господарстві. Експерти оцінили  ці ініціативи, а також розповіли, де ще можна створити нові робочі місця, щоб перезапустити або переформатувати вітчизняну економіку в умовах кризи, пише «Є!»  з посиланням на comments.ua.

Проблема в тому, що в умовах ймовірної кризи основна маса тепер вільних працівників – не люди фізичної праці, зазначає заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло.

Це можуть бути сфера торгівлі, громадського харчування, турсервісу і так далі. І вони навряд чи будуть шукати роботу в будівництві, сільському господарстві, – каже експерт. – На ці робочі місця, можливо, могли б претендувати вивільнені різноробочі та частина трудових мігрантів. Але їх небагато".

Безробіття в умовах нинішньої кризи буде мати структурний характер, впевнений Ярослав Жаліло. Він також зазначає, що не завдання уряду – створювати постійні робочі місця.

Крім, хіба що, деяких бюджетних сфер, типу соцдопомоги. При цьому мені абсолютно незрозуміло, як держава буде створювати робочі місця в сільському господарстві, – каже експерт. – Завдання уряду – сприяти розвитку бізнесу, який і буде створювати робочі місця в різних секторах".

Тому, наголошує Ярослав Жаліло, основний вплив на ринок праці мають надати лібералізація і стимулювання підприємництва, інвестиційної діяльності, особливо у трудонадлишкових територіях.

В короткому періоді держава може також сприяти інформації про попит на працівників у регіональному розрізі, здійснювати перепідготовку, – вважає експерт. – У середньостроковому періоді – прогнозування ринків праці та організація професійної підготовки і державного замовлення у вишах. Зростає роль регіонів: вони можуть і самі створювати робочі місця в комунальній сфері, і залучати бізнес, і прогнозувати попит на працівників, і формувати професійну підготовку".

Зараз робочі місця треба створювати в тих сферах, які здатні генерувати додану вартість. В інших випадках, це буде порожнє вливання коштів, впевнена доктор економічних наук, заступник директора Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Ольга Ходаковська.

Сьогодні ми зіткнулися з серйозними проблемами. Україна продовжує залишатися сировинним придатком розвинених економік світу. Тому зараз з'явився унікальний шанс для нашої країни переорієнтувати національну економіку на виробництво готової продукції, – підкреслює Ольга Ходаковська. – З одного боку, це послабить імпортозалежність України. З іншого – забезпечить зростання ВВП країни. Тому і створення робочих місць повинно орієнтуватися на сфери, які забезпечують виробництво продукції з більшою доданою вартістю".

За словами експерта, досі ми продовжуємо імпортувати велику кількість продукції фармацевтичної промисловості, де негативне зовнішньоторговельне сальдо, за даними 2019 року, становить 1891 млн доларів.

Тобто ми імпортуємо в рази більше, ніж купуємо на світових ринках, – пояснює доктор економічних наук. – Те ж саме стосується миючих засобів, мила, пральних порошків, паперу та картону, текстильних і керамічних виробів, скла, готової харчової продукції, напівфабрикатів, кормів. І цей перелік не є вичерпним... Проте значною мірою Україна могла б виробляти цю продукцію всередині країни".

Уваги заслуговує і такий напрямок як створення потужностей, а, відповідно, і робочих місць у сфері переробки та утилізації відходів, впевнена Ольга Ходаковська.

Проблема відходів є надзвичайно актуальною не тільки для України, – підкреслює експерт. – Зараз вся планета потопає у смітті. Сортувальні лінії потроху з'являються в Україні. А ось з переробними заводами поки ситуація просувається повільно. Звичайно, одномоментно створити робочі місця в згаданих сферах не вийде, але і служити вони будуть не один день. Це – капітальні, довгострокові проекти, над якими потрібно працювати, якщо ми хочемо подолати сировинне ярмо і вирватися з ями, в якій сидимо вже не один рік".

Будівництво доріг це звичайно добре, зазначає політолог Андрій Горбенко. Але це – лише тимчасові робочі місця, та ще й з низькою кваліфікацією. А значить – там низькі зарплати. Тому економіці це мало допоможе.

Для того, щоб допомагати економіці, потрібно не заважати створювати робочі місця малому і середньому бізнесу. А для цього необхідно змінювати податкову систему. На що уряд абсолютно не готовий", – упевнений експерт.

До того ж, наголошує Андрій Горбенко, на будівництві доріг більше вкрадуть, ніж побудують чи видадуть зарплат на створених трудових місцях.

І тут Зеленський досить символічно повторює шлях свого героя Голобородька зі скетчу про будівництво доріг, – вважає політолог. – Тому ці заяви скоріше схожі на дурний жарт, ніж на "боротьбу з кризою".

Також читайте: Кількість безробітних під час карантину збільшилася на 50%

Читайте також:ФОПам дозволили не платити ЄСВ за місяці, у яких вони не отримали прибутку

 

Сьогодні о 19:50
Суд продовжив слідство у справі про держзраду генерала СБУ Шайтанова
02.06.2020 о 18:50
СБУ спіймала на гарячому осіб, які продавали посади топ-чиновників
01.06.2020 о 18:50
Окупанти двічі влаштували стрілянину на ділянці розведення сил біля...
29.05.2020 о 15:59
Місцева поліція знала про конфлікти у Броварах, – юристка-кримінолог
25.05.2020 о 17:30
Через зґвалтування і катування розформували відділок поліції на...
23.05.2020 о 19:52
У Києві знайдений убитим нардеп Валерій Давиденко
21.05.2020 о 19:50
Поліція затримала 12 шахраїв, які «продавали» фермерам дизельне...
21.05.2020 о 16:07
Кожара вніс заставу у справі про вбивство Старицького
19.05.2020 о 16:29
Плівки Деркача: Порошенко хвалився Байдену підйомом тарифів більше...
19.05.2020 о 09:30
Інтерв'ю Гордона з Гіркіним: СБУ проведе перевірку
12.05.2020 о 18:50
Україна входить в топ-15 країн світу з найшвидшими темпами скорочення...
29.04.2020 о 19:50
Армії продавали небезпечний антисептик: СБУ викрила масштабне...
28.04.2020 о 13:34
Такер Карлсон, Кеті Аре та Джордан Пітерсон про токсичну мужність....
21.04.2020 о 11:50
У мережу потрапило скандальне листування міністра юстиції Малюськи...
18.04.2020 о 19:50
З українців вимагають заплатити чужі борги: розкрито схеми
Сьогодні о 20:50
Рада запровадила нові офіцерські звання у ЗСУ
Сьогодні о 19:50
Суд продовжив слідство у справі про держзраду генерала СБУ Шайтанова
Сьогодні о 18:50
Екологічний фронт: які проблеми загрожують Україні та як їх вирішити
Сьогодні о 17:50
SpaceX вивела на орбіту ще 60 супутників Starlink
Сьогодні о 17:06
Між Ірпінем та Києвом збудують велосмугу
Сьогодні о 17:00
Дайджест головних новин за 4 червня
Сьогодні о 16:40
«Інспекція»: Зеленський та Ляшко прокоментували візит до кафе в...
Сьогодні о 16:28
Канада надішле в Україну місію, яка оцінить можливість введення...
Сьогодні о 15:48
Найжорстокіші вчені в історії
Сьогодні о 15:29
Серіал «Чорнобиль» став лідером серед номінантів телевізійної...
Сьогодні о 15:03
Депутати підтримали президентський законопроєкт про «злодіїв у...
Сьогодні о 14:13
У світі падають ціни на продовольство: які продукти подешевшали...
Сьогодні о 13:45
Водіям-порушникам хочуть посилити покарання: відбирати права і в...
Сьогодні о 13:12
Побачити море, щоб видужати: в Іспанії хворих на Covid-19 возять на пляж
Сьогодні о 13:05
Ідеї, які можуть не дати вам сьогодні заснути — Ніл Деграсс Тайсон...
Досьє Коболєв Андрій Володимирович

99558 dd14 mm05 yy2020 2020 май травень весна Уряд робота безробітні Україна Украина, Ukraine 99558 dd14 mm05 yy2020 2020 vfq nhfdtym dtcyf Ehzl hj,jnf ,tphj,snys Erhf]yf Erhfbyf? Ukraine 99558 dd14 mm05 yy2020 2020 ьай травень весна Уряд робота безробытны Украъна Украина, Ukraine