Досьє Бондаренко Дмитро Сергійович

Українські інтернати закрили на карантин, а дітей повернули в небезпечні сім'ї: їхні життя під загрозою

В Україні понад 40 тисяч дітей із інтернатів повернули батькам.

Через пандемію коронавірусу в Україні понад 40 тисяч дітей, які виховувалися в інтернатних установах, змушені були повернутися в сім'ї.

У деяких із них ніхто не чекав, інші – просто небезпечні. Умови в сім'ях ніхто не перевірив, хоча багато хто з них перебуває в групі ризику та складній фінансовій ситуації. Такі обставини збільшують ймовірність недбальства або навіть жорстокого ставлення до дітей. Перед Мінсоцполітики, громадськими організаціями та службами у справах дітей постало важливе завдання – промоніторити всі сім'ї вихованців інтернатів.  

Детальніше про ситуацію – в матеріалі obozrevatel.

Здавалося б, перед ухваленням такого безпрецедентного рішення варто було добре зважити всі "за" та "проти", але ні. Все робилося у великому поквапі. Відразу на сполох забили Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та Українська мережа з прав дитини.

ЮНІСЕФ та партнери глибоко стурбовані, що внаслідок введених урядом заходів 42 тисячі дітей, зокрема діти з інвалідністю, які виховувалися в інтернатних установах, були відправлені назад у свої сім'ї. Повернення відбулося без попередньої перевірки умов у сім'ях цих дітей. Значна частина цих родин перебуває в групі ризику і в складних фінансових обставинах", – йдеться в спільній заяві.
 
У ній також звернули увагу на те, що нинішні стресові умови "збільшують ймовірність недбальства або навіть жорстокого ставлення до дітей".

Дар'я Касьянова, національна директорка з розвитку програм "СОС Дитячі містечка Україна" та голова правління Української мережі за права дитини, розповіла, чим обернулося таке рішення.

– Дар'є, звідки взялася цифра 42 тисячі дітей? Адже в інтернатах України їх перебуває набагато більше.

– Всього в інтернатах перебуває приблизно 100 тисяч дітей, майже 90% з них мають батьків, які не позбавлені батьківських прав. Орієнтовно 42 тисячі відправлених через карантин у сім'ї – це неповнолітні з інтернатів, що "належать" освіті. Будинки дитини не чіпали, малюків ніхто не відправив по домівках. Хоча і там є вихованці, батьки яких не позбавлені прав, вони перебувають там саме за заявою батьків.

З понад 40 тисяч дітей повернулися додому ті, хто навчається в загальноосвітніх школах-інтернатах. Це різні заклади, як-от: спортивні, для дітей із вадами слуху, зору тощо.

Наприклад, сім'я живе за 100 кілометрів у селі, де немає можливості для навчання такої дитини. Відповідно, батьки змушені були віддати її в інтернат.

Так, у Івано-Франківській області через карантин повернулися додому майже 500 дітей. І більшу частину цих сімей служби у справах дітей та центри соціальних служб уже перевірили.

Деякі батьки віддали дітей в інтернат, оскільки виїжджали на заробітки – різні причини та ситуації.

– Чи сім'ї вже перевірені? Все-таки минув уже місяць з часу ухвалення такого рішення.

– Ще ні, не всі 100%. Головне, що якихось страшних випадків насильства не встановлено. Але це станом на зараз.

– Ви згадали, що є сім'ї, які відправили дитину навчатися й жити в інтернат через необхідність, але ж не все так щасливо? Дивне слово, звісно, коли дитина росте не з татом і мамою.

– Ось одна ситуація. Дитина більш як три роки не бачила своїх батьків. Вони до неї не приїжджали в інтернат, не телефонували, проте не були позбавлені батьківських прав. У журналі відвідування стоїть галочка, що нібито провідували, проте це не так.

І ось дітей, які роками не бачили своїх батьків, повернули в сім'ї. Привезли, висадили, сказали: "Йди". Одна дитина прийшла додому, а там нікого немає. Пішла до сусідів, перші кілька днів у них ночувала, а потім служба у справах дітей приїхала й стала з'ясовувати – де ж батьки. В результаті вже приїхали співробітники інтернату та забрали дитину назад.

– Острах бере.

– Розумієте, зараз не стоїть питання, чому така погана сім'я, а, наприклад, чому за три роки ніхто не з'ясував, що з цією родиною відбувається й чому такі батьки не були позбавлені прав. Відповідно, статус неповнолітній не отримав, але ж його могли б уже влаштувати в прийомну сім'ю, усиновити.

Подібні ситуації зафіксовані в декількох областях України.

Є й випадок, коли привезли дітей додому, а мама цього дня поїхала в пологовий будинок народжувати ще одну дитину. Малечу ніхто не чекав.

 Жахливо. Не можу уявити таких діток на порозі будинку, де не чекають.

– Буває, що чекають, але... Є й дуже бідні сім'ї. Роботи немає, годувати дітей нічим.

І треба розуміти, що співробітники інтернатів для того, щоб заповнити свої так звані койко-місця, їздять по населених пунктах і пропонують віддати дітей.

Попередньо вони вже ознайомилися з базою багатодітних, малозабезпечених сімей, тих, хто перебуває в складних життєвих обставинах. Де мама одна виховує кількох дітей.

Співробітники інтернатних установ зазвичай навесні їздять по містах і селах і наполегливо пропонують свої послуги. Мовляв, приїжджайте, віддайте дитину, вам буде легше.

– І батьки на це ведуться?

– Ведуться. Адже добре: п'ятиразове харчування, спонсори приїжджають, допомагають, діти співають-танцюють, ще й іноді їх відправляють відпочивати, зокрема за кордон.

Але бідність не є причиною для позбавлення батьківських прав – як за кордоном, так і за нашим законодавством. Але дуже важливо допомагати таким сім'ям, мотивувати, допомагати впоратися з бідністю.

Взагалі, дитина часто є єдиним мотиватором, що тримає таку сім'ю на плаву. Коли треба взяти себе в руки заради малечі, шукати роботу, різні варіанти.

А ось коли дитина влаштована, нагодована, то, як правило, батьки "розслабляються". Хтось починає випивати, повільно або швидко спускатися на дно свого життя.

Сім'ї, які відправили дітей в інтернати, справді різні. І не можна сказати, що всім їм загрожує небезпека. Навіть більше, є й досить забезпечені.

Наприклад, у Дніпрі, в Донецькій області є інтернати, куди ще потрібно постаратися влаштуватися. Навіть хабарі дають. Щоранку привозять дітей на хорошій машині, ввечері забирають.

Це діти зі сколіозом, цукровим діабетом, з кардіологією. Ось як у дитсадках є спеціалізовані групи, такі є й інтернати. По суті, за гроші платників податків дають такі високоякісні послуги неповнолітнім.

У таких інтернатах є якась кількість вихованців із малозабезпечених сімей, але загалом це діти цілком заможних батьків. Це окрема тема для розмови.

– Думаю, до цього питання ми пізніше повернемося. Дар'є, а найбільш проблемні сім'ї? Адже справді часто трапляються випадки насильства над дітьми. Щоправда, виявляти це дуже важко.

– Є сім'ї реально небезпечні. Є ті, куди повернули дітей, проте раніше там були зафіксовані факти насильства (зокрема над дитиною).

Повернули з різних причин. Наприклад, погано працюють суди, вони завалені справами. І питання позбавлення батьківських прав завжди розглядаються за залишковим принципом. У багатьох випадках ці процеси тривають дуже довго. Справи повертають, потім знову ініціюють позбавлення батьківських прав – замкнуте коло. Відповідно, весь цей час неповнолітній перебуває в інтернаті.

І зараз так склалося, що дітей повернули і в сім'ї, які, по суті, для них небезпечні.

– Тепер таке поспішне рішення має особливо страшний вигляд.

– Для служб у справах дітей та центрів соціальних служб ситуація з поверненням в сім'ї теж виявилася як сніг на голову. Тобто освіта відправила дітей із інтернатів, але жодна міжвідомча взаємодія не спрацювала, нікого не сповістили. Думаю, якби попередили хоча б за тиждень, вдалося б перевірити ще раз сім'ї та зрозуміти, в які повертати дітей категорично не можна.

Є домівки, куди привезли дитину, а там немає ні вугілля, ні дров, холод собачий. Телевізор відключений, про інтернет мови навіть немає. І ось онлайн-навчання під час карантину, Zoom або уроки по телевізору – а його немає. Є й такі ситуації. І це величезна проблема.

Знаю, що таких дітей вже перемістили в центри соціально-психологічної реабілітації. Є випадки, коли співробітники інтернатів вже позабирали своїх вихованців. Та й шум здійнявся. Деякі інтернати занепокоїлися, а раптом восени повернеться менше дітей. Відповідно, і відреагували.

Ми як Українська мережа з прав дитини обговорювали ці питання та інші ризики з ЮНІСЕФ і з Міністерством соціальної політики. Адже є ще одна проблема: як з огляду на захворюваність на COVID-19 повертати в інтернат цих дітей?

– Якщо коронавірус "потрапив" у інтернат...

– У цих установах не можна забезпечити якісну обсервацію. Там загальні ізолятори, один медпрацівник. Уже є випадки в Україні, коли співробітники інтернатів та вихованці заразилися коронавірусом.

За кордоном, знаю від моїх колег у країнах Балтії, Казахстані, персонал інтернатів та дітей тестують щотижня. У нас такого немає.

І, звісно, саме зараз важливо допомагати, підтримувати проблемні сім'ї. Наприклад, ми разом зі службою у справах дітей зараз моніторимо сім'ї в Луганській області. Де потрібна якась допомога – готуємо продуктові набори, ліки. Почали виїжджати, передавати необхідне й водночас дивитися, що і як у цих родинах.

Найбільше завдання – і для громадських організацій, які працюють у сфері захисту прав дитини, і для Мінсоцполітики, служб у справах дітей, – промоніторити всі сім'ї та зрозуміти, з яких причин 100 тисяч дітей перебувають в інтернатах.

Які реальні причини їхнього перебування в інтернаті. Або ж вони можуть жити в своїх сім'ях – за умови підтримки та допомоги. Це великий сенс усього, що відбувається.

Представники благодійної організації просять чиновників терміново вжити заходів для убезпечення дітей. 

Зазначимо, що в період коронавірусу збільшилась потреба в соціальних послугах для сімей з дітьми  в групі ризику

Раніше повідомляли, що понад 6 мільйонів осіб в Україні можуть опинитись за межею бідності через соціально-економічну кризу, викликану COVID-19.

Читайте також:В Україні розпочала роботу гаряча лінія із запобігання домашньому насильству

 

 

23.05.2020 о 19:52
У Києві знайдений убитим нардеп Валерій Давиденко
21.05.2020 о 19:50
Поліція затримала 12 шахраїв, які «продавали» фермерам дизельне...
21.05.2020 о 16:07
Кожара вніс заставу у справі про вбивство Старицького
19.05.2020 о 16:29
Плівки Деркача: Порошенко хвалився Байдену підйомом тарифів більше...
19.05.2020 о 09:30
Інтерв'ю Гордона з Гіркіним: СБУ проведе перевірку
12.05.2020 о 18:50
Україна входить в топ-15 країн світу з найшвидшими темпами скорочення...
29.04.2020 о 19:50
Армії продавали небезпечний антисептик: СБУ викрила масштабне...
28.04.2020 о 13:34
Такер Карлсон, Кеті Аре та Джордан Пітерсон про токсичну мужність....
21.04.2020 о 11:50
У мережу потрапило скандальне листування міністра юстиції Малюськи...
18.04.2020 о 19:50
З українців вимагають заплатити чужі борги: розкрито схеми
17.04.2020 о 09:24
У Києві зафіксували найвищий рівень забрудненості повітря в світі
15.04.2020 о 09:10
Уряд з 15 квітня регулюватиме ціни на соціальні продукти і ліки
14.04.2020 о 19:50
Ексгравець збірної України шокував скандальною заявою про Крим і...
14.04.2020 о 19:47
На стрільбах вибухнув міномет: 1 військовослужбовець загинув, 8...
13.04.2020 о 15:11
Подорожчання долара, урізання зарплат, безробіття та низькі доходи:...
24.05.2020 о 19:50
Притула, якщо піде в мери, то візьме в свою команду не «Вар’яти-шоу», а...
24.05.2020 о 18:50
Під час карантину Цукерберг заробив понад 30 млрд доларів
24.05.2020 о 17:48
До України намагалися незаконно ввезти техніку від Apple та парфуми —...
24.05.2020 о 16:33
Карпати засипає снігом
24.05.2020 о 15:00
У Криму вводять плату за обов'язкову обсервацію
24.05.2020 о 14:30
У Києві на Майдані відбувається акція протесту «Стоп Реванш!». Пряма...
24.05.2020 о 13:48
ТОП-5 фільмів про поїзди для перегляду на вихідні
24.05.2020 о 13:22
New York Times відвела першу шпальту газети іменам жертв коронавірусу в США
24.05.2020 о 12:00
Збірна України проведе кіберфутбольний спаринг із командою...
24.05.2020 о 11:26
Китай і США наближаються до межі нової Холодної війни, - МЗС КНР
24.05.2020 о 10:24
В Україні 20986 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 617...
24.05.2020 о 09:06
У Міноборони Ірану назвали винного у катастрофі літака МАУ
23.05.2020 о 19:52
У Києві знайдений убитим нардеп Валерій Давиденко
23.05.2020 о 19:50
Нацкорпус вимагає від Баканова та Малюськи відреагувати на...
23.05.2020 о 18:50
Кучму визнали кращим президентом України: без професійної команди не...
Досьє Думчев Сергій Олександрович

99653 dd19 mm05 yy2020 2020 май травень весна Діти сім'я інтернат коронавірус небезпечні сім'ї 99653 dd19 mm05 yy2020 2020 vfq nhfdtym dtcyf Lsnb csv`z synthyfn rjhjyfdshec yt,tpgtxys csv`] 99653 dd19 mm05 yy2020 2020 ьай травень весна Дыти сыьёя ынтернат коронавырус небезпечны сыьёъ