Досьє
19 лютого 2015
Миротворчі сили ООН
Миротворчі сили ООН

Миротворчі сили ООН - збройний контингент країн-членів ООН, який застосовують під час врегулювання локальних конфліктів заради запобігання або ліквідації загрози миру і безпеки шляхом спільних примусових дій (військова демонстрація, військова блокада), якщо заходи економічного і політичного характеру виявляться або виявилися недостатніми.

Військова демонстрація - дії однієї держави або групи держав, які покликані показати готовність застосувати збройну силу.

Військова блокада - ізоляція ворожого об'єкта, яка покликана не допустити або звести до мінімуму перекидання підкріплень, доставку військової техніки і засобів матеріально-технічного забезпечення.

Миротворці, як правило, приступають до виконання своїх завдань, коли в країні введений режим Надзвичайного стану. Тому, крім контролю за дотриманням умов перемир'я, миротворці стежать і за забезпеченням правового режиму надзвичайного стану.

Надзвичайний стан - виняткова ситуація, коли під загрозою знаходиться «життя нації». Небезпеку «життю нації» може являти собою іноземна військова окупація, соціальні хвилювання, такі як бунти або інші види внутрішніх розбіжностей, які серйозно загрожують правопорядку в країні.

Рішення про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України, відповідно до статті 85 Конституції України, приймає Верховна Рада.

У разі ухвалення допуску миротворчих сил ООН в країну, Секретаріат ООН направляє місію з технічної оцінки (безпеки, політичної, військової та гуманітарної ситуації), де передбачається розгортання операції. На підставі висновків і рекомендацій цієї місії Генеральний секретар ООН робить доповідь, в якій пропонує варіанти для розгортання операції, а також інформує про фінансові наслідки і попередній кошторис витрат.

Після цього Рада Безпеки офіційно санкціонує проведення операції шляхом прийняття резолюції. У резолюції визначаються мандат і масштаби операції і детально викладаються завдання, які повинна виконати операція.

Одночасно з введенням в країну миротворчих сил, в ній може бути створена буферна зона, яка дозволяє розвести збройні формування протиборчих сторін. Практикується також введення зон, вільних від польотів (non-flying zones) для того, щоб запобігти нанесенню бомбових ударів з повітря одним з учасників конфлікту.

Миротворча операція - застосування багатонаціональних сил під командуванням ООН для обмеження і врегулювання конфліктів. Завдання миротворців - примирити протиборчі сторони і не допускати зіткнень між ними.

Існують два види миротворчих операцій:  місії спостерігачів та операції за участю миротворчих сил. Спостерігачі беззбройні, а військовослужбовці миротворчих сил ООН оснащені легким озброєнням, яке вони можуть застосовувати виключно в цілях самооборони.

Поки миротворці забезпечують мир на місцях, посередники з Організації Об'єднаних Націй зустрічаються з керівництвом сторін або країн, що воюють, і намагаються знайти мирне вирішення.

ООН не має власних збройних сил і поліцейських формувань. Війська, які несуть службу у складі миротворчих сил, надаються самими державами-членами. Уряди, що надають війська, зберігають повний контроль за своїм військовим контингентам, що несе службу під прапором ООН.

Миротворці носять військову форму своїх країн, і про їх приналежність до миротворчого контингенту ООН свідчить лише блакитна каска або берет і розпізнавальний значок. Військові надягають блакитні каски під час будь-яких операцій, коли існує небезпека.

По мірі розвитку конфлікту, ООН проводить консультації, в яких зазвичай беруть участь всі зацікавлені сторони ООН,  уряд приймаючої країни,  держави-члени, у тому числі держави, які могли б надати військовий і поліцейський контингент для операції з підтримання миру та  регіональні та інші міжурядові організації.