Досьє
14 травня 2015
Клюєв Андрій Петрович
Клюєв Андрій Петрович

Український політик, тричі обіймав посаду Віце-прем'єра країни (у 2003 р., 2006 р., 2010 р.), народний депутат України IV-VI скликань, колишній секретар РНБО, глава Адміністрації Президента України (січень-лютий 2014 р.). Бізнесмен, один з власників SLAV AG, в яку входить промислово-інвестиційна корпорація «Укрпідшипник».

Місце народження, освіта

Андрій Клюєв народився 12 серпня 1964 року у Донецьку. Його батько  працював на шахті імені Горького, мати була вчителькою молодших класів. Як зазначали ЗМІ, за словами Андрія Клюєва, сім'я не знала недоліку в фінансах - батько, працюючи в забої шахти по 12 годин на добу, приносив величезні за радянських часів гроші - 600 рублів щомісяця. У дитинстві Клюєв закінчив музичну школу по класу фортепіано. У числі кращих учнів брав участь у культурній програмі Олімпіади-80 у Москві.

У 1986 році з відзнакою закінчив Донецький політехнічний інститут за фахом гірничий інженер. У 1989 році став кандидатом технічних наук.

Кар'єра

Трудову діяльність розпочав у 1983 році в Донецьку гірником на шахті ім.Засядька. Потім працював підземним гірничим майстром на донецькій шахті ім.Горького, заступником начальника ділянки шахтного транспорту шахти Білоріченська ПО Ворошиловградвугілля.

У 1986-1991 роках - аспірант, науковий співробітник Донецького політеху.

У 1991-1994 роках - технічний директор об'єднання «Шельф», президент АТ «Промкомсервіс», гендиректор АТ «Укрпідшипник» в Донецьку.

Протягом 1994-2002 років працював в місцевих органах виконавчої влади, був заступником голови Донецької облради, першим заступником мера Донецька, заступником донецького губернатора (Віктора Януковича) з питань розвитку територій і зовнішньоекономічних зв'язків, виробництва товарів народного споживання.

У 1996-2002 роках -  депутат Донецької міськради.

У 2002-2006 роках -  народний депутат України IV скликання. Член депутатської фракції Партії регіонів у Верховній Раді України "Регіони України". Голова Комітету ВР України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної.

З 2003 по 2004 рік поєднував роботу депутата з посадою Віце-прем'єр-міністра України.

З 2006 року -  народний депутат України V скликання за списком «Партії регіонів». Заступник голови депутатської фракції «Партії регіонів» у Верховній Раді України. Член Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки

Після створення парламентської коаліції у складі ПР, СПУ і КПУ 4 серпня 2006 року знову був призначений на пост Віце-прем'єр-міністра.

З 2007 року – народний депутат України VI скликання від «Партії регіонів». Заступник голови депутатської фракції Партії регіонів у Верховній Раді України. Член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики.

У березні 2010 року призначений Першим віце-прем'єр-міністром в уряді Миколи Азарова. 9 грудня 2010 року в результаті оголошеної адмінреформи став Першим віце-прем'єр-міністром - міністром економічного розвитку і торгівлі України.

14 лютого 2012 року призначений секретарем Ради національної безпеки і оборони України.

24 січня 2014 року указом Президента Віктора Януковича призначений главою Адміністрації Президента України. На цій посаді він змінив Сергія Льовочкіна.

26 лютого 2014 року указом в.о. Президента України Олександра Турчинова звільнений з посади глави Адміністрації Президента України.

28 лютого 2014 року Генеральна прокуратура України зажадала від МВС та СБУ протягом 10 днів затримати Андрія Клюєва як людину, підозрювану у масових вбивствах активістів у центрі Києва з 18 по 22 лютого. 4 березня Клюєва оголосили в розшук.

6 березня 2014 року Євросоюз і Канада оголосили, що Андрій Клюєв і його брат Сергій зазначені  в списках високопоставлених українських чиновників, проти яких запроваджуються фінансові санкції.

10 квітня 2014 року прес-служба Генеральної прокуратури повідомила про розслідування справи за ознаками кримінального злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України (заволодіння майном в особливо великому розмірі).

Сім'я

Андрій Клюєв одружений. Дружина - Жанна Вікторівна (1964 р.н.) - заступник гендиректора промислово-інвестиційної корпорації «Укрпідшипник». Діти: Богдан (1985 р.н.), Кирил (1995 р.н.) та Сергій (2003 р.н.). Старший син Богдан спочатку вчився разом із сином Ахметова у швейцарській школі Le Rosey, а потім в London School of Economics. У 2010 році Андрій Клюєв одружив Богдана, його обранкою стала мексиканка.

Брат Клюєва - Сергій Клюєв – український політик, підприємець. Разом з Андрієм Клюєвим брав участь у створенні «Укрпідшипника».

Оточення, зв’язки

Андрій Клюєв входив до числа найбільш впливових членів «Партії регіонів», займав пост заступника глави партії і фракції "регіоналів" у парламенті, член президії політради ПР. Близький до Януковича Віктора Федоровича.

За даними ЗМІ, своїми друзями Андрій Клюєв називав Володимира Бойка, лідера комуністів Петра Симоненка,  екс-главу Адміністрації президента Віктора Медведчука, а також зазначав, що більшість великих українських бізнесменів теж є його друзями.

Близьким до Клюєва вважають колишніх народних депутатів Василя Горбаля, Володимира Сівковича, Нестора Шуфрича, Миколу Азарова. У ЗМІ також зазначалось, що найбільш тісні ділові контакти розвинулися у Клюєва саме з Миколою Азаровим. За словами експертів, на той час у парламенті була наявна група Клюєва-Азарова, яка створювала противагу групі Льовочкіна-Бойка-Фірташа та групі Ахметова.

Серед бізнес-партнерів Андрія Клюєва також зазначали Сергій і Василь Бубки.

Кум Андрія Петровича - Михайло Поживанов (БЮТ).

Активи

У червні 2006 року експерти компанії Dragon Capital оцінили спільні активи братів Клюєвих в $ 144 млн. Як писало видання «Кореспондент», вони практично в рівних частках володіють корпорацією «Укрпідшипник», до якої входять підприємства кольорової металургії і ПЕК, фінансові установи. ВАТ «Укрпідшипник» займається торгівлею вугіллям, будівельними матеріалами, а також пасажирськими перевезеннями.

У лютому 2008 року журнал «Фокус» нарахував у Андрія і Сергія Клюєвих $ 635 млн, зазначивши, що роком раніше їх статок дорівнював $ 470 млн.

За доданими ЗМІ, Андрій Клюєв має відношення до великої кількості підприємств у сфері кольорової металургії, ПЕК, фінансові установи.

Компромат

Участь у виборах 2004 року. У 2004 році Андрій Клюєв був одним з керівників «тіньового» штабу Віктора Януковича. Його ім'я називалося серед тих, хто був причетний до існування так званого «транзитного сервера», через який нібито і відбувалася фальсифікація виборів у другому турі президентських виборів. Андрій Петрович заперечував дану інформацію і називав це чорним піаром.

Підкуп депутатів. У серпні 2006 року депутат фракції БЮТ Олег Ляшко заявив, що має аудіозапис, який свідчить про факти підкупу голови Верховної Ради Олександра Мороза. За його словами, на наявній у нього касеті записана розмова Андрія Клюєва, Миколи Рудьковського і якогось Рубена (нібито знайомого Клюєва, громадянина Польщі). За словами Ляшка, на касеті записана розмова про те, що Мороз нібито отримав $ 300 млн за вхід СПУ в антикризову коаліцію (Партія регіонів і КПУ). У жовтні 2006 року Печерський районний суд Києва визнав недостовірними розповсюджені Олегом Ляшком відомості.

Досягнення, хобі

Як зазначалось у ЗМІ, раніше Андрій Клюєв займався боксом, пізніше -  водними лижами, слаломом, легкою атлетикою.

З березня 2000 року очолював Федерацію боксу Донецької області.

Андрій Клюєв є автором восьми науково-технічних винаходів у вугільній галузі.