Досьє
18 грудня 2015
Березкін Станіслав Семенович
Березкін Станіслав Семенович

Народний депутат України VI, VII і VIII скликань, екс-регіонал, колишній депутат Кіровоградської облради. Власник агропромислової групи Креатив Груп.

Місце народження, освіта

Народився 12 травня 1959 року в с. Високі Байраки Кіровоградської області.

Закінчив Кіровоградський інститут сільськогосподарської техніки, де здобув спеціальність інженера-механіка.

Кар'єра

У 1977-1979 роках проходив службу у лавах ЗС СРСР.

У 1983-1984 роках працював на керівних посадах у Кіровоградському інституті сільсько-господарської техніки.

З 1992 року - в АСТ «Інгул», як зазначали ЗМІ, займав посаду заступника директора.

У 1993-1994 роках - у малому підприємстві «Система».

З 1995 року - в СП «Алфета-система».

З 1996 року - керівник підприємства «Система ССБ».

У 1996-2000 роках - голова спостережної ради АТЗТ з іноземними інвестиціями «Сонола».

У 1998 році обраний депутатом Кіровоградської облради.

З 2000 року - генеральний директор Корпорації «Система ССБ». Працював на посаді до 2006 року.

У 2002 році брав участь у виборах в народні депутати ВР України. На час виборів був головою спостережної ради АТЗТ «Сонола», генеральним директором корпорації «Система ССБ», членом ПП «Трудова Україна».

У 2003 році став членом виконкому Кіровоградської міськради.

З 2006 року - голова наглядової ради промисловоїгрупи ЗАТ «Креатив». Член Партії регіонів (до 02.2014 р.).

У 2006 році балотувався в народні депутати ВР України від БЮТ.

У 2011-2012 роках – народний депутат від Блоку Ю.Тимошенко VI скликання. Член фракції БЮТ-Батьківщина (02.-03.2011 р.), член фракції Партії регіонів (з 02.2011 р.). Член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.

У 2012-2014 роках - народний депутат VII скликаннявід Партії регіонів. Член фракції Партії регіонів, член групи «Економічний розвиток» (з 02.2014 р.), член Комітету з питань економічної політики.

З 2014 року - народний депутат VIII скликання. Член депутатської групи «Партія «Відродження». Член Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики.

Бізнес, статки

У 2015 році Forbes оцінив статки Станіслава Березкіна у $ 139 млн. За рейтингами видання Березкін входить до «100 найбагатших українців», посідає 37 сходинку.

Станісла Березкін - голова наглядової ради, власник акцій ЗАТ Промислова група «Креатив»; генеральний директор ТОВ «Санойл-фінанс», голова НС корпорації Виробниче об'єднання «Система ССБ»; власник акцій ЗАТ «Сонола», фактичний власник «System SSB», ЗАТ «ВІСМа-Плюс».

Перший завод з виробництва соняшникової олії Березкін побудував у 1996 році на гроші ЄБРР. Зараз близько 78% всієї продукції «Креатив» відправляє на експорт. У січні-вересня 2014 року оборот групи зріс на 23% порівняно з тим же попереднім періодом 2013 року і склав 5,46 млдр грн.

Родина

Одружений. Подружжя має доньку.

Компромат

Як зазначають ЗМІ, за час створення своєї бізнес-імперії Станіслав Березкін здобув стійку репутацію бізнесмена-«кидали».

Одним з прикладів таких «кидків» була історія повернення боргу іноземним партнерам, які брали участь у створенні «Соноли». Підприємство було створено в 1996 році Кіровоградською корпорацією «Система-ССБ» (назва якої - абревіатура її засновника Станіслава Семеновича Березкіна) і американським інвестиційним фондом Western NIS Enterprise Fund.

У 1999 році вибухнув скандал, що вийшов на міжнародний рівень: «Сонола» і не думала повертати наданий закордонним інвестором кредит, а також виплачувати дивіденди. У тому ж році «Сонола» призупинила погашення боргу по додатковому кредиту на суму $ 970 000, який вона отримала від WNISEF у 1997 році. У 2000-му С. Березкін, який займав пост генерального директора ЗАТ, і корпорація «Система-ССБ» отримали в одному з районних судів Кіровограда рішення про визнання недійсним кредитного договору з американцями, в результаті чого представники WNISEF були виведені з наглядової ради «Соноли».

Інвестор - Western NIS Enterprise Fund - звернувся в Міжнародний центр вирішення спорів при Американській арбітражній асоціації (Нью-Йорк) з вимогою зобов'язати ЗАТ «Сонола» повернути борг. У 2001 році було винесено рішення про стягнення з кіровоградського підприємства $ 3,77 млн  (з урахуванням пені та штрафів). Але реалізувати це право в Україні і отримати кошти від компанії, оборот якої на той момент складав близько 20 млн грн на рік, WNISEF так і не зміг.

У 2004-му американці звернулися в Міжнародний центр з урегулювання інвестиційних спорів з черговим позовом - але вже проти українського уряду. Яке, на думку інвесторів, не змогло забезпечити захист їхніх прав в Україні, після чого конфліктом зацікавилися владні органи. Але тільки в 2005 році, з приходом до влади в країні проамериканських «помаранчевих», конфлікт був вирішений. А його учасники підписали угоду про позасудове вирішення спору. Відповідно до якого WNISEF відмовився від своїх акцій «Соноли» на користь опонентів за грошову компенсацію.

На думку експертів, причини, які змусили С. Березкіна врегулювати конфлікт з американцями полягали в тому, що на це безпосередньо вплинули вимоги з боку «любих друзів», які могли пригрозивши розоренням, а також промислова група «Креатив», куди і «витекли» всі американські (і не тільки) інвестиції, готувалася до виходу на ринок IPO.

Проте, як зазначають ЗМІ, Березкін поводився таким чином не лише з іноземними партнерами, такі ж «витівки» він робив і на рідній для нього Кіровоградщині.