Досьє
4 лютого 2019
Зеленський Володимир Олександрович
Зеленський Володимир Олександрович

Український комік, актор, сценарист, продюсер, шоумен та політик; керівник "Студії Квартал - 95 ". Кандидат на пост Президента України.

Біографія

Зеленський народився 25 січня 1978 року в Кривому Розі, (нині Дніпропетровська область, Україна) від батьків-євреїв. Його батько Олександр Семенович Зеленський є професором, який очолює академічний факультет кібернетики та обчислювальної техніки Криворізького економічного інституту, мама Рімма Володимирівна Зеленська працювала інженером. Перед вступом до гімназії він прожив чотири роки в Монголії в місті Ерденет, де працював його батько. У шістнадцятирічному віці він взяв участь у конкурсі TOEFL у Дніпрі і отримав грант на освіту в Ізраїлі, але батько не відпустив його. Юридичну освіту здобув у Криворізькому економічному інституті Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана . За фахом ніколи не працював, якщо не враховувати двох місяців практики.

Сім'я

Одружений з авторкою команди «95-го кварталу» Оленою Кияшко, з якою зустрічався понад 7 років. У 2004 році на світ з'являється донька Саша, а в 2013 році — син Кирило.

КВН

У студентські роки захопився КВН, створив театр мініатюр «Беспризорник». У цей же час Володимира Зеленського запросили в легендарну криворізьку команду КВН «Запоріжжя—Кривий Ріг—Транзит». Незабаром Зеленський став не тільки танцювати в команді, а й виконувати ролі. Одночасно з Володимиром у команду прийшли майбутні актори «Студії Квартал-95»: Денис Манжосов, Юрій Крапов, Олександр Пікалов. Трохи пізніше була створена команда «Збірна Кривого Рогу», а у 1997 році з'явилась команда «95-й квартал», одна з найяскравіших в історії КВН. Володимир Зеленський став у ній не тільки капітаном і актором, а й автором більшості номерів. З 1999 по 2003 рік «95-й квартал» виступає у Вищій лізі КВН, учасники команди практично живуть у Москві і постійно гастролюють по СНД. В. Зеленський пише не тільки жарти для команди, а й сценарії для корпоративних свят, телепередач, концертів тощо. У 2003 році відбувається конфлікт «95-го кварталу» з компанією "Амік". Володимиру Зеленському пропонують залишитися в КВН, але без команди — як автор і редактор. Зеленський відмовляється і залишає КВН.

Наприкінці 2003 року телеканал «1+1» пропонує «95-му кварталу» зробити серію концертів, що складаються з найкращих номерів команди. У 2004 році команда починає готувати свій найвідоміший проект, одночасно підробляючи в різних телепередачах. Володимир веде кулінарне шоу «Містер Кук». Всі доходи вкладаються у спільний проект, і в 2005 році на телеканалі «Інтер» стартує телешоу «Вечірній квартал», ідеологом, автором, режисером і провідним актором якого є Володимир Зеленський. Шоу швидко набрало популярність, і незабаром за рейтингами серед української аудиторії випередило КВН і «Comedy Club». Критики відносять «Вечірній квартал» до політичного кабаре — одного з традиційних театральних жанрів, характерного радше для Європи.

Згодом команда «95-й квартал» переростає у «Студію Квартал - 95», власниками якої є Володимир Зеленський, Борис Шефір і Сергій Шефір. Студія випускає декілька проектів («Вечірній квартал», «Бійцівський клуб», «Україно, вставай»), пише сценарії для телепередач («Пісня року», «Полундра»), мюзиклів («За двома зайцями», «Три мушкетери», «Дуже новорічне кіно, або ніч у музеї»), фільмів, корпоративів.

У 2010 році майже всі акції «Кварталу» викупила офшорна компанія Art Fox Studios. Зеленському лишилась символічна одна сота відсотка. Інформацію спершу розмістили на офіційному сайті студії, а згодом прибрали. За кілька днів до Нового року, і власне заяви Зеленського про майбутнє президентство, в реєстрі Мін'юсту змінилися кінцеві власники «Кварталу». Замість кіпріота з Нікосії ними знову стали Зеленський та брати Шефіри, які заснували студію, а також Тімур Міндіч — довірена особа бізнесмена Ігоря Коломойського.

Він має через посередників три російські компанії, які займаються виробництвом кіно та відеофільмів і телевізійних програм в Росії: «Вайсберг Пікчерс», «Платинумфільм» і «Грін Філмс». Володимир стверджує, що вийшов зі складу кіпрської компанії Green Family LTD, яка належить російській кінокомпанії «Грін Філмc».

Політична діяльність

У серпні 2014 року Зеленський виступив проти наміру Міністерства культури України заборонити російських художників з України. Після виходу гумористичного серіалу «Слуга народу» та фільму, наприкінці 2016 року почалися розмови про те, що Зеленський може бути кандидатом на посаду Президента України. У 2017 році юрист «Студії Квартал 95» Іван Баканов зареєстрував однойменну політичну партію. За результатами спільного дослідження трьох дослідницьких центрів — КМІС, СОЦИС та Центр Разумкова, у вересні 2018 року в Зеленського третій результат (6,7 % голосів) в опитуванні «за кого б віддали свої голоси респонденти, якби вибори відбулися найближчим часом». За даними декількох соціологічних опитувань різних груп на кінець січня займав перше місце у рейтингу кандидатів.

У своєму інтерв'ю в грудні 2018 року Зеленський заявив, що як президент він спробує припинити поточну війну в Донбасі шляхом переговорів з Росією.

У новорічну ніч, на 1 січня 2019 року о 00:00, замість трансляції новорічного привітання Перзидента України Петра Порошенка на каналі 1+1 показали Зеленського, який оголосив, що йде у президенти. 21 січня 2019 року партія Слуга Народу офіційно висунула Володимира Зеленського кандидатом у президенти.