Досьє
21 серпня 2019
Шарій Анатолій Анатолійович
Шарій Анатолій Анатолійович

Відеоблогер, колишній український журналіст. Лідер політичної партії «Партія Шарія». З 2012 року живе за кордоном, має статус політичного біженця в Литві. Відомий своїми антиукраїнськими поглядами та висловлюваннями.

Місце народження, освіта

Народився 20 серпня 1978 року в Києві. В одному з ранніх інтерв’ю Шарій розповів, що батько – творчий працівник, пішов із сім'ї, коли йому було 12 років. Матір працювала майстром на заводі "Київприлад".

За його словами, здобув військову освіту у Київському танковому інженерно-технічному училищі. Проте в інтерв'ю, датованому 2007 роком, Шарій та його перша дружина розповідали, що він отримав паспорт лише у 25 років.

В юності був ігроманом, заробляв гроші аферами. Були спроби самогубства.

Кар’єра

З 2005 року почав працювати у ЗМІ. Зокрема, у жіночих журналах «Наталі», «Единственная», «Поліна».

Згодом працював у газеті Сегодня, співпрацював із російським виданням «Московський Комсомолець».

З 2008 року — постійний автор видань у «From-UA» та «Обозреватель».

З 2009 року працює тільки з інтернет-виданнями.

Відомий своїми журналістськими розслідуваннями, зокрема, щодо МВС, незаконного грального бізнесу тощо. Проте його інформація не завжди була перевіреною. Так, у жовтні 2009 року Шарій оприлюднив статтю «Публічний дитячий будинок», де стверджував, що дитячий будинок «Перлинка» в Одесі, де мешкали 20—25 дітей, використовують як елітний бордель для педофілів. Керівництво дитячого будинку подало до суду на Шарія і видання From-ua, звинувачуючи їх в наклепі. Суд визнав Шарія винним у наклепі.


Політичний притулок

7 лютого 2012 Шарій був оголошений у всеукраїнський розшук. 19 березня 2012 він дав інтерв'ю та заявив, що перебуває в Євросоюзі та попросив притулку в Литві. За словами Шарія, режим Януковича переслідує його за «розслідування щодо участі держустанов у наркобізнесі».

У червні 2012 року отримав політичний притулок в Литві.

У липні 2013 року Шарія було заарештовано в Нідерландах за запитом української влади. Проте суд Нідерландів відмовив в екстрадиції.


Кримінальні справи

В Україні проти Анатолія Шарія порушено дві кримінальні справи. Одна - у червні 2011 року за статтею «Хуліганство»: в «Макдональдсі» Шарій двічі вистрілив гумовими кулями в невідомого, який напав на його дружину.

Друга – у жовтні 2011 року за статтею «Свідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину зі штучним створенням доказів обвинувачення». Тоді автомобіль Шарія був обстріляний. Проте правоохоронці звинуватили журналіста в інсценуванні замаху на самого себе.

Погляди

Анатолій Шарій має проросійські та українофобські погляди. Є критиком російської опозиції.

Негативно ставиться до подій Майдану 2013—2014 років. Заявляв, що Євромайдан не приніс нічого корисного в плані демократії, свободи слова і економіки та спровокував російську збройну агресію проти України.

Після Євромайдану Шарій почав позиціювати себе як «медіаексперт» та «борець з українською пропагандою», а його канал на YouTube, зареєстрований 13 травня 2013 року, почав набувати популярності. Він заявляє, що викриває «фальсифікації» ЗМІ. Проте він сам був викритий у поширенні неправдивої інформації. Зокрема, під час активної фази війни на Донбасі у 2014 році Шарій активно поширював фейки про війну та систематично маніпулював інформацією, видаючи російську військову техніку за українську.

Відомий своїм негативним ставленням до ЛГБТ, був членом оргкомітету руху «Любов проти гомосексуалізму». Висловлювався проти пропаганди одностатевих відносин» та за їхню криміналізацію.

У 2017 році інформаційне агентство УНІАН опублікувало рейтинг найавторитетніших особистостей в українському сегменті Facebook і Твіттер. Анатолій Шарій опинився на 12 місці, з аудиторією 511 000 осіб.

Найбільшу популярність сайт Шарія має серед росіян.

Політична діяльність

У 2019 році було оголошено про створення Партії Шарія, яка заявила про намір взяти участь у парламентських виборах 2019 року. На виборах Партія Шарія отримала 2,23% голосів виборців. Завдяки цьому політсила отримає держфінансування статутної діяльності протягом наступних 5 років (приблизно 38 млн грн).

Скандали

28 квітня 2014 року на своєму Youtube-каналі Шарій в образливій формі звернувся до мешканців Західної України.

(мова оригіналу)

"Я украинец, а вы не украинцы. Вы второй сорт... ну я не говорю второй сорт,  нет, вы просто полукровки.  Третекровки, четверокровки. Вы наполовину поляки, наполовину вы венгры, наполовину вы хз что на самом деле. Не рассказывайте киевлянам как им себя вести, как им надо любить страну, любить свой флаг. Потому, что это не ваш флаг. У вас флага нет. Вы не украинцы".

Після скандалу Шарій видалив відео та заявив, що він його взагалі не публікував на своєму каналі. Проте онлайн-архіви вказували, що на 16 травня 2014 року відео було в публічному доступі, і на той момент мало 46 630 переглядів.

 

Шарій у листопаді 2015 року подав до суду на власну сестру Олену Манченко (в дівоцтві Шарій). Він вимагав, щоб Манченко спростувала інформацію про те, що він педофіл та злодій, а його співмешканка Ольга Бондаренко займається проституцією. Суд він програв.

 

У педофілії Шарія звинуватив також російський адвокат Марк Фейгін. 18 липня 2017 року адвокати Шарія звернулися до Хамовницького суду Москви і до Слідчого комітету Росії у зв'язку із відповідною заявою адвоката Марка Фейгіна в ефірі радіо «Говорить Москва». Зокрема, Фейгін заявив, що на Шарія в Нідерландах заведено справу за педофілію. Перед цим Фейгін поїхав до Нідерландів та написав в соцмережах, що побував в поліції міста Алкмар, отримав там номер кримінальної справи, яка заведена на Шарія, дізнався ім'я інспектора, який її веде, і запросив Шарія пройти поліграф в поліцейській дільниці, на що блогер не погодився.
Московський суд задовольнив позов Шарія, зобов'язавши Фейгіна спростувати поширені ним відомості і стягнувши з нього 66 тисяч рублів на покриття судових витрат. 

Сім'я

Колишня дружина Шарія Ольга Рабулець (розлучилися у 2012 році) працювала редактором у жіночому виданні. Мають дочку Катерину 2011 року народження.

Наразі одружений з українською журналісткою Ольгою Шарій (Бондаренко).

Посилання на особисту сторінку у Фейсбуці: https://www.facebook.com/anatolijsharij