Досьє
11 грудня 2014
Азаров Микола Янович
Азаров Микола Янович

Політик, Прем’єр-міністр України (2010-1014 рр.), колишній Голова Партії Регіонів, Голова Державної податкової адміністрації (1996-2002 рр.), Перший Віце-прем'єр-міністр, Міністр фінансів України (2002-2007 рр.).

Місце народження та освіта

Народився 17 грудня 1947 року в Калузі СРСР.

У 1971 році закінчив Московський державний університет за спеціальністю геолог-геофізик. Доктор геолого-мінералогічних наук, професор, член-кореспондент НАН України.

Кар’єра

Після закінчення МГУ, з 1971до 1976 року працював на комбінаті «Тулавугілля» начальником дільниці, пізніше - головним інженером.

З 1976 до 1984 року був завідувачем лабораторії, потім – завідувачем відділу Підмосковного науково-дослідного та проектно-конструкторського вугільного інституту.

Майже 37 років Микола Азаров жив в Росії. У 1984 г. Був переведений до України, в Донецьк. 

1984 - 1995 рр. — заступник директора та директор Українського державного науково-дослідного та проектно-конструкторського інституту  гірничої геології, геомеханіки та маркшейдерської справи.

У 1990 році став делегатом останнього з'їзду КПРС. На якому також був присутній майбутній президент України Леонід Кучма.

У 1994 році Микола Азаров обраний народним депутатом України другого скликання. Був головою Комітету Верховної Ради України з питань бюджету. Виконував обов’язки до 1995 року.

У 1995 році приєднався до Міжрегіональної депутатської групи, яка підтримувала Кучму.

З 1996 року призначений указом Президента Леоніда Кучми головою Державної податкової адміністрації України. У цей період, який триває до 2002 року, як керівник фіскальної служби є членом Координаційної ради з питань політики фінансового сектора, Національної ради з узгодження діяльності загальнодержавних, регіональних органів та органів місцевого самоврядування, Ради національної безпеки та оборони України, Валютно-кредитної ради Кабміну, Вищої економічної ради при президенті Україна, Міжвідомчої комісії з питань регулювання ринку продовольства, цін і доходів сільськогосподарських товаровиробників, Координаційного комітету по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю при президентові. У 1996 році, за перший  рік роботи податкової адміністрації надходження до українського бюджету зросли до 2,38 млрд. грн у порівнянні з 1,79 млрд. грн в попереднього 1995 року. "Податки - це плата за цивілізацію", - зазначав Азаров (вираз належить судді Верховного суду США Оліверу Венделу Холмсу). У 2001 році учням українських шкіл за ініціативи Азарова подарували профінансовану податковою адміністрацією "Казку про податки".

В кінці  2000 року в Україні вибухнув "касетний скандал", до якого був причетний Микола Азаров. 28 листопада цього року лідер соціалістичної партії Олександр Мороз оприлюднив через ЗМІ диктофонні записи з кабінету президента Кучми, які були зроблені майором головного управління державної служби охорони Миколою Мельниченком. Згідно інформації записів Азаров забезпечив Кучмі перемогу в 1999 році тим, що чинив тиск на журналістів та політиків, покривав зловживання голови НАК "Нафтогаз України" Ігоря Бакая, умисно зруйнував комерційний банк "Слов'янський".  Проте відносно Азарова пристрасті швидко вляглися внаслідок вбивства Георгія Гонгадзе, яке нібито було замовлене президентом Кучмою.

З березня 2001 року, упродовж півроку як Голова очолював Партію Регіонів, яка до цього мала назву  Партії регіонального відродження «Трудова солідарність України».В квітні 2003 р Микола Янович очолив політраду партії, а в 2005 і 2007 рр. був депутатом Ради від регіоналів.

З листопада 2002 по лютий 2005 рік - займає пост першого віце-прем'єр-міністра - міністра фінансів України в першому уряді Віктора Януковича. Очолює ряд урядових комісій і координаційних рад. У тому числі Комісію з питань забезпечення своєчасності та повноти сплати податків та погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соцвиплат; з приватизації Укртелекому; з питань неплатоспроможності; Координаційну раду з питань створення системи іпотечного кредитування; з питань корпоративного управління в акціонерних товариствах і т.д. Виступає координатором співпраці українського уряду з міжнародними фінансовими організаціями.

У 2006 році очолював комітет з питань бюджету. 4 серпня 2006 року вдруге прийшов в Кабмін Януковича і знову став першим віце-прем'єром - міністром фінансів.

2007- 2010 рр. - народний депутат від Партії Регіонів. Міністр фінансів у (опозиційному) уряді Януковича.

У другій половині 2000- х років Азаров перебував у тіні Януковича, проте на останніх президентських виборах очолив його передвиборний штаб та виконав поставлену ним задачу - в лютому 2010 року Янукович став президентом України.

З березня 2010 року - Прем'єр-міністр України. У 2012-го вдруге затверджений на  посаду глави уряду.

З 21 листопада 2013 року Український уряд на чолі з Миколою Азаровим розпорядився призупинити підготовку до укладення угоди про асоціацію між Україною та ЄС, що призвело до Євромайдану.

У січні 2014 року Микола Азаров назвав учасників акції терористами, які повинні відповісти за свої дії.

28 січня 2014 року подає у відставку з поста Прем'єр-міністра, яка була  прийнята Президентом. З 27 лютого 2014 р. посаду глави уряду зайняв Арсеній Яценюк.

Після своєї відставки Азаров вилетів на приватному літаку до Відня, де розташований особняк, який записаний на його сина.

 Служба безпеки України оголосила Миколи Азарова в розшук за скоєння злочину, передбаченого ч. 3 ст. 365 Кримінального кодексу України ("перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу, що спричинило тяжкі наслідки"), проте Інтерпол відмовився здійснювати розшук колишнього українського прем'єра. В МВС України заявляють, що Азаров оголошений не в міжнародний, а якийсь "міждержавний" розшук

Статок

У 2006 році в рейтингу ТОП-100 найвпливовіших людей України журналу Корреспондент Микола Азаров посів дев'яте місце, в 2007-му - шосте. У 2010 році Микола Азаров зайняв четверте місце, піднявшись відразу на 30 позицій. У 2011 році - виявився на п'ятому місці рейтингу.

У 2012 році на утримання всього майна Микола Азаров  витратив 65 750 грн, згідно декларації його прибуток склав  614 833,58 грн.

Звання та нагороди

 Заслужений економіст України. Державний службовець І рангу, радник Податкової служби І рангу, почесний працівник Податкової служби. Нагороджений орденами "За заслуги" трьох ступенів, Ярослава Мудрого V ступеня. Лауреат Державної премії України.

Наукова діяльність

Автор і співавтор понад 100 наукових праць, співавтор книг "Геологічні моделі золоторудних родовищ Українського щита та Донбасу", "Все про податки».

Сім'я

Одружений. Син - Олексій Азаров, бізнесмен, народний депутат України VII скликання від Партії регіонів.