Досьє
26 лютого 2020
Ковальчук Всеволод Владиславович
Ковальчук Всеволод Владиславович

Ковальчук Всеволод Владиславович. Народився 7 жовтня 1978 року в м.Слов’янську Донецької області. Керівник ПрАТ «НЕК «Укренерго», національного оператора енергосистеми України до 26.02.2020.

Освіта

Закінчив Київський національний університеті ім. Тараса Шевченка за спеціальністю «менеджмент організацій» та НТУУ «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» за спеціальністю «електротехніка та електротехнології». Вивчав МВА в Київській міжнародній бізнес-школі.

Початок кар’єри

Почав працювати в 14 років у районному відділі народної освіти, м. Слов’янськ Донецької області. Долучився до розробки та підтримки програмного забезпечення для нарахування заробітної плати, обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів.

З 2001 по 2007 рік працював на різних посадах в НАК «Нафтогаз України», від головного фахівця аналітичного відділу та відділу стратегічних досліджень до директора Департаменту інформаційно-аналітичного забезпечення.

У 2008 році працював у ДП НАЕК «Енергоатом» на посаді виконавчого директора з економічної політики та аналізу.

Прихід до Укренерго

В Укренерго Ковальчук почав працювати з 2010 року на посаді експерта з питань інвестицій та капітального будівництва, заступником директора ДП «НЕК «Укренерго». Потім став керівником групи управління проектом «Будівництво Щолкінської ПГЕС». Звільнився у 2013 році.

З 25 лютого 2015 р. призначений на посаду першого заступника директора ДП «НЕК «Укренерго».

В 2015 році через скандал із закупівлями так званих «трансформаторів Григоришина», виробництва ПрАт «Запоріжтрансформатор» було звільнено директора «Укренерго» Юрія Касіча.

З 2 жовтня 2015 року Всеволод Ковальчук призначений т.в.о. директора ДП «НЕК «Укренерго». Ціна трансформаторів під час повторних торгів, проведених вже під його керівництвом на початку 2016 року була зменшена більше ніж в два рази.

В травні 2016 року Комітет з призначень керівників особливо важливих для економіки підприємств при Мінекономрозвитку визнав переможцем конкурсу на заміщення посади директора ДП «НЕК «Укренерго» Сергія Зуєва. В українській пресі Зуєва називають особою, наближеною до найбільшого приватного енергохолдингу України ДТЕК Енерго, яким володіє український олігарх Рінат Ахметов. Проте сам Зуєв заперечує цей зв’язок.

В липні 2016 р. ще один з учасників конкурсу, екс-директор «Запоріжжяобленерго» Віктор Носулько, подав позов щодо визнання протиправним рішення конкурсної комісії та скасування рішення про перемогу Зуєва, через численні порушення регламенту конкурсу. Особу Носулька преса пов’язує з українськими олігархами Костянтином Григоришиним та братами Ігорем та Григорієм Суркісами, які були міноритарними акціонерами Запоріжжяобленрего. Суди першої та другої інстанції, Верховний Суд України задовольнили позов Носулька та відхилили зустрічні позови Мінекономрозвитку та Сергія Зуєва. В той же час позивач не зміг реалізувати свою мету щодо перепризначення конкурсу, оскільки за період розгляду справи в судових інстанціях відбулася реформа корпоративного управління в Укренерго, і повноваження щодо призначення керівника перейшли до Наглядової Ради підприємства.

Робота в Укренерго

Всеволод Ковальчук ініціював та реалізував реформу корпоративного управління ДП «НЕК «Укренерго». Було ухвалено новий устав компанії, проведено реформу корпоративного управління, в результаті якої стратегічний контроль за діяльністю держпідприємства здійснюється через наглядову раду. Із семи членів наглядової ради четверо - незалежні директори, обрані спеціальним комітетом при Мінекономрозвитку та затверджені Кабінетом Міністрів України. Головна мета реформи — запровадження компетентного, прозорого та неупередженого контролю над менеджментом компанії.

Під керівництвом Ковальчука Укренерго першою серед енергетичних держкомпаній розпочала співпрацю з Ініціативою з прозорості інфраструктури CoST (Construction Sector Transparency Initiative) та Transparency International Ukraine. Таким чином компанія впровадила міжнародні стандарти із розкриття інформації та максимальній прозорості будівництва об’єктів енергетичної інфраструктури. За результатами аналізу ефективності інвестиційних проектів Укренерго CoST визнало цю компанію найпрозорішою серед державних підприємств.

Також у 2017 році Ковальчук запровадив «єдине вікно» для подачі документів на приєднання об’єктів зеленої генерації до мереж Укренерго. Загалом з 2015 р. по 2017 р. завдяки активній боротьбі з корупцією в держзакупівлях Укренерго зекономило більше 8 млрд грн, знизивши, в середньому, ціни на обладнання та роботи на 40%. Окрім закупівель, значну частку економії дали нові підходи до інвестиційної політики компанії: комплексний підхід до модернізації підстанцій та залучення дешевих коштів від міжнародних фінансових інституцій.

При управлінні В. Ковальчука 29 липня 2019 р. ДП "НЕК "Укренерго" було реорганізоване та перетворене на приватне акціонерне товариство (ПрАТ) «НЕК «Укренерго».  

Стратегічний розвиток та інтеграція до загальноєвропейської енергосистеми (ENTSO-E)

 Ключовою метою діяльності Укренерго щодо розвитку магістральних електромереж Всеволод Ковальчук визначив інтеграцію ОЕС України із загальноєвропейською енергосистемою ENTSO-E. 28 червня 2017 року в Брюсселі під час Асамблеї ENTSO-E він підписав «Угоду про умови майбутнього об’єднання енергосистеми України та Молдови з енергосистемою континентальної Європи». 7 липня вона набула чинності.

У листопаді 2017 р. Укренерго затвердило план заходів із синхронізації ОЕС із енергооб’єднанням країн ЄС до 2023 року. У грудні 2018 р. план заходів було затверджено урядом України.

Об’єднання ОЕС України з мережею ENTSO-E вирішує одразу кілька стратегічних завдань. За рахунок приведення характеристик української енергосистеми у відповідність до стандартів ENTSO-E підвищується її надійність та стабільність.

Скасовується залежність української ОЕС від Російської енергосистеми (з якою вона зараз синхронізована зараз). Це посилить енергетичну безпеку країни. Також синхронізація з ENTSO-E відкриває широкі можливості для приходу в Україну європейських постачальників електричної енергії, а також для запровадження конкурентного ринку електроенергії, де всі його учасники (виробники, трейдери, споживачі) мають однаково вільний доступ до електромереж та решти ресурсів.

В травні 2019 р. Керуючий директор ENTSO-E зі стратегії та комунікацій Сюзан Ніс відзначила значний прогрес у співробітництві з компанією та підтвердила намір продовжувати його, «щоб в майбутньому всі вийшли на один технічний рівень».

Впровадження нової моделі ринку електроенергії

Протягом 2018-2019 років Укренерго створило систему керування ринком — платформу Market management system (MMS).

1 липня 2019 р., коли в Україні розпочала працювати нова модель ринку електроенергії, Всеволод Ковальчук відзвітував, що MMS працює, і Укренерго технічно готове до роботи у новій інфраструктурі ринку. Водночас керівник Укренерго зазначив, що нова модель ринку починає працювати в умовах, коли серед виробників електроенергії обмежена конкуренція, але встановлені НКРЕКП цінові обмеження (price caps) для різних ринкових сегментів стримують ринок від стрімкого зростання цін на електроенергію. Але незважаючи на ці заходи, за підсумками перших десяти днів роботи ринку середньозважена кінцева ціна електроенергії для промислових споживачів зросла на 30% в порівнянні з ціною в червні.

Також в процесі створення конкурентного ринку електроенергії Укренерго було розроблено проекти низки ключових регуляторних актів. Зокрема Кодексу системи передачі, Кодексу комерційного обліку, Правил ринку електроенергії тощо.

Закупівля трансформаторів Григоришина

На час роботи Ковальчука в Укренерго також припала розв’язка конфлікту навколо купівлі трансформаторів виробництва заводу «Запоріжтрансформатор» (ЗТР), якими володіє олігарх Костянтин Григоришин.

В першій половині 2015 р., коли Укренерго очолював Юрій Касіч, НКРЕКП збільшило інвестиційну програму компанії на 2,1 млрд грн. Це спровокувало скандал в інформаційному просторі, оскільки вважалося, що ці гроші були призначені спеціально для закупівлі за завищеними цінами трансформаторів ЗТР.

На тендер надійшли цінові пропозиції від учасників і вони навіть були акцептовані, але договір з переможцем так і не уклали через заборону Антимонопольного комітету щодо участі ЗТР у державних тендерах. Причиною заборони були штучно завищені ціни на продукцію заводу на торгах у 2011-2013 рр.

У випадку із закупівлею трансформаторів на 2 млрд грн в тендерних пропозиціях ціни було також завищено, як показав подальший розвиток подій. Це виправдовувалося довідкою з Тендерної палати України, де йшлося, що ЗТР має найнижчі ціни на продукцію серед компаній, що працюють в Україні. На участь в повторно призначеному після зміни керівника компанії тендері в лютому 2016 р. претендували п’ять компаній, окрім ЗТР ще АВВ, Siemens, Квант-Сервіс, яка пропонувала трансформатори виробництва Hyundai, але була знята з тендеру через невідповідність кваліфікаційним вимогам, та Posco Daewoo з трансформаторами корейського виробництва Hyuosung.

Колишній член НКРЕКП Андрій Герус заявив, що, на його думку, «Квант-Сервіс» зняли з торгів не обґрунтовано, чим зменшили конкуренцію під час тендеру, в той же час відмітив, що досягнута в результаті ціна значно нижче ринкової. В підсумку економія на тендері склала 1,1 млрд грн., або 54%.

Сума закупівлі трансформаторів — 928 млн грн проти 2,02 млрд грн, що планувалися на початку. Загалом протягом 2016-2017 р. завдяки оптимізації тендерних процедур Укренерго зекономила на закупівлях більше 8 млрд гривень.

Родина

Одружений. Виховує трьох синів.

Дід — Ковальчук Микола Силович — відомий український педагог, краєзнавець і літератор.