Досьє
20 травня 2016
Черновецький Леонід Михайлович
Черновецький Леонід Михайлович

Український політичний і державний діяч, народний депутат України  II, III і IV скликань, лідер Блоку Леоніда Черновецького, Київський міський голова (2006-2012 рр.) і Голова Київскьої міської держадміністрації (2006–2010 рр.). Президент концерну «Правекс» ( 1992-1996 рр.), банкір, підприємець.

Місце народження та освіта

Народився 25 листопада 1951 року в місті Харкові. Після його народження батьки розлучилися. Мати, юрист за освітою, вдруге одружилася, виховувала сина разом із своїм другим чоловіком, театральним режисером. По закінченні школи Леонід проходив службу в радянській армії.

Вищу освіту здобував у Харківському юридичному інституті, який закінчив у 1977 році та отримав дипломом з відзнакою. Кандидат юридичних наук.

Кар’єра

З 1977 по 1981 рік був старшим слідчим прокуратури Київської області.

У 1981 році став аспірантом Харківського юридичного інституту. В 1984 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Методика розслідування розкрадань, скоєних посадовими особами» .

З 1984 впродовж року працював викладачем Харківського юридичного інституту.

У 1985–1989 рр. — докторант Київського університету ім. Т. Шевченка, доцент кафедри криміналістики, заступник проректора з наукової роботи.

В 1989 році  організував і очолив  у якості генерального директора  комерційний консультативний і науково-дослідний центр «Правекс», який згодом перетворився у концерн «Група Правекс».

З 1992 по 1996 рік займає посаду президента концерну «Правекс».

З 1997 по  2000 рік — позаштатний радник Президента України.

У 1997— 2001 рр. — член Вищої економічної ради Президента.

У 1997 році заснував Всеукраїнський благодійний фонд «Соціальне партнерство» та відкрив благодійну їдальню «Стефанія» для підтримки соціально незахищених верств населення, при  якій з 2000 року було створено медичний центр для надання першої медичної допомоги таким людям.

З 1998 по 2000 рік обіймає посаду співголови, згодом - голови партії «За красиву Україну».

З листопада 2000 року — член президії Партії регіонального відродження «Трудова солідарність України»

З 2001 року стає президентом Асоціації «Київський банківський союз».

Входив до складу Верховної Ради у якості народного депутата II скликання ( 1994 р.), III скликання (1998 р.), IV скликання (2002 р.).

Брав участь у президентських виборах 2004 року, набрав 1% голосів. Після перемоги Віктора Ющенка став його позаштатним радником та членом Вищої економічної ради при Президенті.

У 2006 та 2008 рр. перемагав на виборах Київського міського голови в як лідер блоку Черновецького.

В 2006 році був обраний міським головою Києва.

У 2008 році  продав італійській групі Intesa Sanpaolo 100% акцій «Правекс-Банку» за 750 мільйонів доларів. Сума активів за підсумками 2007 року склала 990 млн. доларів, і за даними журналу «Фокус» в рейтингу найбагатших людей України Леонід Черновецький посів 22-е місце.

У травні 2008 року перемагає на позачергових виборах міського голови Києва.

В 2009 року придбав у Вадима Рабиновича футбольний клуб «Арсенал (Київ)»

У листопаді 2010 року знятий з посади голови Київської міської державної адміністрації указом Президента України, проте зберіг за собою посаду міського голови.

1 червня 2012 року написав заяву про відставку, в. о. міського голови була призначена секретар Київської міської ради Галина Герега.

Нагороди, звання, досягнення

Нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ст. та орденом «За заслуги» III ст. Заслужений юрист України (4 жовтня 1997). Командор ордена Трьох зірок (Латвія, 19 червня 2008 р.) та інш.

Видав книги «Сповідь мера», «Як стати мільйонером?», «Історія успіху».

Записав два кліпи - на пісні «Сгорая, плачут свечи» і «Любимая моя»; випустив альбом з хітами 1980-х років «Від мера з любов'ю».

Благодійність

У 2012 році на базі благодійного фонду «Соціальне партнерство» в Грузії функціонує вже п'ять благодійних програм.

 Після трагічних подій на Майдані у лютому 2014 року виділив 10 млн. гривень сім'ям загиблих.

Захоплення

Читання літератури, художня фотозйомка, риболовля, спорт, легка атлетика.

Скандал

Леонід Черновецький широко відомий під прізвиськом «Льоня-Космос». З його ім’ям пов’язано багато скандалів.

У листопаді 2003 році було порушено кримінальну справу проти Черновецького за фактом ДТП, в результаті якого загинув 20-річний мешканець Полтавської області. У грудні 2004 року кримінальну справу було закрито.

Родина Черновецького також причетна до скандалу з «Еліта центр».

Великий політичний скандал стався у 2008 році через бійку з міністром внутрішніх справ Юрієм Луценком на засіданні Ради національної безпеки і оборони.  2008 р. Леонід Черновецький заявив, що Луценко вимагав від нього землю в Києві, погрожуючи заарештувати його сина. Наслідком було те, що Луценко публічно вдарив київського міського голову ногою в пах, хоча сам Черновецький заявив, що його вдарили по обличчю.

У листопаді 2008 року Л. Черновецький висловив ініціативу щодо передачі прав власності самотніх киян похилого віку у руки Київської міської адміністрації. До міськради було подано проект створення комунального підприємства «Кращий дім», до якого додавався типовий договір про довічне утримання. Виходячи з цього документа, житлова площа самотнього пенсіонера, власника квартири, переходить у власність набувача (КП «Кращий дім») у момент підписання договору. В обмін на квартиру, самотній пенсіонер отримує місце в притулку для престарілих. Це підприємство має можливість відкривати представництва за межами України, що створювало можливість вивезення фінансових коштів з країни.1 грудня 2010 року Київрадою було підтримано ліквідацію «Кращого дому».

Черновецький і його команда передала в оренду приватним підприємствам понад сто (!) дитячих садків м. Києва для подальшої реалізації в них комерційних підприємств, незважаючи на формальне збереження профільної діяльності цих дошкільних навчальних закладів. Леонід Черновецький було виставлено на продаж більше десятка посольств та представництва Європейської комісії. Зокрема, всупереч протесту прокуратури, був виставлений на продаж пам'ятник архітектури і найстаріший дитячий садок столиці «Орлятко».

Під час роботи Леоніда Михайловича та його команди було прийнято багато  незаконних рішень відносно землі та нерухомості м. Києва та їх приватизації, сума яких сягає десятків млрд. грн. 

У березні 2009 року слідча комісія Верховної Ради України звернулася до Міністерства охорони здоров'я з проханням організувати психіатричну експертизу міського голови.

Леоніда Черновецького пов'язують з церквою «Посольство Боже» та Сандеєм Аделаджею, який його очолює.

Родина

Вдруге одружений з Оленою Савчук. Виховують сина, який народився на початку 2014 року. Перша дружина - Аліна Айвазова. Разом виховували сина Степана та дочку Христину.