Події
28 березня 2016
Верховний Суд відмовився схвалити зняття недоторканності з 276 підозрюваних в державній зраді кримських суддів
У відомстві вважають, що судді у Криму де-факто втратили статус суддів України.
news-image

Верховний Суд України відмовив Генеральній прокуратурі України у підтриманні та внесенні до Верховної Ради подань про надання згоди на затримання і арешт 276 осіб, які працювали суддями Автономної Республіки Крим, а після анексії Криму Російською Федерацією стали суддями іноземної держави. Таке рішення прийнято у Верховному Суді України після вивчення наданих Генпрокуратурою матеріалів щодо кожної із зазначених осіб, передає «Є!» із посиланням на прес-службу суду.

Згідно матеріалам Генпрокуратури, всі 276 осіб підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 111 Кримінального кодексу України – «Державна зрада».

Втім, у Верховному суді зазначили, що ці особи після анексії Криму добровільно з другого кварталу 2014 року припинили здійснювати правосуддя від імені Української держави та не отримують суддівської винагороди з Державного бюджету України.

Діючи за власною ініціативою, вони отримали громадянство Російської Федерації, взяли участь у конкурсі на зайняття посади судді Російської Федерації, за результатами якого указом Президента Російської Федерації призначені суддями судів, створених Російською Федерацією на окупованій території Криму, і з цього часу здійснюють правосуддя в Криму від імені іноземної держави, - повідомили у суді.

Таким чином, у відомстві зазначили, що ці особи свідомо розірвали стосунки із судовою системою України, не здійснюють свої функції як носії судової влади України, у зв’язку з чим де-факто втратили статус суддів України, а відтак – і право на будь-який захист цього статусу з боку держави Україна, в тому числі й щодо забезпечення суддівського імунітету, тобто дотримання передбаченої процедури надання Верховною Радою України згоди на їх затримання чи арешт.

Ураховуючи викладене, а також те, що Указом Президента України від 30 січня 2016 року № 28/2016 «Про звільнення суддів» 76 осіб, щодо яких Генеральна прокуратура України звернулася з поданнями до Верховного Суду України, вже звільнені з формально зайнятих посад суддів судів Автономної Республіки Крим на підставі пункту 5 частини п’ятої статті 126 Конституції України у зв’язку із порушенням присяги, а матеріали про звільнення інших осіб перебувають на розгляді Верховної Ради України, у Верховному Суді України вважають, що не вбачається потреби в отриманні згоди Парламенту на затримання і взяття під варту вказаних осіб і відповідно в підтриманні та внесенні Головою Верховного Суду України з цією метою подань Генеральної прокуратури України до Верховної Ради України, - повідомили у відомстві.

Таким чином, у суді вважають, що рішення про затримання і взяття під варту цих осіб може бути прийнято безпосередньо судом за поданням прокурора без згоди Верховної Ради України.

У зв’язку із наведеним Голова Верховного Суду України повернув Генеральній прокуратурі України 276 подань про надання згоди на затримання та обрання особам запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (арешт).

Читайте також: У Генпрокуратурі повідомили, що Верховна Рада не може розглянути питання відставки Віктора Шокіна