Україна
2 травня 2017
Цього дня була створена Головна Руська Рада - перша легальна українська політична організація в Галичині
За прикладом Головної Руської Ради у містах і селах регіону виникло близько 50-ти місцевих рад.
news-image

2 травня1848 року у Львові створена Головна Руська Рада, перша легальна українська політична організація в Галичині, нагадує  «Є!» із посиланням на УІНП.

ЇЇ створили представниками греко-католицького духовенства та інтелігенції під час революції в Австрійській імперії для захисту прав українського населення перед центральним урядом у Відні.

Складалася із 30-ти постійних членів на чолі з єпископом Григорієм Яхимовичем (пізніше його змінив Михайло Куземський).

У маніфесті від 10 травня 1848-го проголошувалася єдність 15-мільйонного українського народу, підтримка демократичних реформ і національних прав усіх поневолених народів імперії. Головна Руська Рада вимагала поділу Галичини за етнічним принципом на східну (українську) і західну (польську), об’єднання Галичини, Буковини і Закарпаття в одну провінцію, викладання в школах українською мовою, відкриття кафедри української мови і літератури у Львівському університеті.

Рада створила національну гвардію у Бережанах, Жовклі, Стрию, Тернополі та Яворові, а на Прикарпатті – народну самооборону.

Організувала культурно-освітнє товариство «Галицько-Руська матиця» (1850), ініціювала заснування Народного дому у Львові, започаткувала першу україномовну газету «Зоря Галицька».

За прикладом Головної Руської Ради у містах і селах регіону виникло близько 50-ти місцевих рад.

Головна Руська Рада розпущена в червні 1851-го з посиленням абсолютизму в Австрійській імперії.

Читайте також: Син екс-голови закарпатської РДА намагався незаконно вивезти за кордон 400 тис. доларів готівкою - Москаль
Читайте також: Malaysia Airlines досягла мирової угоди із сім'єю загиблих в результаті краху Boeing