Україна
12 травня 2017
1021 рік тому відбулося освячення Десятинної церкви в Києві
Десятинна церква вважається першою кам’яною церквою Київської Русі.
news-image

У 996 році відбулося освячення Десятинної церкви в Києві, першого кам’яного храму на Русі. Як стверджує "Літопис Руський" (видавництво "Дніпро", Київ, 1990 р.), освятили храм саме 12 травня, передає «Є!» із посиланням на УІНП.

Десятинна церква (церква Успіння Пресвятої Богородиці) зведена у 989-996 роках. Вона вважається першою кам’яною церквою Київської Русі. Вірогідно зведена на місці смерті християн-мучеників варягів Феодора Тура та його сина Іоанна, принесених у жертву Перуну.

Для її побудови й утримання київський князь Володимир Святославович виділив десяту частину своїх прибутків, звідки й походить поширена назва храму.

«Коли ж Володимир побачив, що церкву завершено, він, увійшовши до неї, помолився богу…, – повідомляє «Літопис Руський». – А коли він помолився, то сказав так: « Осе даю церкві сій, святій Богородиці, од маєтності своєї і од моїх городів десяту частину». І, написавши, положив він присягу в церкві сій, сказав: «Якщо се одмінить хто, – хай буде проклят». І дав він десятину Анастасові-корсунянину, і справив тоді празник великий у той день боярам, і старцям городським, і вбогим роздав багато добра».

До появи Софіївського собору Десятинна церква виконувала функції кафедрального храму. При церкві відкрили першу на Русі школу.

Повторно освячена в 1039-му за Ярослава Мудрого.

У Десятинній церкві були поховані князь Володимир та його дружина Анна, сюди ж перенесено з Вишгорода прах княгині Ольги. У роки правління Ярослава Мудрого тут також поховали посмертно охрещених братів Володимира – Ярополка й Олега.

Церква постраждала від пожежі на початку ХІ століття, а на початку ХІІ-го – від землетрусу. У 1169-му пограбована Андрієм Боголюбським, у 1203-му – Рюриком Ростиславовичем. Зруйнована під час монгольської навали 1240-го.

Відновлення церкви приписували митрополиту Петру Могилі, який в середині ХVІІ століття нібито влаштував невеличку церкву у південно-західному куті руїн. Насправді він лише законсервував залишки давнього храму, замінивши дерев’яну стіну, що закривала тильний отвір, на цегляну.

Нову кам’яну церкву збудували в 1828-1842 роках (на фото вона на початку ХХ століття).

За радянської влади рішенням ВУЦВК від 19 серпня 1929-го її закрито та передано Інспектурі з охорони мистецтва і старовини. Богослужіння припинено 2 жовтня 1929-го. Згідно з постановою Політбюро ЦК КП(б)У від 26 березня 1936-го церкву розібрано, цеглу використано для будівництва Музею історії України.

Пізніше фундаменти церкви законсервували. З 2005-го тут ведуться дослідження і продовжуються дискусії щодо можливої відбудови храму.

Читайте також: Офіцер по поверненню додому із зони АТО прямо на пероні зробив пропозицію коханій (фото)
Читайте також: У притулку для тварин у Бородянці збудували нові вольєри та майданчик для вигулу собак (фото)
Читайте також: До уваги подорожуючих! Аеропорт «Київ» (Жуляни) буде закрито