Нові правила: що чекає на українців за несплату комуналки
Практично в будь-якому багатоповерховому будинку заборгованість має як мінімум кожна десята квартира.
news-image

Українці заборгували за комунальні послуги більше 11 мільярдів гривень, йдеться в даних Держстату. Згідно з проектом нової редакції закону «Про ЖКП», боржникам доведеться крім суми боргу оплачувати штраф за кожен день прострочення.

Інформує «Є!», з посиланням на hvylya.net.

Крім того, за новими правилами субсідіанти з боргами можуть залишитися без державної допомоги.

Сайт «Сьогодні« з'ясував, що загрожує боржникам і як українці платять за комуналку.

Скільки заборгували українці

Українці традиційно взимку накопичують борги за комуналку, а в перші місяці літа погашають їх. Наприклад, в січні цього року українцям за комуналку нарахували 14,7 мільярда гривень, а заплатили лише 9,2 мільярда. У той же час в березні нарахували за комуналку 7,9 мільярда, а заплатили майже на два мільярди більше. Середня платіжка минулої зими досягала 1500 гривень, а вже в травні, коли не потрібно платити за опалення, скоротилася до 900 гривень.

За підсумками першої половини року першість серед регіонів з найбільшим відсотком оплати комунальних послуг зайняла Житомирська область. Тут заплатили більше 117% від нарахованої суми (17% пішло в рахунок оплати боргу). Найгірше платять в Сумській області, тут заплатили всього половину від необхідної суми.

Загальна заборгованість за газ станом на початок літа становила 11,3 мільярда гривень. Борг за опалення і гарячу воду - 8,9 мільярда, 3,9 мільярда гривень за електроенергію та 1,8 мільярда гривень за холодну воду.

Практично в будь-якому багатоповерховому будинку заборгованість має як мінімум кожна десята квартира.

«У нас приблизно 20% в кожному будинку не платять за комунальні послуги, або ж оплачують рахунки частково», - скаржиться в.о. директора Тернівського Житлово-комунального підприємства Ігор Заярний.

За результатами опитування, проведеного сайтом «Сегодня», 45% респондентів накопичують борги за комуналку, ще 45% змушені заощаджувати для того, щоб впоратися з комунальними платежами. В опитуванні взяли участь майже 24 тисячі читачів.

Замість цього постачальники і місцева влада розміщує оголошення на будинках з переліком квартир, які мають заборгованість, спілкуються з боржниками і пропонують оформити договір реструктуризації, тобто виплачувати борг невеликими частинами кілька років. 

«Політика міста спрямована на те, щоб працювати з кожним випадком окремо. Потрібно зрозуміти, чому людина не платить. Буває, що сім'я виїхала на дачу і три місяці не платить, а є ситуації, коли це принципова позиція і люди роками не платять. Тоді потрібно якось людей мотивувати. Можливо, у людей немає інформації, що є можливість реструктуризації, він може прийти до постачальника і сказати: «я згоден крім поточних платежів сплачувати частину платежу в рахунок боргу». І виконавча служба розуміє, що людина згодна платити », - розповідає Юлія Грамотна.
«Буває, що сім'я виїхала на дачу і три місяці не платить, а є ситуації, коли це принципова позиція і люди роками не платять. Тоді потрібно якось людей мотивувати », - розповідає Грамотна.


Саме «суворе» покарання, яке загрожує боржникам в столиці, - весь будинок можуть відключити від комунальної послуги через борги у більшості квартир. Наприклад, в Дарницькому районі в багатоповерхівці, яка належить одному з підприємств, відключили гарячу воду. Технічної можливості для того, щоб перекрити воду тільки в частині квартир, немає.

У КМДА відзначають: постачальники гарячої води оплачують воду і газ, постачальники холодної води повинні платити за електрику. Якщо перестати платити, може порушитися весь ланцюжок і під загрозою опиниться стабільна робота цілого ряду підприємств. Правда, за словами Грамотної, культура оплати в столиці досить висока, і говорити про подібні погрози на даний момент не доводиться.

Читайте також: 50 гривень за долар і друга громадянська: Українець розповів, як росТВ лякає жителів Макіївки