Україна
14 серпня 2017
80 років тому радянська влада потужним вибухом зруйнувала собор Михайлівського Золотоверхого монастиря
Злочин вчинено на велике православне свято – Медовий Спас або Маковія.
news-image

14 серпня 1937-го радянська влада вчинила злочин, потужним вибухом частково зруйнувавши собор Михайлівського Золотоверхого монастиря в Києві, збудований у 1108-1113 рр. князем Святополком Ізяславичем, передає «Є!» із посиланням на УІНП.

Монастир було закрито ще в 1922-му.

Руйнування його споруд (Золотоверхого собору, дзвіниці, монастирських будівель) розпочалося в 1934-му, після повернення столиці України в Київ – задля розчистки місця під амбітний урядовий центр (дві гігантські споруди з колонами та 34-метровий пам’ятник Леніну посередині).
Археолог і мистецтвознавець Микола Макаренко (1877-1938)– єдиний з українських вчених, хто відмовився підписати акт знесення Михайлівського Золотоверхого монастиря – невдовзі був репресований саме за свою принциповість.

Відтак на основі організованого владою «дослідження» отримали висновок, що собор збудований переважно у барокові часи, а не в ХІІ ст., а тому пам’ятка культури світового значення «не становить ні історичної, ні культурної, а ні архітектурної цінності».
Злочин вчинено на велике православне свято – Медовий Спас або Маковія.
Рішення приймалося на рівні ЦК КП(б)У, а більшість функціонерів, що вчинили цей злочин – П. Постишев, В. Балицький, В. Затонський, – незабаром були замордовані своїми ж кремлівськими господарями.
Потворний урядовий центр так і не збудували. Через незадовільний вигляд єдиної зведеної споруди (будівля нинішнього Міністерства закордонних справ) будівництво зупинили.
Собор відновлено до 2000-річчя Різдва Христового в барокових формах ХVІІІ ст. А під час подій Євромайдану 2013-2014 рр. у Михайлівському соборі знайшли притулок активісти Майдану і було влаштовано польовий шпиталь.

Читайте також: Зі столичних водоймищ дістали тіла двох потопельників