Україна
18 серпня 2017
Цього дня у 41-му році НКВСники підірвали греблю Дніпрогес у Запоріжжі, загинуло 100 тис. осіб
Місцеве населення ніхто не попереджав про майбутній вибух.
news-image

18 серпня 1941 року близько 20:00 НКВСники підірвали греблю Дніпрогес у Запоріжжі. Внаслідок руйнації частини греблі довжиною 165 метрів 20-метрова водяна хвиля змила прибережну міську смугу, плавні Хортиці і дійшла до міст Марганця та Нікополя, розташованих майже за 80 кілометрів вниз за течією Дніпра, нагадує «Є!» із посиланням на Український інститут національної пам'яті.

Наказ на знищення Дніпрогесу віддав особисто Сталін, а вибухівку доставили літаками з Москви.

Місцеве населення ніхто не попереджав про майбутній вибух.  

Кількість жертв трагедії складає за приблиними підрахунками 100 тис.: 80 тис. жителів Запоріжжя та його околиць, біженців із сусідніх регіонів та близько 20 тис. радянських солдатів, які не встигли покинути місто.   

Як згадував один із очевидців трагедії на острові Хортиця:

“Ніяк не второпати…, що про майбутню сплановану диверсію та її можливі трагічні наслідки не попередили підрозділи радянських військ, що зосередились у плавнях острова… Вода, що ринулася із верхнього б’єфа крізь пролом у греблі, здійнялася небаченої висоти й неміряної сили хвилею. Частина тієї гігантської хвилі, що прокотилася Новим Дніпром, обрушилась на плавні острова, на озброєних, але беззахисних перед стихією людей. Коли хвиля відійшла, на осокорах і вербах, в’язах і дубах залишились висіти у неприродних позах сотні (якщо не тисячі) захисників соціалістичної вітчизни… Відразу ж окупанти позганяли із селищ жінок і наказали зібрати тіла загиблих червоноармійців. А вони лежали на полях, на городах, висіли на деревах у плавнях”.

Акція пояснювалась наступом військ Третього Рейху. Хоча основні сили нацистів підійшли сюди лише на початку жовтня. 

Радянська влада, аби приховати свій черговий злочин,  сформувала міф про те, що Дніпрогес зруйнували нацисти.

Читайте також: У Полтаві жінка залишила в автомобілі дитину під час 33-градусної спеки