Політика
20 вересня 2017
Що говорили про Україну під час Генасамблеї ООН: головні тези
Питання України підняли на Генасамблеї ООН.
news-image

Ключові західні політики згадали про Україну у своїх виступах на 72-й сесії Генасамблеї ООН, яка розпочалася 19 вересня у Нью-Йорку. А у середу, 20 вересня, президент України Петро Порошенко виступив на Радбезі ООН та на дебатах Генасамблеї.

За захист суверенітету України стали президент Литви Даля Грібаускайте, президент США Дональд Трамп та президент Франції Еммануель Макрон. Що саме на Генасамблеї ООН говорили про Україну та російську агресію, пише 24 Канал, передає «Є!».

Трамп про Україну

Дональд Трамп 19 вересня виступив на Генасамблеї ООН вперше у якості президента США. Про Україну він згадав у загальному контексті поваги державних кордонів у цілому світі.

Необхідно захищати країни, їхні інтереси та майбутнє, необхідно відхиляти загрози для суверенітету, починаючи від України до Південнокитайського моря. Ми повинні відстоювати повагу до кордонів та повагу до культури і мирної взаємодії, – зазначив Дональд Трамп.

Президент США зазначив, що державам потрібно діяти спільно, "боротися з тими, хто загрожує нам хаосом, безладом і терором".

Щоправда, того, що суверенітет України вже порушила Росія, Дональд Трамп у своїй промові не сказав. Через це президента США вже розкритикувала низка міжнародних експертів. Йому дорікають, що він також не згадав про анексію Криму і взагалі ніколи не критикує режим Путіна.

Макрон про мінські домовленості

Президент Франції Еммануель Макрон під час виступу на Генасамблеї ООН у Нью-Йорку 19 вересня заявив про необхідність домогтися від усіх сторін виконання мінських угод задля припинення конфлікту на Донбасі.

В Україні теж ми повинні домогтися виконання зобов'язань, що були взяті. Ми повинні домогтися встановлення режиму припинення вогню, справжнього припинення вогню, – зазначив Макрон.

Президент Франції також наголосив на необхідності продовження співпраці з партнерами, особливо з Німеччиною, задля підтримання міжнародного порядку та припинення конфлікту на сході України.

Наступного дня на сайті президента України з'явилося повідомлення, що Макрон і Порошенко "скоординували позиції щодо подальшої роботи в рамках "нормандського формату" і підходи до реалізації ініціативи щодо розгортання миротворчої операції ООН на Донбасі".

Грібаускайте про російську агресію

Найсильніше на підтримку України на дебатах Генасамблеї ООН виступила президент Литви Даля Грібаускайте. Показово, що перед її виступом російська делегація покинула залу засідань. У своїй промові Грібаускайте заявила, що світові варто пам'ятати, що Росія чинить в Україні не менш жахливі речі, ніж відбуваються у Сирії та Північній Кореї.

Увага світу нині прикута до Північної Кореї та Сирії, але ті самі методи шантажу, погроз та агресії застосовуються Росією в Україні та вздовж східного кордону НАТО, – заявила президент Литви.

Вона різко розкритикувала загарбницькі дії Росії і закликала міжнародну спільноту дати відсіч агресору.

Незважаючи на особливу відповідальність Росії із підтримки миру у світі як постійного члена Ради безпеки ООН, вона порушила Статут ООН, напавши на Грузію, незаконно анексувавши Крим та беручи безпосередню участь у війні на сході України, – заявила Грібаускайте.

Порошенко про "миротворче плече ООН"

Президент України Петро Порошенко виступив 20 вересня на засіданні Ради безпеки ООН (в той час, коли за розкладом мав би виступити з промовою на Генсамблеї ООН). Головний меседж українського президента – розгорнути миротворчу місію ООН на Донбасі в найкоротші терміни.

Я хочу знову повторити своє прохання на адресу Ради – про розгорнення миротворців на Донбасі – чим швидше, тим краще, – заявив Порошенко.

На його думку, миротворча місія на Донбасі "дозволить відновити справедливість, а не просто зацементувати окупацію", і допоможе Україні відновити суверенітет над своєю територією. Порошенко зазначив, що своє бачення миротворчої місії Україна запропонувала ще у квітні 2015-го року, і зараз потреба у цьому лише зросла. Порошенко також закликав Генсека ООН направити перед введенням миротворців місію з технічної оцінки для аналізу загальної ситуації на Донбасі.

Він нагадав, що українці неодноразово брали участь в операціях ООН по всьому світу, і зараз така допомога потрібна нашій країні.

Наші "блакитні каски" брали участь в операціях ООН у всьому світі. У багатьох випадках вони були головним гравцем, який дозволив досягти миру – і в Балканах, і в Африці... Сьогодні і нам настав час спертися на миротворче плече ООН... Як вам добре відомо, в 2014 році Росія розгорнула збройну агресію проти України і окупувала частину нашої території. Російський лейтмотив, що "нас там немає", не витримує ніякої критики, – наголосив Порошенко.

Під час виступу на Радбезі ООН президент України продемонстрував військові квитки російських військовослужбовців, що були затримані на території України. Він також наголосив, що протягом трьох років російська агресія коштувала Україні більше ніж 10 тисяч вбитих людей, 25 тисяч поранених та понад 1,8 мільйона біженців.

Згодом Порошенко таки виступив на дебатах Генасамблеї ООН. У своїй промові він знову підняв питання миротворців. На його думку, повноцінна миротворча місія ООН – це єдиний ефективний шлях до деескалації. За словами Порошенка, миротворці повинні розташуватися по всій окупованій території України та отримати мандат контролю над українсько-російським кордоном, аби Росія не змогла постачати терористам зброю та військову підмогу. Президент України наголосив, що миротворці повинні бути неупередженими і ні в якому разі не мають бути представниками країни-агресора – Росії.

Нещодавні гібридні миротворчі пропозиції від Москви – це ще один приклад реальних амбіцій Росії, яка прагне легалізувати своїх маріонеток та заморозити конфлікт назавжди, – зауважив Порошенко.

Також серед головних тез виступу Порошенка на Генасамблеї ООН – посилення міжнародних зусиль із деокупації Криму, створення міжнародної групи друзів українського Криму та заклик усіх кран-членів ООН визнати Голодомор в Україні 1932-33 років актом геноциду. Крім того, президент підняв питання визволення українських заручників, 16 з яких Росія утримує на своїй території (зокрема режисер Олег Сенцов і журналіст Роман Сущенко).

Питання звільнення заручників в рамках Мінського процесу зайшло у глухий кут. Список українських заручників постійно зростає. Людей постійно захоплюють. Єдиною їхньою провиною є проукраїнська позиція, – заявив Порошенко.