Суспільство
30 жовтня 2017
Як обрати сімейного лікаря: поради від МОЗ
Перший і найлегший варіант – обрати знайомого лікаря, який влаштовує вас за низкою параметрів, від якості обслуговування до географічного положення.
news-image
В Міністерстві охорони здоров'я розповіли, як за новою системою обрати фахівця незалежно від місця реєстрації пацієнта, проживання та сплати за обслуговування, пише «Є!» з посиланням на Еспресо.
 
Про це повідомляє прес-служба відомства.

1. Визначитися з лікарем

Перший і найлегший варіант – обрати знайомого лікаря, який влаштовує вас за низкою параметрів, від якості обслуговування до географічного положення.

Якщо ж такого лікаря немає, можна звернутись у місцевий відділ охорони здоров’я. Там повинні розповісти, які лікарі працюють у вашому населеному пункті чи районі.

Інший варіант – просто звернутися до будь-якого медичного закладу і безпосередньо познайомитися з фахівцями. В такому випадку потрібну інформацію про них можна отримати у місцевому відділі охорони здоров’я або в реєстратурі. У деяких медзакладах потрібну інформацію можна знайти на сайті.

Варто пам'ятати, що відтепер не потрібно звертатись до лікаря "суворо за пропискою" - можете обрати лікаря, який працює біля вашого дому, роботи тощо.

2. Підписати декларацію

Заклади первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, підписують контракт з Національною службою здоров’я, а пацієнти – декларацію з тими лікарями, яких самі собі обрали.

Декларація підписується безстроково, тобто необхідності підписувати її щороку не буде. Якщо ж пацієнт вирішить підписати угоду з іншим лікарем, то це можна зробити у будь-який час.

Необхідні документи: паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо декларація підписується з педіатром (чи сімейним лікарем, який буде обслуговуватидитину), то також знадобиться свідоцтво про народження дитини та документи (паспорт та код) обох його батьків або опікунів.

Лікар внесе потрібні дані в систему, роздрукує декларацію, і після її підписання пацієнт може звертатись до лікаря у будь-який час.

Наголошується, що варто уважно перевірити свої дані перед тим, як підписати декларацію. Документ з’явиться в системі після подвійної авторизації: лікар попросить назвати код, який надійде вам СМС-повідомленням.

На випадок відпустки або хвороби у вашого лікаря має бути заміна — інший лікар первинної ланки або черговий заклад первинної медичної допомоги. Якщо вам знадобиться допомога в іншому місті, можна звернутись до найближчого закладу первинної медичної допомоги.

3. Звертатися за першої ж потреби

Ви зможете звертатись до вашого лікаря з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям. Як показує світовий досвід більшість проблем із здоров’ям можуть бути вирішені на рівні первинної ланки, особливо у разі вчасного звернення.

Крім безпосереднього обстеження і лікування, лікарі первинної ланки в разі необхідності будуть також видавати направлення до вузькопрофільних спеціалістів, виписувати рецепти на ліки, в т.ч. які підпадають під програму “Доступні ліки” (безкоштовні ліки в аптеці, за які платить держава), та будь-які медичні довідки, наприклад, до басейну тощо.

Тож з цих міркувань рекомендують обирати лікаря, який практикує поруч з місцем проживання пацієнта - це скоротить витрати часу на дорогу.

4. Не давати хабарів

У 2018 році заклад, в якому працює сімейний лікар, почне отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав з ним договір. Планується, що у 2018 році середня виплата на первинній ланці складе близько 370 грн на одного пацієнта, у 2019 — 450 грн. Практика у 2000 пацієнтів може мати річний дохід від 740 000 грн до 1 000 000 грн у 2018 та від 900 000 до 1 200 000 грн у 2019.

В цей бюджет входять оренда кабінету, оплата роботи лікаря, медсестри (фельдшера), прості витратні матеріали та часткове покриття аналізів. Близько половини цих коштів — видатки практики, все інше — зарплата працівників (лікаря, медсестер, фельдшерів).

МОЗ наголошує : "за цими тарифами закладам первинної медичної допомоги буде платити держава, тож йдучи до лікаря, варто пам'ятати, що це не безкоштовна послуга, за яку пацієнт має покласти "подяку" в кишеню лікарю, а медична послуга, за яку заплачено з податків.