
Білорусь майже в тисячу разів наростила поставки кам'яного вугілля в Україну на тлі більш ніж дворазового збільшення імпорту цього палива з Росії. Про це пише naviny.by, передає «Є!» із посиланням на Економічну правду.
З Білорусі завозився в основному вугілля марки ТО з Кійзасського розрізу, який знаходиться в управлінні російської компанії "ВостокУголь".
В Україні вугілля закуповували "ТехНова" (Чернігівська ТЕЦ) і "Євро-Реконструкція" (Дарницька ТЕЦ в Києві). Обидві компанії входять в "Укртеплоенерго" колишнього народного депутата Анатолія Шкрібляка.
Вугілля також поставлявся для заводу "Подільський цемент", що входить в ірландський холдинг CRH, і для Слов'янської ТЕС, яка належить "Донбасенерго". Компанію в 2018 році у сина колишнього президента Віктора Януковича викупив народний депутат з партії Петра Порошенка Максим Єфімов.
Закуповував вугілля з Білорусі й український трейдер "Амі Трейд", який продає паливо в селах.
За даними української митної статистики, поставками вугілля займалися чотири білоруські компанії: гомельські ТОВ "Бізнес-Альянс" (80,26 тисячі тонн) і ТОВ "Транс-Вугілля" (46,29 тисячі тонн), а також ТОВ "Екойл Кемікал" ( 27,07 тисячі тонн) з Полоцького району та ТОВ "ЕколайнСістемс" (20,11 тисячі тонн) з Мінська.
Компанії з невеликими статутними фондами (100-300 рублів) були зареєстровані з 2014 по 2018 роки.
"Бізнес-Альянс" на 100% належить бізнесменові Андрію Байдо.
Він розповів, що більше не займається поставками вугілля в Україні, тому що це невигідно.
“ | "Ми цим не займаємося вже кілька місяців. Було вигідно возити через Білорусь, возили через Білорусь. А зараз нам це нецікаво. І ціни впали, і з українцями складно працювати. У них там зараз як у 90-х. Така практика нам не подобається", - сказав бізнесмен. |
За його словами, у своїй роботі він не використовує протизаконні схеми і не завозив вугілля з ОРДЛО під виглядом російського.
“ | "Під виглядом "Мерседеса" не завезеш "Запорожець". Вугілля, як і будь-який товар, відрізняється сильно по характеристикам. Лабораторії дають сертифікати. Вони ж не підуть на підробку. Це неможливо. Нам протизаконні схеми не цікаві", - підкреслив Андрій Байдо. |
Співвласник і керівник "ЕколайнСістемс" Едуард Богданчук розповів, що поставляє вугілля Україні, тому що це вигідно, але, на його думку, скоро цей напрямок згорнеться.
“ | "Сірими схемами ніхто не займається. Все легально. Ми зараз так працюємо, тому що це досить вигідно. Білорусі від цього тільки краще. Все на цьому заробляють. Але з кожним днем все більше людей хочуть на цьому заробити, тому це дуже скоро припиниться. Політики тут немає", - зазначив Едуард Богданчук. |
Нагадаємо:
За даними Белстата, за 2018 рік до України було відвантажено 588,5 тисячі тоннкам'яного вугілля на 50 млн доларів. У кількісному вираженні поставки зросли в 946 раз, в грошовому - в 798 разів.
Згідно з українською митної статистики, в минулому році білоруськими компаніями було поставлено понад 170 тисяч тонн вугілля. Значна розбіжність з даними Белстата може пояснюватися тим, що в білоруській статистикою, можливо, враховані компанії, які виступають контрактодержателя і / або брокерами.
За даними журналістів "Радыё Свабода", вугілля до Білорусі могло потрапити з шахт на тимчасово окупованому Донбасі.
Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик заявив, що вугілля "точно не з ОРДЛО".
У листопаді 2018 року у ДТЕК заявили, що нтрацит, що добувається з 11 захоплених шахт компанії на окупованій території Донбасу, йде через Росію до різних країн Європейського Союзу.
Читайте також: | Насалик прокоментував інформацію про поставки вугілля з ОРДЛО через Білорусь |




