новини

Піклуйтеся про імунітет: важливі поради для тих, хто хоче зміцнити систему захисту організму

Від того, у якому стані імунітет, залежить процес одужання хворих на коронавірус.

На початок цього тижня, за даними ВООЗ, було зареєстровано 110 041 випадок захворювання на новий коронавірус. Понад 60 000 осіб одужали.

Такого результату досягнуто завдяки не лише вчасній і якісній медичній допомозі, а й доброму стану імунітету цих людей, пише Експрес.

Китайський COVID-19 — умовно не знайомий організму людини, — каже Сергій Сапєгін, клінічний імунолог. — Адже з іншими коронавірусами імунна система більшості людей уже стикалася. Легкий нежить, подразнення горла, невисока температура або розлади травлення — усе це доволі часто результат впливу саме коронавірусів.

Щоб розпізнати і ліквідувати такий вірус, як COVID-19, потрібна допомога адаптативного імунітету. В його основі — багато молекул-сенсорів та клітин із сенсорами. Якщо COVID-19 потрапив усередину клітини, то імунна система має насамперед визначити, де саме він перебуває.

А потім — вбити інфіковану клітину за допомогою Т-клітини, в якій є смертельна для вірусу молекула. Потрібен час для того, аби виявити інфіковану клітину і вбити саме її, не ушкодивши здорових клітин. Тому й на боротьбу з новими вірусами організм витрачає, як правило, один-два тижні. Інколи процес одужання затягується на місяці.

Імунна система людей старшого віку починає занадто гостро реагувати на новий тип збудника, — каже Володимир Широбоков, професор, академік НАНУ за спеціальністю мікробіологія, вірусологія, доктор медичних наук. — Задіюється клітинний імунітет, у відповідь на антиген (вірус) виділяються цитокіни (клас невеликих пептидів та білків організму). Результат цієї бурхливої реакції — так званий цитокіновий шторм (потенційно летальна реакція імунної системи), з чим організм не завжди може впоратися. С. Сапєгін:

Приблизно із 40 років один з головних органів iмунiтету — загруднинна залоза (тимус) — зменшується. Наприклад, у підлітків цей орган сягає 16 см, в після 70 років стає майже непомітним. А саме тимус, зокрема, відповідає за розмноження і дозрівання Т-лімфоцитів (імунних клітин) у центральних і периферійних органах кровотворення. Тому в похилому віці людина стає особливо вразливою до інфекцій.

Наразі важко сказати, чи формуватиметься до нового коронавірусу стійкий імунітет, бо досі остаточно не визначено закономірностей імунної реакції людського організму на COVID-19.

Як підтримувати імунну систему в доброму стані?

Вітамін С відіграє ключову роль у підтримуванні імунітету, він збільшує концентрацію імуноглобулінів, конче потрібних для імунного захисту. Загальнорекомендована щоденна доза вітаміну С — 75 — 100 мг (стільки міститься у трьох умовних порціях квашеної капусти). Надмір ж цього вітаміну провокує виділення стресових гормонів, і це, навпаки, пригнічує імунітет. Важливо й те, що більшість вітамінів та мікроелементів взаємодіють. Наприклад, вітамін Е і С захищають вітамін А від окислювання. Тому капусту варто споживати з морквою і олією. Ось і готовий вітамінний комплекс.

Крім того, у кольорових овочах і фруктах, горіхах містяться незамінні для імунітету біологічно активні речовини флавоноїди. Є ще один важливий фактор — ультрафіолетові промені: під впливом їх в організмі синтезується активна форма вітаміну D — D3, який позитивно впливає на клітини імунної системи. Тож бажано щонайменше три години (можна з перервами) на день “ловити” сонячні промені.

Запорукою нормальної роботи імунної системи є також баланс у кишківнику, — каже Наталія Дубиніна, доцентка кафедри мікробіології, вірусології та імунології Національного фармацевтичного університету. — Річ у тому, що лімфоїдна тканина кишківника стимулює імунну відповідь. А стабільний стан цієї тканини підтримують молочнокислі бактерії (вони містяться у йогуртах, сметані), болгарська паличка (у кефірі).

Тривалий вплив гормонів стресу справді небезпечний, він змушує клітини імунної системи, так би мовити, ховати свої рецептори, і вона стає нечутливою. Тривалий стрес для організму — це і регулярне невисипання. Коли ми спимо, наш мозок “дiагностує” органiзм i запускає механiзм самовiдновлення. Тож важливо спати повноцінно — не менш ніж вісім годин на добу.

Раніше ми писали про карантин в Україні та як можуть використати його політики: усі подробиці від Сергія Савінцева.

Читайте також:В Італії протягом доби від коронавірусу померла рекордна кількість людей

12 березня 2020, 15:22

 

Loading...

До теми

Авторизація