Світ
2 квітня 2020
Озоновий шар Землі над Антарктидою почав швидко відновлюватися
Використовуючи ряд моделей та комп'ютерне моделювання, дослідники тепер показали, що ця пауза в русі була викликана змінами в озоні.
news-image
Озоновий шар над Антарктидою відновився настільки, що фактично зупинив більшість тривожних змін в атмосфері Південного півкулі, пише ukrinform.

Нове дослідження показує, що Монреальський протокол, угода від 1987 року про припинення виробництва озоноруйнуючих речовин (ОРР) став причиною зупинки деяких змін у повітряних потоках навколо Південної півкулі. Дослідження опубліковане в науковому журналі Nature.

На великій висоті ближче до полюса рухаються швидкі повітряні потоки, які називаються висотні струменеві течії. На початку століття виснаження озонового шару призвело до зміщення цих течій на південь. Внаслідок цього відбулися зміни в характері опадів і, можливо, в океанських течіях.

Потім, через десять років після підписання протоколу, зсув потоків зупинився.

Використовуючи ряд моделей та комп'ютерне моделювання, дослідники тепер показали, що ця пауза в русі була викликана змінами в озоні.

Іншими словами кажучи, вплив Монреальського протоколу, мабуть, призупинив або навіть злегка змінив південну міграцію струминного потоку. І це хороші новини. Тому що в Австралії, наприклад, зміни струменевих потоків збільшили ризик посухи, відтіснивши дощ від прибережних районів.

"Погодні смуги", які переносять наші холодні фронти, звужуються до південного полюса, і саме тому в південній Австралії за останні тридцять років кількість опадів зменшилася, — говорить хімік-органік з Мельбурнського університету Ян Рей.

Тим не менш, є і зворотна сторона медалі. Незважаючи на те, що скорочення виробництва ОРР, безумовно, дозволило озону трохи відновитися, рівень викиду вуглекислого газу продовжує рости і ставить під загрозу весь цей прогрес, пише НВ.

Минулого року антарктична озонова діра досягла свого найменшого річного піку за всю історію спостережень з 1982 року, але проблема все ще не вирішена.

Більш того, в останні роки спостерігається сплеск виробництва озоноруйнуючих хімічних речовин, у промислових районах Китаю.

Ми називаємо це» паузою, тому що тенденції циркуляції потоків можуть поновитися, залишитися без змін або повернути назад", — говорить хімік-атмосферщик Антара Банерджі з Університету Колорадо в Боулдері.

Вчені вважають, що Монреальський протокол є доказом того, що, якщо ми будемо робити глобальні і негайні дії, можна допомогти зупинити або навіть повернути назад частину завданих збитків. Однак, триває стійке зростання викидів парникових газів є нагадуванням про те, що одного такого дії просто недостатньо.

Нагадаємо, через зміни клімату цьогорічна зима стала найтеплішою в Європі від початку температурних спостережень. У грудні й січні у США температура також була вищою, ніж зазвичай.

Також кліматологи застерігають: Україні необхідно вже зараз готуватися до нового клімату та пов’язаних з ним викликів - аномальних стихійних явищ, посухи, забруднення повітря та нових захворювань,

Читайте також:Україні необхідно вже зараз готуватися до нового клімату