Події
11 грудня 2020
Українська режисерка Таїсія Кутузова стала лауреаткою французької премії з прав людини
Кутузову відзначили нагородою за роботу над проєктом, який розповідає про боротьбу з корупцією в Україні «Закрий рота».
news-image
Українська журналістка та режисерка-документалістка Таїсія Кутузова стала лауреаткою премії за 2020 рік Національної консультативної комісії з прав людини Франції.

Про це повідомляє Посольство України у Франції.

Кутузову відзначили нагородою за роботу над проєктом, який розповідає про боротьбу з корупцією в Україні «Закрий рота» (Shut the fck up).

Сюжет фільму

Як зазначено на сайті Мандрівного фестивалю документального кіно, у стрічці йдеться про активіста Сергія Чагарова, який з 15 років бореться з корупцією у рідному селі Гатне під Києвом. Його головна зброя — документ і журналістський текст. Під час однієї з сесій сільради депутат, звинувачений Сергієм у корупції, нападає та публічно погрожує активісту.

Про цей випадок пишуть усі провідні ЗМІ України. Для них Сергій — герой. Для частини села — ганьба. Йому погрожують, радять не лізти у «справи дорослих», а однієї ночі підкидають на подвір'я вибухівку.

Більше про лауреатку

Таїсія Кутузова — режисерка та операторка з Криму. Випускниця Українського католицького університету. П’ять років працювала як мультимедійна журналістка для «Радіо Свобода».

Як співрежисерка та операторка зняла також короткометражні документальні фільми «Живі і Нескорені» (2016) та «Молодість 1927» (2017).

7 жовтня у селі Гатне правоохоронці напали на Кутузову. Журналістка знімала там засідання місцевої виборчої комісії.

Туди, за словами місцевих мешканців, приїхали два автобуси «з тітушками» на підтримку кандидата до місцевої ради та поліцейські патрулі. Зйомка не сподобалася правоохоронцям, які почали тиснути на Кутузову, щоб вона вимкнула камеру. 

При цьому я неодноразово казала йому (поліцейському ㅡ ред.), що я журналіст, просила відійти, якщо він не хоче потрапити в кадр, але він продовжував агресивно напирати на мене, вимагаючи посвідчення журналіста», ㅡ сказала Таїсія Кутузова.

Врешті, троє правоохоронців почали виламувати руки та вирвали камеру з рук Таїсії та активістки Тетяни. Момент нападу встигли зафільмувати ㅡ на відео чоловіки провокували конфлікт.

Як зазначає Таїсія, правоохоронці не показували свої службові посвідчення на вимогу журналістів. Однак пізніше інший чоловік у формі підійшов, щоб «вибачитись за дії колег».

Журналістка вже написала заяву про напад правоохоронців до поліції, й вони відкрили кримінальну справу. Правоохоронців відсторонили від роботи.

Що це за премія?

Премією у галузі права людини «Свобода — Рівність — Братство» французький уряд відзначає локальні ініціативи, індивідуальні чи колективні проєкти, що зробили значний внесок у справу захисту та ефективного просування прав людини.

Нагадаємо, про креативні індустрії в Україні створили проморолик. Відео створено на замовлення МКІП та за підтримки програми USAID "Transformation Communications Activity".

Також писали про тріумф HBO і вимушений онлайн: у США оголосили переможців 72-ої телевізійної премії «Еммі».

Читайте також:Названа сума премій військовим за ліквідацію російської техніки