Події
9 лютого 2018
Янукович хотів застосувати Збройні сили на Майдані, але йому не дали
Упродовж лютого відбувалися неодноразові спроби підготувати наказ про застосування ЗСУ, зокрема 25-ї воєннодесантної бригади, 79-ї аеромобільної бригади, підрозділи морської піхоти, в Києві.
news-image

У четвер, 8 лютого, в Оболонському суді Києва продовжили заслуховувати свідків у справі про державну зраду екс-президента Віктора Януковича – викликали колишнього головнокомандувача Збройних сил Володимира Заману, екс-заступника голови Державної прикордонної служби Павла Шишоліна та екс-командувача Військово-морських сил Сергія Гайдука.

Замана розповів про те, як керівники силових структур за Януковича під час Революції Гідності намагалися схилити ЗСУ до застосування зброї проти мітингувальників і роль західних партнерів у реагуванні на події в Криму.

 Гайдук з Шишоліним свідчили про те, яким чином ВМС і прикордонники реагували на агресію Росії в перші дні березня 2014 року в Криму.

"Українська правда" зібрала найцікавіше з допиту свідків 8 лютого, пише «Є!».

Володимир Замана

 
 

Під час Революції Гідності очолював Генштаб і командував ЗСУ та був звільнений Януковичем з посади 19 лютого 2014 року. З 22 по 27 лютого 2014-го – уповноважений ВР з контролю за діяльністю Міноборони України.

Про ситуацію в Україні в січні-лютому 2014-го

Я повернувся з Афганістану десь 15-16 січня і надав довідку про ситуацію в Криму. Довідка мала, в основному, загальний характер про певну напруженість. Але в довідці начальника розвідки ВМС, капітана 1-го рангу Циганова містились уже конкретні факти про перекидання до Криму воєнних БТРів. Інформація була про посилення угруповання Чорноморського флоту РФ у Криму. Мною було поставлено завдання про підготовку сил реагування. В основному, це аеромобільні війська, сили спеціального призначення. Про підготовку навчань, про перекидання особового складу на територію Криму, а також на територію Чернівецької області. Що і було зроблено. Після проведення навчань, у тому числі і в Криму, було підготовлено план для посилення, і йдеться не тільки про Крим, але й про Буковину і Закарпаття. Там ситуація була така, що на суміжній території, у зв’язку з тим, що в Україні ситуація була напружена, якось активізувалися сили і засоби суміжних держав. Частина сил і засобів залишилася в Криму, а решту було повернено в місця постійної дислокації. Навчання закінчилися 5 лютого. З президентом (Януковичем) я востаннє спілкувався в жовтні 2013 року. Після цього жодного разу з президентом не спілкувався ні по телефону, ні особисто. Мої намагання доповісти президенту про ситуацію не мали результату. Я доповідав міністру оборони (Павлу Лєбєдєву – УП), оскільки президенту додзвонитися не міг.

 

Упродовж лютого відбувалися неодноразові спроби підготувати наказ про застосування ЗСУ, зокрема 25-ї воєннодесантної бригади, 79-ї аеромобільної бригади, підрозділи морської піхоти, в Києві. Про застосування зброї там не йшлося. Йшлося про залучення ЗСУ до посилення охорони об’єктів, наведення конституційного ладу в Києві. 16 лютого перед захопленням будівлі СБУ у Львові я отримав доповідь командира 80-го аеромобільного полку про те, що він отримав завдання забезпечити охорону будівлі СБУ. Я запитав: "Хто дав таке розпорядження?". Він відповів: "Розпорядження дав міністр оборони (Лєбєдєв – УП)". Після цього, уточнивши в міністра оборони, я сказав, що таке розпорядження я дати не можу, і заборонив виконувати командиру полку.

 

Про право Януковича просити РФ ввести війська в Україну

Крім випадків, коли рішення ухвалено Верховною Радою (навчання та інше) самостійно президент цього робити не може.

Павло Шишолін

 
 
Про спробу Януковича вилетіти з Донецька в Росію
Ніяких вказівок затримати президента України ніхто не давав. Ми діяли в рамках чинного законодавства про прикордонний контроль. Якщо в Донецьку (22 лютого 2014 року – УП) перебувала група людей на відповідних літаках, ми не знали, хто там був. Вони не робили заявку на виліт, а нам стало відомо, що цей виліт буде здійснюватися на територію РФ без відповідних видів контролю.

Наш прикордонний наряд прибув до відповідних літальних засобів пройти процедуру прикордонного контролю, як це передбачено законодавством.

Наряд доповів, що на борту побачили президента України, який після заяви наших прикордонників дав знак своїй охороні та особам, які його супроводжували. Вони перемістилися в автомобіль і покинули територію аеропорту.

Читайте також:Янукович бурхливо зреагував на дозвіл суду на заочне розслідування у справі Євромайдану

Читайте також:Британська компанія допомогла оточенню Януковича заробити на Євробаченні-2017, - ЗМІ