Політика
22 січня 2020
Міністри, президент і депутати наймаються на роботу не тільки для того, щоб одержувати високу зарплату, - Леонід Кравчук
Саме тому матеріальний інтерес, мабуть, не буде повною характеристикою людини, яка стоїть на чолі держави, галузі або управлінської системи.
news-image

Якщо зарплата чиновників у сотні разів перевищує середню зарплату українця, то спертись на них дуже важко. Ці люди нагадують велике багаття, яке може у будь-який час спалахнути.

Таку думку висловив перший президент України, Леонід Кравчук.

Питання зарплати чиновників не можна розглядати без зв’язку з деякими загальними положеннями країни і ситуації, у якій живе Україна. Зарплата міністра, як і будь-якого керівника, повинна бути тісно пов’язана з успіхами тієї галузі, яку він очолює. Якщо мова йде про міністра або керівника центральних органів влади — це питання не може розглядатися без загальної соціально-економічної ситуації в Україні і рівня життя українського народу", - стверджує політик.

 

Матеріальний інтерес, мабуть, не буде повною характеристикою людини, яка стоїть на чолі держави, галузі або управлінської системи.    

До цього варто додати й морально-етичний аспект, тому що міністри, керівник уряду, президент і народні депутати наймаються на роботу не тільки для того, щоб одержувати високу зарплату, а й для того, щоб служити народові. Отже, матеріальний інтерес, мабуть, не буде повною характеристикою людини, яка стоїть на чолі держави, галузі або управлінської системи", - говорить Леонід Кравчук.

Загалом в Україні у цій сфері повна анархія та безлад.     

Зарплата топ-чиновника має бути достатньою пристойною, але не перевищувати рівень середньої заробітної плати в Україні більше, ніж у 5 разів. Тобто, якщо ми маємо зараз середню зарплату в Україні, скажімо, 8 тисяч гривень, то в залежності від вищезазначених загальних положень ця зарплата має бути не більшою за 30−40 тисяч гривень. Зараз деякі чиновники отримують зарплати, які у сотні разів перевищують середню.

Багатьом категоріям людей зарплати топ-чиновників видаються величезними, і це не безпідставно.

Наприклад, коли я працював на посаді завідуючого відділом ЦК КПУ, моя зарплата була 450 карбованців. Зарплата першого секретаря Компартії України була 900 карбованців, тільки вдвічі більша від моєї. Людина на найнижчий посаді інструктора ЦК КПУ одержувала 200 карбованців. Тобто, я одержував у 2,2 більше інструктора, а перший секретар — у 4,5 рази більше. А найвища зарплата в Україні була у президента Академії наук України — 1200 карбованців. Якщо зарплата чиновників, незалежно від того, чи це міністр, депутат чи президент, у сотні разів перевищує середню зарплату українця, то спертись на них дуже важко. Ці люди нагадують велике багаття, яке може у будь-який час спалахнути. Зарплата нашого президента, наскільки я знаю, становить всього 30 тисяч гривень", - розповідає Кравчук.

 Але президент — найбільш відповідальна фігура у державі, і не може генеральний прокурор мати зарплату у 10 разів більшу, ніж він.   

Україна — єдина держава в світі, де для почесних президентів не визначена заробітна плата чи утримання. Наприклад, зараз я отримую утримання народного депутата. Всі люди мають пенсії і зарплати на основі закону, а для колишніх президентів його не існує. Загалом в Україні у цій сфері повна анархія та безлад. Зараз у нас є державні корпорації - Укрпошта, наприклад, де керівники отримують мільйони гривень, а поштар одержує 4 тисячі - це просто неприпустимо", - говорить перший президент України.

Леонід Кравчук думає, що такі високі зарплати не допоможуть побороти корупцію.

Людина, яка вже займалася корупцією, схожа на людину, яка грає у азартні ігри або захопилася алкоголем. Корупціонер одержував від цього насолоду і буде робити все, щоб це продовжити. Люди звикли до корупції, була створена ціла корупційна система і, на мій погляд, найбільше до цього доклав руку президент Порошенко. Саме тому навкруги Зеленського зараз вирують різні плітки. Зеленський почав наступати на мозолі корупціонерам — кожен «горобець» сидів на своїй корупційній гілочці, але зараз їх затрясли. Тепер «горобці» кричать, щебечуть, падають, і, нарешті, повинен з’явитися яструб, який прибере їх з дороги, поки вони не задушили Україну знову", - резюмує Кравчук.

Раніше ми повідомляли, що в Україні запропонували різко скоротити зарплати нардепам: з'явився документ.

Читайте також:Міністри мають прозвітувати, як вони витратили гроші українців, – Кацман