Світ
24 квітня 2020
Агент КДБ про підривну роботу в іноземних ЗМІ. Вперше українською
Інфопростором «Є!» зроблено україномовну версію та озвучено відверту розповідь екс-КДБшника.
news-image

Колишній агент КДБ, який став перебіжчиком та втік з СРСР до Канади, а потім до США, розповідає про те, як працювала радянська пропаганда, які методи використовували агенти КДБ в своїй роботі та як вони вели підривну діяльність в країнах світу через ЗМІ тих самих країн.

Інфопростором «Є!» зроблено україномовну версію та озвучено відверту розповідь екс-КДБшника.

Також ви можете читати текстовий варіант.

Мій батько був офіцером Генерального штабу Радянської армії, інспектором сухопутних військ, радянських військ, дислокованих у таких країнах як Монголія, Куба, східноєвропейські країни. Це фото було зроблено під час вступу в мій інститут східних мов, це частина Московського державного університету. Як кожен радянський студент я «був волонтером» при зборі зернових у Казахстані. Під кінець навчання у школі я був завербований до КДБ. Це фото було зроблено в той день, і ви бачите знову як щасливі завербовані КДБ. Зверніть особливу увагу на кількість пляшок на столі. Одною з моїх функцій було підтримувати іноземних гостей постійно п’яними, з моменту їх приземлення в аеропорту Москви.

В 1967 році КДБ закріпило мене за цим журналом. Журнал «Look». Група з 12 чоловік прибула в СРСР зі Сполучених Штатів, щоб висвітлювати 50-ту річницю Великої Жовтневої Соціалістичної революції в моїй країні. З першої і до останньої сторінки це був набір брехні. Радянська підривна діяльність в пресі вільного світу.

Це розмова з Юрієм Безменовим, колишнім пропагандистом КДБ.

Ведучий: Г. Едвард Гріфін

Гріфін: Наша розмова з паном Безменовим Юрієм Олександровичем. Безменов народився в 1939 році у передмісті Москви. Він був сином високопоставленого офіцера радянської армії, він отримав освіту в елітних школах Радянського Союзу і став спеціалістом по індійській культурі та індійських мовах. Він мав гарну кар’єру в «Новинах», які були і залишаються, повинен сказати, інформаційним органом чи інформаційним агентством Радянського Союзу. Виявилося, що це також фронт для КДБ. Одним із його цікавих завдань було «промивати мізки» зарубіжним дипломатам, коли вони відвідували Москву. І він розповість нам трохи про те, як вони це робили і як вони нав’язували інформацію, яка в результаті потрапляла в пресу вільного світу. Він втік на захід у 1970 році після того, як відчув повну відразу до Радянської системи і зробив це з великим ризиком для власного життя. Він напевно є одним із найбільш видатних експертів у світі з питань радянської пропаганди, дезінформації та активних міроприємств. 

Гріфін: Пан Безменов, я хотів би розпочати з того, щоб ви розповіли нам про ваші дитячі спогади?

Безменов: Найбільш яскравим спогадом з мого дитинства була Друга Світова війна, або точніше її кінець. Коли раптово США з дружньої країни, яка допомагала нам побороти нацизм, перетворилися на смертельного ворога. Це шокувало, тому що преса намагалася подати образ войовничого агресивного американського імперіалізму. Більшість речей, які нас вчили, були, що Сполучені Штати – агресивна сила, яка намагається завоювати нашу прекрасну вільну соціалістичну країну. Що американське ЦРУ скидає колорадських жуків на наші прекрасні картопляні поля, щоб знищити наш врожай. У кожного школяра була картинка з колорадським жуком на останній сторінці зошита. І нам говорили йти на колгоспні поля шукати цих маленьких колорадських жуків. Звичайно, ми не могли знайти жодного. Також як і знайти багато картоплі. І це знову пояснювалося «посяганням руйнівної імперіалістичної сили». Антиамериканська параноя, істерія в радянській пропаганді була такого високого градусу, що багато менш скептичних людей (або менш впертих) насправді вірили, що США ось-ось вторгнуться в нашу прекрасну Батьківщину. І деякі таємно надіялися, що так і станеться.

Гріфін: Це цікаво. Але повертаючись назад до життя в Радянському Союзі або комуністичних країн в цілому в цій країні на університетському рівні основним чином ми читаємо і чуємо, що радянська система відрізняється від нашої, але не так сильно.   І що є визначене зближення в розвитку між всіма системами у світі, і що насправді немає великої різниці, під якою системою жити. Тому що все рівно маємо корупцію, обман, тиранію, і т.д.

Гріфін: З вашого досвіду, яка різниця в житті при комунізмі і житті США?

Безменов: Життя звичайно дуже відрізняється, по простій причині, що радянський союз є країною капіталістом, економічно -  це державний капіталізм. Особистість абсолютно немає прав, не має цінності, її життя – ніщо. Вона як комаха, нікчема. Тоді як в США навіть з гіршим злочинцем поводяться як з людиною. Вони мають чесний суд і деякі з них заробляють на своїх злочинах. Вони публікують свої тюремні спогади і отримують непогані гонорари від ваших схиблених видавців. Звичайно, різниця в буденному житті дуже мінлива. Дивлячись про кого говорити. У моєму особистому житті я ніколи не страждав від комунізму просто тому, що я виріс в сім’ї високопоставленого військового офіцера. Більшість дверей було відкрито для мене, більшість витрат оплачувалися урядом, в мене ніколи не було ніяких неприємностей з владою чи поліцією, тобто, інакше мовити, я насолоджувався або мав усі підстави насолоджуватися всіма перевагами так званої соціалістичної системи. Головна причина втечі не мала нічого спільного з достатком. Це було в основному моральне обурення, моральний протест: заколот проти нелюдських методів радянської системи.

Гріфін: Проти чого конкретно ви протестували?

Безменов: Я протестував по-перше, проти утиску наших дисидентів та інтелектуалів і це була найогидніша річ, свідком якої я був у молоді роки. Молодим студентом, який виріс у важкий період нашої історії від Сталіна до Хрущова, від тотальної тиранії і утисків до певного роду лібералізації, по-друге, коли я почав працювати в радянському посольстві в Індії, то на свій страх усвідомив, що ми є у мільйон разів більшими гнобителями ніж будь-яка колоніальна чи імперіалістична спроба в історії людства.

Що моя країна приносить в Індію не свободу, прогрес і дружбу між народами, а расизм, експлуатацію і рабство, і звичайно економічну неефективність в цю країну. Оскільки я полюбив Індію, то виявив у собі дещо, що по стандартам КДБ є дуже небезпечним, і називається «розколота лояльність», коли агенту країна призначення подобається більше ніж власна. Я буквально закохався у цю прекрасну країну, країну значних контрастів, але також великої слухняності. Великої терпимості а також філософських та інтелектуальних свобод. Мої предки ще жили в печерах і їли сире м'ясо в той час як Індія була високорозвиненою нацією  6 тисяч років тому.  Тому очевидно вибір був не на користь моєї власної країни. Я вирішив втекти і повністю відділити себе від брутального режиму. 

Гріфін: Пан Безменов, ми багато читали про концтабори і табори з рабською працею при сталінському режимі. Зараз загальне враження в Америці, що ці речі вже є частиною минулого, вони все ще продовжуються, чи як?

Безменов: Так, немає якісних змін в радянській системі концтаборів, зміни є в кількості ув’язнених, але це ж не надійна радянська статистика.  Ми не знаємо скільки політичних в’язнів в радянських концтаборах, але ми точно знаємо з різних джерел, що в кожен визначений час є приблизно 25-30 мільйонів радянських громадян, яких буквально тримають як рабів у системі виправно-трудових таборах. Кількість людей, як населення Канади відбуває  покарання в ув’язненні.

Гріфін: Неймовірно.

Безменов: Таким чином я сказав би, що ці інтелектуали, які намагаються переконати американську публіку, що система концтаборів у минулому, або свідомо заплутують суспільну думку, або вони не дуже розумні люди. Вони вибірково сліпі, їм не вистачає інтелектуальної  чесності, коли вони це кажуть.

Гріфін: Ми говорили про інтелектуалів у цій країні, а також про інтелектуалів в Радянському Союзі. А як на рахунок більш загальних мас? Чи прості люди, робітники в цілому в радянському союзі, підтримують вони систему чи толерантні до неї? Яке їх ставлення?

Безменов: Пересічному радянському громадянину, якщо такий існує, не подобається система, вона ранить, вбиває. Він може не зрозуміти причин, не мати достатньо інформації або освіти, щоб зрозуміти,  але я сумніваюся, що є багато людей, які свідомо підтримують радянську систему. Немає таких людей в СРСР. Навіть ті, хто має усі причини насолоджуватися соціалізмом, такі як я, член журналістської еліти,  також ненавидять систему по різним причинам. Не тому, що їм не вистачає матеріальних благ, а тому що вони не вільні думати, вони в постійному страху. Нещирості, роздвоєння особистості, і це велика трагедія для мого народу.

Гріфін: Як ви вважаєте, які шанси в людей побороти чи змінити систему?

Безменов: Дуже вірогідно, що система рано чи пізно зруйнується зсередини, самовбивчий механізм закладений у будь-яку соціалістичну, комуністичну чи фашистську систему, тому що не вистачає зворотного зв’язку, тому що система не опирається на відданість населення, але поки радянську хунту підтримують західні так звані  імперіалісти, а це транснаціональні компанії, підприємства, уряди та, чесно кажучи, інтелектуали (так звана «академія» США, відома своєю підтримкою радянської системи); до тих пір поки радянська хунта отримує кредити, гроші, технології, угоди по зерну і політичне визнання від усіх цих зрадників демократії (або свободи) -надії немає, надії небагато на зміні в моїй країні. І система на впаде сама, тому що її підживлює так званий американський імперіалізм. Це великий парадокс в історії людства, коли капіталістичний світ підтримує і активно живить власного руйнівника.

Гріфін: Вважаю, що ви намагаєтеся сказати нам щось, цій країні?

Безменов: О, так, я намагаюся вам розповісти, що це потрібно зупинити. Якщо ви не хочете опинитися в ГУЛАГівській системі і насолоджуватися всіма перевагами «соціалістичної рівності»: безкоштовною працею, відловлюванням бліх на тілі, спанням на дошках, в цей раз на Алясці, можливо. Ось де будуть американці, якщо не прокинуться, звичайно, і змусять свою владу зупинити підтримувати радянський фашизм.

Гріфін: Ви щойно розповіли нам чому ви залишили систему, я б хотів дізнатися подробиці того, як ви це зробили. Це було, можливо, дуже небезпечно?

Безменов: Це було не стільки небезпечно, скільки нерозумно, передусім тому, що втеча в Індії є буквально неможливою  завдяки тиску зі сторони радянського уряду.

Гріфін: Вибачте, ви були на призначенні в Індії в той час?

Безменов: Так, я працював в радянському посольстві в Нью-Делі в якості прес-офіцера і втеча радянського дипломата – річ майже неможлива. Це самовбивство, як я сказав, тому що великий друг Індіра Ганді просунула в парламенті закон, в якому йшла річ, я цитую: «втікачі з інших країн не мають права на політичний притулок ні в одному посольстві на території Індійської Республіки», що є шедевром  лицемірства, тому що саме радянські біженці як ніхто інший могли потребувати політичного притулку. Тобто, добре це знаючи, я планував найбожевільніший спосіб втечі. Я вивчив контркультуру в Індії. Були тисячі молодих американських хлопців та дівчат, босоногих, з довгим волоссям, покупців гашишу та марихуани, тих, хто вивчав або робив вигляд, що вивчає індійську філософію, і вони добре дратували індійську поліцію, а для індусів були посміховиськом (тому що були нікчемними студентами).

Я обережно дізнався де вони збираються, якими шляхами мандрують, якою мовою розмовляють, що курять, і одного разу я приєднався до групи хіппі, щоб уникнути викриття індійською поліцією. Я був одягнутий як типовий хіппі в блакитних джинсах і довгій сорочці, з усіма прикрасами, типу намисто  і з довгим волоссям. Я придбав перуку, тому що на кілька тижнів мав  перевтілитися з консервативного радянського дипломата в прогресивного американського хіппі. І це був єдиний спосіб уникнути викриття. Це був дуже цікавий досвід, але це було потрібно, тому що виходячи з особистого досвіду як члена радянського посольства, я знав про багато випадків зради радянських перебіжчиків зі сторони індійської поліції і деякі західні посольства грали дуже брудну роль в зраді радянських перебіжчиків.

Згдіно нашої інформації були, не буду називати їх «подвійними агентами», але просто аморальні люди, що працювали на посольство США, і покладатися на таких людей було б самогубством. Відповідно я повинен був бути дуже обережним, я не міг нікому довіритися, і це було причиною такого нерозумного способу для втечі.

Гріфін: Якщо би вас спіймали при спробі втечі? Що б з вами сталося?

Безменов: Швидше за все, я би опинився в концтаборі, або, в залежності від ситуації чи бажання якогось бюрократа в КДБ, можливо навіть був би страченим (це звичайна практика) тихо, не публічно. Але це було б закінченням моєї втечі, звичайно.

Гріфін: Коли ви нарешті дісталися до США?

Безменов: 1970 році після приблизно 6 місяців допитів в Афінах ЦРУ і гадаю ФБР теж мене відпустили, спочатку в Німеччину, потім в Канаду. Це було моє рішення: я повинен був змінити ідентичність, щоб захистити сімю та друзів в СРСР. І в мене була невелика параноя, знаючи, що радянське КДБ, і можливо, подвійні агенти всередині американської системи слідкують за мною. Тому я намагався осісти якомога далі, я попросив в ЦРУ надати мені нову ідентичність і просто відпустити. Я поселився в Канаді. Я був студентом, змінив багато професій, від помічника на фермі і водія вантажівки до вчителя мови і диктора в канадській телерадіокорпорації в Монреалі.

Гріфін: Вашому життю погрожували чи Ви мали будь-які неприємності?

Безменов: Так, за 5 років КДБ врешті решт дізналися, що я працюю на канадській телерадіокомпанії. Я припустився великої помилки. Я почав працювати в іноземній службі Сі-Бі-Сі. Щось схоже на «Голос Америки», на російській мові. Звичайно, моніторингова служба в СРСР вивчала кожен новий голос кожного диктора, робила все можливе, щоб дізнатися хто це.  І за 5 років повільно, але впевнено вони вияснили, що я не Томас Шуман, а Юрій Олександрович Безменов. І що я працюю в канадській телерадіокомпанії, та підриваю прекрасну «розрядку»  між Канадою і СРСР. І радянський посол Олександр Яковлєв особисто взявся за мою дискредитацію. Він пожалівся П’єру Трюдо відомого своїми визначеними соціалістичними нахилами і керівництво Сі-Бі-Сі повело себе дивним боягузливим способом, недостойним для представників незалежної країни такої як Канада. Вони прислухалися до кожної поради, яку давав посол і почали ганебне розслідування відносно змісту моїх передач про СРСР. Звичайно, вони виявили, що деякі мої заяви можуть бути образливими для радянського політбюро, тому я був змушений кинути роботу. Ну і звичайно, тонкі ледве, помітні погрози, мені говорили щось на кшталт: «будь ласка, переходь вулицю обережно, а то знаєш, в Квебеку такий сильний вуличний рух». На щастя я знав психологію і логіку діяльності КДБ. Я ніколи не дозволяв себе залякати. 

Це найгірша річ. Це те, що вони хочуть зробити з людиною, з перебіжчиком, залякати. І коли вони бачать, що ти злякався, то далі розвивають цю лінію. І нарешті, ти або капітулюєш повністю та працюєш на них, або тебе нейтралізують. Вони напевно зупинять всі види політичної діяльності, що їм не вдалося в моєму випадку. Тому що я вперто працював на канадське радіомовлення. Та у відповідь на залякування відповідав - це вільна країна, а я така сама вільна людина як і ви. Я також можу швидко їздити. І контроль за володінням зброєю ще не впроваджено в Канаді. А у мене в підвалі є пара добрих дробовиків, тому ласкаво просимо до мене якось в гості з вашими автоматами Калашникова. Судячи з цього очевидно, що залякування не спрацювало. Тому вони напрацьовували інші шляхи, як я й писав раніше: на найвищому рівні, на рівні канадської бюрократії.

Гріфін: На цьому рівні їм це вдалося?

Безменов: На цьому рівні їм вдалось, на індивідуальному вони провалились.

Гріфін: Юрій Безменов приніс з собою серію слайдів, які він вивіз з Радянського Союзу і думаю зараз настав час на них подивитись. Глядачі зможуть їх побачити під час нашої розмови.

Безменов: Так, це набір слайдів, котрі … Деякі з них — це знімки з мого сімейного альбому. Деякі документи, що я вивіз з радянського посольства. А деякі - репродукції з місцевих мас-медіа. Я зазвичай показую їх, щоб підтвердити, що я насправді перебіжчик. Це знімок мого рідного міста Митищі. Десь 20 миль на північ від Москви. Типово, ось пам'ятник товаришу Леніну на центральній площі. Ось я у віці сьоми років. Теж типово під пам'ятником товаришу Сталіну. Що протягує дружньо руку до народів миру. У цьому віці я був насправді молодим ідеалістом і комуністом. І я все ще вірив, що рано чи пізно все налагодиться. Але зрозумів, що система нікудишня. Що щось не так і ідеологія є обманом. І пропаганда про передове радянське сільське господарство не відповідає дійсності. Коли говорять про те, що їжі достатньо, а полиці в магазинах порожні, то щось тут не те. Мій батько був (він тут зліва) офіцером Генерального Штабу Радянської Армії. Він був інспектором сухопутних військ, радянських військ дислокованих в таких країнах як Монголія, Куба, східноєвропейські країни. Якби він дожив до сьогодення, більш ймовірно інспектував би радянські війська в Нікарагуа, Анголі і інших куточків світу. На щастя, він помер і не побачив безчестя. Глибоко в душі він був російським патріотом. Йому не подобалась ідея розповсюдження радянських військ, особливо на території, де нас не вітали зовсім. На відміну від багатьох інших офіцерів.

Він звітував напряму Міністру Оборони. Оминаючи КДБ та дипломатичну службу. Іншими словами, йому довіряли як військовому професіоналу. Я вважаю, що такий тип людей є в багато разів менш войовничим та авантюрним ніж бюрократи в Кремлі. Коли американські мас-медіа описують радянські вйська, як потенційно небезпечного противника Пентагону, мені смішно, тому що я знаю краще. Я знаю, що найбільш небезпечна частина радянських силових структур — зовсім не військова. Якщо звідти прийдуть до влади люди в моїй країні, то ймовірніше всього вони проявлять велику чуттєвість до питань ядерного роззброєння та відведення радянських військ з різних куточків світу.

Гріфін: Але якщо хтось із партії, або КДБ надасть наказ військовим ...

Безменов: Вони будуть змушені підкоритися, тому що вони професійні військові ... Але вони ... розумієте ... трикутник сили і ненависті в СРСР. Це партія зверху і партійна еліта, олігархія партії, тоді військові і КДБ знизу. Вони ненавидять один одного. І найбільш ненависними є партійні бюрократи. Це найбільші авантюристи, старі діди з манією величі. Ці можуть почати війну, не дивуйтесь, але не військові. Військові знають що таке війна. Принаймні, мій батько знав. Цей знімок зробили при вступі в мій інститут східних мов, це частина Московського Державного Університету. Я його закінчив в 1963 році і ...

Гріфін: Вибачте, котрий з них ви?

Безменов: Я праворуч. А ліворуч мій колега, однокласник Вадим Смірнов, який пізніше став “апаратчіком” у Центральному Комітеті Комуністичної партії Радянського Союзу.

Гріфін: Хто такий “апаратчік”?

Безменов: це функціонер, щось накшталт громадянської служби в Британській Імперії. Той, кого ніколи не звільнять зі служби, він залищиться там назавжди. Його можуть не підвищувати занадто високо, але він надійний бюрократ, таким залишиться назавжди. Я вивчав не тільки мови, але й історію, літературу, навіть музику. На цьому знімку я вчуся грати на індійському музичному інструменті. Я навіть намагався бути схожим на індуса, коли був на другому курсі.

Гріфін: Непогано, насправді.

Безменов: Так. Взагалі-то це  заохочувалося викладачами. Тому що після навчання випускники були дипломатами, працювали іноземними журналістами, або шпіонами. Як кожен радянський студент я був “волонтером”. На зборі зернових в Казахстані. Це була груба помилка радянського керівництва, але я не мав особливого вибору, оскільки комуністичним девізом були рядки взяті з Біблії “Хто не працює, той не їсть”. І якщо ви бачите, що я їм, тож я працював. І ви бачите яким щасливим я себе тому відчуваю. Я пройшов серйозну фізичну та військову підготовку. Включаючи військові ігри в лікарнях Москви. А тут ми на виїзді в районі Архангельська. Під кінець навчання в школі я був завербований КДБ. Цей знімок був зроблений у той день. І ви бачите знову якими щасливими відчувають себе завербовані КДБ.

Оголошено перерву.

Радянська підривна діяльність в пресі вільного світу.

Розмова з Юрієм Безменовим, колишнім пропагандистом КДБ, ведучий Едвард Гріфін.

Тобто, як і всі студенти в СРСР я пройшов дуже тривалу фізичну та військову підготовку, а також громадянську оборону. На відміну від Сполучених Штатів, де громадянської підготовки майде не існує, нуль. В СРСР кожен студент, незалежно від спеціальності, мав пройти дуже довгий чотирирічний курс військової підготовки і громадянської оборони. На цьому знімку ви бачите мене з групою студентів під час однієї з військових ігор поблизу Москви. Основна ідея, звісно, підготувати велику резервну армію СРСР. Кожен студент мав стати молодшим офіцером. В моєму випадку це було з адміністративної служби та військової розвідки. Перше моє призначення було в Індію в якості перекладача в радянській групі по економійчній допомозі, котра займалась будівництвом нафтопереробного комплексу в штатах Бихар і Гуджарат. В той час я ще ідеалістично вірив, що моя робота сприяє розумінню і співпраці між народами. Мені потрібно було кілька років, щоб зрозуміти, що все, що ми привносили в Індію було новою формою колоніалізму в тисячу разів більш жорстокого та експлуатаційного, ніж будь-який колоніалізм і імперіалізм в історії людства. А в той час я думав, що все не так погано, могло бути гірше, все може налагодитись. І я навіть намагався впровадити в життя радянський лозунг “Пролетарії всіх країн — об'єднуйтесь!” Я намагався “об'єднатися” з гарною індійською дівчиною. І я насправді був зачарований індійською культурою, сімейним життям в цій країні. Але очевидно, компартія мала інші плани щодо моїх генів, тому я змушений одружитися на цій прекрасній росіянці. За час своєї кар'єри я одружувався тричі. Більшість цих шлюбів були фіктивними за порадою департаменту кадрів. Це була звичайна практика в СРСР коли радянського громадянина призначають на зарубіжну посаду, він має бути одруженим. Щоб тримати родину в заручниках в СРСР. Або, якщо це фіктивний шлюб, як в моєму випадку, щоб пара стежила один за одним.

Безменов: Це була звичайна практика в СРСР. Коли радянського громадянина призначають на іноземну посаду, він повинен бути одруженим, для того, щоб тримати сім’ю в заручниках в СРСР. Якщо це фіктивний шлюб, як в моєму випадку, пара повинна стежила один за одним, щоб запобігти дезертирству чи «зараженню зіпсованими капіталістичними чи імперіалістичними ідеями».

 У моєму випадку, я ненавидів цю дівчину так сильно, що після повернення в Москву ми розійшлися і пізніше я другий раз одружився. Під кінець мого першого призначення в Індії мене підвищили до посали прес-аташе посольства. Ви можете побачити як я тут перекладаю промову радянського керівника

Гріфін: Ви праворуч?

Безменов: Так, я праворуч. Це було відкриття нафтопереробного комплексу в штаті Біхар м. Барауні. Після повернення в Москву я був негайно завербований Інформаційною службою «Новости», яка була фронтом пропаганди та ідеологічних диверсій для КДБ. 75% співробітників служби «Новости» є діючими офіцерами КДБ. Інші 25%, як я – це  кооптовані агенти, які призначаються на специфічні завдання. Ось, наприклад, як тут, де ви бачите мене під час розмови зі студентами Університету дружби ім. П.Лумумби в Москві. Це величезна школа під прямим контролем КДБ та Центрального Комітету, де майбутні лідери так званих «національно-визвольних рухів» навчаються і ретельно відбираються і дехто з них абсолютно …

Ось, наприклад, група студентів із Лумумби. Вони зовсім не схожі на студентів. Вони більше схожі на військових, ким і були. Їх відправляли назад в їхні країни бути лідерами так званих «національно-визвольних рухів» або, якщо перевести на людську мову – лідерами міжнародних терористичних угруповань.

Іншою сферою активності, під час моєї роботи на «Новости», був супровід групи так званих «прогресивних інтелектуалів»: письменників, журналістів, видавців, вчителів, професорів вузів.

Ось тут я в Кремлі (другий зліва) з групою пакистанських і індійських інтелектуалів. Більшість з них робили вигляд, що не розуміють, що ми працюємо від імені радянського керівництва і КДБ. Вони робили вигляд, що насправді є гостями, ВІП-інтелектуалами і що з ними так поводяться через їх чесноти та інтелектуальні можливості. А для нас вони були лише купкою політичних повій, яких можна було використовувати для різних операцій з пропагандою. Тому ви бачите, що у мого старшого колеги ліворуч не так багато поваги на обличчі. Я саркастично усміхнувся, типовою КДБшною саркастичною усмішкою, передчуваючи чергову жертву ідеологічної обробки.

Ось так виглядає типова конференція в головному офісі служби «Новости» в Москві. По центру сидить Борис Бурков, директор інформаційної служби «Новости», високопоставлений партійний бюрократ з Департаменту пропаганди. Я стою поруч з відомим індійським поетом Сумітрананданом Пантом. Він був відомим тим, що написав відому поему «Рапсодия Ленину».
Ось чому його запросили в СРСР і керівництво все оплатило.

Зверніть особливу увагу на кількість пляшок на столі. Це один із способів приглушити свідомість чи зацікавити іноземних журналістів.

Однією із моїх функцій, було тримати іноземних гостей постійно п’яними з моменту їх приземлення в аеропорту. Я повинен був відвезти їх в кімнату для ВІПів і виголосити тост за дружбу і розуміння між народами. Чарка горілки, потім інша і ось вже гості почувають себе вже дуже добре і бачать все в рожевих красивих кольорах. І так наступні 15 чи 20 днів. Одного разу я заберу в них алкоголь, щоб найбільш схильні до вербування відчували себе трохи невпевненно, винувато, намагались згадати про що вони говорили минулого вечора … Це саме час підходити до них із цим всім мотлохом по типу «загального комюніке» чи заявою для радянської пропаганди. Це час, коли вони найбільш піддатливі. Вони не розуміли, не усвідомлювали чи усвідомлювали, але прикидались, що не усвідомлюють, що я хоч і ніби і пив разом зі всіма, хоча насправді зовсім не пив. Були техніки, щоб позбутися алкоголю, включаючи спеціальні таблетки, які мені давали колеги. А вони вживали по серйозному. Іншими словами, вони вживали велику кількість алкоголю і на наступний ранок відчували себе дуже ніяково.

Безменов: В 1957 р. КДБ закріпило мене за цим журналом «Look». Група з дванадцяти людей прибула в СРСР з США, щоб висвітлювати 50-ту річницю Великої Жовтневої соціалістичної революції в моїй країні. З першої і по останню сторінку – це був набір брехні, кліше пропаганди, які подавали американському читачеві як точку зору і висновки американських журналістів. Нічого далі від правди і бути не могло. Це була не точка зору. Зовсім не точка зору. Це були кліше, які радянська пропаганда намагалась подати так, щоб американська публіка думала ніби вона сама так думає – якщо це взагалі зрозуміло.

З точки зору радянської пропаганди, незважаючи на деяку критику, основним повідомленням повинно було бути, що Росія сьогодні – хороша, функціональна, ефективна система, яка користується підтримкою більшості населення. Це було найбільшою брехнею. І, звісно, американські інтелектуали і журналісти з журналу «Look» готували цю неправду дуже по різному. Вони інтелектуалізовували цю брехню. Вони знаходили різні виправдання, щоб сказати неправду американській публіці. І це ...

Гріфін: Прошу вибачення, це було частиною вашої роботи, щоб у них з’являлись ці ідеї?

Безменов: Так

Гріфін: … і щоб вони сприймали їх як свої власні?

Безменов:Вірно!... Взагалі, перед тим, як вони приїхали в СРСР і заплатили астрономічну суму за цей візит, їх затверджували. Інформаційна служба «Новости» розробила так звані «пам’ятки». 20-25 сторінок інформації і поглядів, які представляли журналістам, навіть до того як вони куплять білет в Москву. Вони повинні були проаналізувати ситуацію і, дивлячись на їх реакцію на «пам’ятку», місцевий представник служби «Новости» чи місцевий радянський дипломат в Вашингтоні вирішував, давати їм візу СРСР чи ні.

Гріфін: Їх відбирали наперед?

Безменов: Так, їх відбирали дуже ретельно і невеликі шанси мав чесний журналіст, щоб поїхати до СРСР, пробути там рік і привезли цей набір брехні додому.

Ось, наприклад, центральний розворот журналу «Look». Вони подають цей монумент, побудований комуністичною партією в Сталінграді, як символ, уособлення російської військової потуги. І в статті, яка збоку, пишуть, що радянські люди дуже пишаються перемогою в Другій Світовій війні. Це другий великий міф. Брехня. Жоден народ не бути пишатись втратою 20 мільйонів співвітчизників у війні, яку почали геноссе Гітлер та товариш Сталін і оплатили американські транснаціональні корпорації. Більшість радянських громадян дивляться на ці монументи з огидою та смутком, бо кожна сім’я втратила батька, сина, брата, сестру чи дитину у Другій світовій війні. Але американські журналісти намагались догодити хазяївам прийому. Цей знімок на центральному розвороті як символ і уособлення радянського національного … вони називали це «російським національним духом». А це було найбільшим нерозумінням та неправильним трактуванням. Звичайно, журнал «Look» не розповсюджувався в СРСР, основна аудиторія була в США. Але я припускаю, що багато американців, мільйони американців, які читали «Look» в той час, мали абсолютно помилкове уявлення про настрій мого народу, про те, чим він пишається, а що ненавидить.

Безменов: Це група – ви бачите ту ж жінку з мечем в Сталінграді – журналістів. Я тут в центрі з такою ж диявольською усмішкою, а пан Філіп Гарінгтон – крайній зліва, з камерою.
Цей чоловік був … глуховатий чи йому було настільки не цікаво, що я йому говорив! Це той самий знімок, збільшена копія. Багато гостей з різних країн – в цьому конкретному випадку з Азії та Африки – з людиною, працівником інформаційної служби «Новости», в турі по Сибіру. Ми показуємо їм звичайний дитячий садок, бачите? Нічого особливого для американських стандартів, просто діти за обідом чи вечерею. Вони не розуміли, чи робили вигляд, що не розуміють, що це був зразковий дитячий садок. Цей дитячий садок не для всіх, не для звичайної сім’ї з СРСР і ми підтримували цю їх ілюзію. Ви бачите мене під красною плямою на знімку з тим самим діловим виразом обличчя? Я роблю свою роботу, яку повинен робити і за яку мені платили, але глибоко в душі я сподіваюсь, що хоча б хтось із цих «корисних ідіотів» зрозуміє, що те, що вони бачуть, не має нічого спільного з рівнем життя мого народу.

Ось цей знімок краще відображає дух радянського дитинства. Цей знімок помилково надрукований в канадській урядовій публікації. В центрі ви бачите дітей, які граються на невеликому внутрішньому дворику. І підписано – «звичайний дитячий садок в Сибірі». Що, ці ідіоти не зрозуміли, що це зовсім не дитячий садок. Це в’язниця для дітей політичних в’язнів. Але не було жодної згадки що те, що вони відвідали, було насправді зоною концтаборів. І це була робота таких людей як я, допомогти їм не помітити, що вони насправді спілкуються із ув’язненими.

Більшість дітей спеціально одягнули через приїзд іноземних відвідувачів. Звичайно, трупів на підлозі не було. Не було озброєної охорони. І хоч виглядає все не дуже приємно, як бачите, доволі тускло, але вочевидь не створює враження, що це насправді в’язниця.

Гріфін: І жоден із журналістів не поцікавився в’язницями? Вони в кінці кінців були в Сибірі, а це те, з чим вона асоціюється.

Безменов: Так, так. Дехто з них запитував і, звичайно, ми давали … на дурне запитання ми давали дурну відповідь. «Ні, в Сибірі немає в’язниць. Ні, більшість людей, яких ви бачите - вільні громадяни СРСР. Вони раді бути тут і роблять свій внесок в славу соціалістичної системи.» Дехто прикидався, що вірив в те, що я сказав. Більшість з них, - можем обговорити пізніше те, яка мотивація в цих людей і чому вони вперто приносять брехню своєму власному населенню через свої власні медіа. В мене різні відповіді на це. Немає єдиного пояснення. Пояснення комплексне. Це страх! Чистий біологічний страх! Вони розуміють, що знаходяться на території ворожої країни. Поліцейської країни. І щоб врятувати свої погані шкури і нікчемні посади, виїхати назад додому, вони вибирають брехати, а не ставити правдиві запитання і надавати правдиву інформацію. По-друге, більшість з цих покидьків боялись втратити роботу, але вочевидь, що сказавши правду про мою країну, ти недовго залишишся кореспондентом «The New-York Times» чи «The Los Angeles Times». Тебе звільнять. «Який з тебе кореспондент?! Ти не можеш знайти спільної мови з росіянами, якщо вони викинули тебе за 24 години». Тобто намагаючись бути конформістом зі своїм редакторським керівництвом, вони намагались не образити почуття радянської адміністрації і людей як я. Глибоко всередині я сподівався, що вони торкнуться моїх почуттів. Вочевидь вони вирішили не ображати. Ще одна причина – не хочу в це вірити, але є ще одна причина – це жадібність. Ці люди заробляють багато. Повертаючись назад в США, стверджують, що стали експертами по моїй країні. Вони пишуть книги, які продаються мільйонними тиражами з заголовком типу «Росіяни: правда про Росію». Більшість з них – це брехня про Росію, але вони стверджують, що вони- «советологи». Вони відтворюють міфи про мою країну, кліше пропаганди. Більш того, вони вперто впираються словам правди. Якщо така людина, як Солженіцин, втікає чи його виганяють з СРСР. Вони роблять все можливе задля його дискредитації і збити з пантелику його.

У мене немає великих шансів з’явитись в національній мережі, щоб розповісти правду про свою країну, а «корисні ідіоти», такі як Хендрік Сміт чи Роберт Кайзер, вони великі герої. Вони повертаються додому з СРСР і говорять: «Ми говорили з радянськими дисидентами. Велика справа! Радянські дисиденти бігають за американськими кореспондентами вулицями. А ті злякано уникають цих контактів, через якусь дивну причину … якщо ви бажаєте дізнатись більше про Іспанію, ви звертаєтесь до іспанських письменників; якщо ви бажаєте дізнатись більше про Францію – ви читаєте французьких письменників; навіть про Антарктику, тримаю парі, ви б читали пінгвінів. Тільки у випадку Радянським Союзом, через якусь дивну причину, ви читаєте хендріксів, шмендриксів і інших кісінджерів, тому що вони заявляють, що знають більше про мою країну. Вони нічого не знають чи майже нічого! Або притворяються, що знають більше чим є насправді. Я б сказав, що це нечесні люди, яким не вистачає принципів та здорового глузду, а також інтелектуальної чесності. Вони підносять історії, як ця – «дитячий садок в Сибірі», втрачаючи найважливіший факт, що це в’язниця для дітей політв’язнів.

Інший приклад колосального ідіотизму американських політиків: Едвард Кенеді був у Москві. Він думав, що є популярним, харизматичним американським політиком, безтурботним, який може усміхатись, танцювати на весіллі в російському Палаці одружень. Він що не розумів,- чи робив вигляд, що не розуміє, - що його обдурюють. Це інсценоване весілля спеціально влаштоване, щоб вразити іноземні медіа чи «корисних ідіотів», як Ед. Кенеді. Більшість гостей тут мають допуск і пройшли інструктаж – що казати іноземцям. Це точно те, що я робив. Ви бачите мене в тому самому Палаці одружень в Москві, де танцював Ед. Кенеді. Бачите, усміхається. Думає, що дуже розумний. З точки зору російського громадянина, який спостерігав за цим ідіотизмом, він обмежений, егоцентричний ідіот, який заробляє популярність, приймаючи участь в пропагандистському фарсі, як цей.

Тут ви бачите мене. Праворуч, знову ж таки, зразкова радянська наречена. Ліворуч - три журналісти з різних країн – Азії, Африки, Латинської Америки. Вони насолоджуються ситуацією. Вони поїдуть додому напишуть звіт: «Ми були присутні на звичайному радянському весіллі». Вони не були на звичайному радянському весіллі. Вони були присутні, приймали участь в фарсі, цирковій виставі.

Інша річ, яку я…інколи ризикуючи життям, пояснював іноземцям. Журнал «Time», наприклад, дуже критикує південноафриканський расистський режим. Ціла стаття була присвячена позорній системі внутрішніх паспортів, де чорним не дозволялось жити з білими. Якимсь дивним чином, за останні 14 років, з часів моєї втечі, ніхто не побажав звернути увагу на мій паспорт. Ось мій паспорт. Він також показує мою національність і має поліцейську печатку, яка називається «прописка» російською і визначає для мене зону проживання. Я не можу покинути цю зону. Це те ж саме, як цей чорний чоловік, не може покинути свою зону в Південній Африці. Однак ми називаємо південноафриканський режим расистським. І ні одна Джейн Шмонда чи Фонда не достатньо смілива, недостатньо відважна, щоб прийти на медіа і сказати: «Дивіться, ось, що відбувається в СРСР». Я надсилав копію паспорта багатьом американським лібералам, правозахисникам і іншим «корисним ідіотам». Вони ніколи мені не відповідали. Це показує, які вони чесні. Вони – кучка лицемірів, тому що не хочуть визнати явний приклад расизму в моїй країні.

Ось перший етап залучення професора. Ви бачите ліворуч мене з такою ж усмішкою як в Джеймса Бонда. Ліворуч – мій керівник з КДБ, товариш Леонід Митрохін. В центрі – професор політичних наук Університету Делі. Наступним етапом було запрошення професора на зібрання спільноти Індо-Радянської дружби. Тут він сидить поряд з жінкою перед тим як відправитись в безкоштовну поїздку в СРСР. Все сплачується радянським керівництвом. Його переконали в тому, що його запросили, тому що він талановитий, тверезомислячий  інтелектуал. Абсолютна помилковість. Його запросили, тому що він – «корисний ідіот», тому що він сприйме і опише більшість з кліше радянської пропаганди, а коли повернеться в свою країну, то роками буде викладати переваги радянського соціалізму новим та новим поколінням студентів, таким чином популяризуючи пропагандистську брехню. КДБ навіть цікавилось цим джентельменом (він може виглядати невинним): Махаріші Махеш Йогі, великий духовний лідер, а можливо великий шарлатан і обманщик, взалежності від того з якого боку глянути.

«Бітлз» навчалися медитації в його ашрамі в Харідварі в Індії. Міа Фарроу та інші «корисні ідіоти» з Голівуду відвідували його школу та поверталися у США з повністю «накачаними» марихуаною та гашишем мізками та скаженими ідеями про медитацію. Іншими словами люди ізолювали себе від актуальних соціальних та політичних проблем країни. Загнати себе у свою «мильну бульбашку», забути про проблеми світу – вочевидь, КДБ було у захваті від такої школи, такого центру «промивання мізків» тупим американцям. КДБ відправило мене перевірити, хто з американських VIP-персон відвідує цю школу.

Гріфін: Це Ви тут ліворуч?

Безменов: Так, я ліворуч. Я намагався записатися в цю школу. На жаль Махаріши Махеш Йоги зажадав занадто багато. Він хотів 500$ за зарахування до школи. Але моєю задачею був не вступ до школи, а дізнатися, хто з американців відвідує її. Ми дізналися, що є деякі члени впливових сімей, лідери громадської думки у США, які повертаються додому зі скаженими ідеями про індійську філософію. Індуси й самі дивляться на них, як на ідіотів, корисних ідіотів, не кажучи вже про КДБ, які розглядали їх як наївних та ошуканих людей. Вочевидь, що ВІП, скажімо жінка конгресмена чи відома голлівудська особистість, після навчання в такі школі більш податлива в руках маніпуляторів громадською думкою (та КДБ), ніж звичайна особистість, яка розуміє, яка не розглядає цей тип фальшивого релігійного вчення.

Гріфін: Чому вони будуть більш сприйнятливими до маніпуляцій?

Безменов: Я щойно сказав. Тому що, бачите,  людина, яка більш поглиблена у внутрішню медитацію … якщо ви уважно глянете чому Махаріши Махеш Йоги навчає американців – це те, що більшість проблем, нагальних проблем сьогодення можна вирішити медитацією. Не гойдайте човен. Не втручайтесь особисто. Просто сидіть собі, роздивляйтесь свій пупок та медитуйте. І проблеми, завдяки якійсь незрозумілій логіці, космічній вібрації, вирішуються самі собою. Це саме те, що КДБ та марксистсько-ленінська пропаганда хоче від американців. Відволікти їх думки, думки та ментальну енергію від справжніх проблем США. В бік нереального світу, нереальної гармонії. Звичайно, це вигідно для радянських агресорів, аби була купка задурених американців, ніж американців свідомих, здорових, фізично спроможних та уважних до реальності. Махаріши Махеш Йоги звичайно не платили від КДБ, але, знає він про це чи ні, він робить сильний внесок в деморалізацію американського суспільства. І він не один такий. Таких «гуру» сотні, які приїздять у вашу країну, аби заробити на наївності та дурості американців. Це мода. Мода медитувати, мода не бути притягнутим. І очевидно, якщо КДБ так зацікавилося, аби оплатити мою поїздку в Харідвару, призначило мене на це дивне завдання, то зрозуміло, що вони були у захваті. Вони були переконані, що цей спосіб «промивання мізків» є дуже ефективним та дієвим для деморалізації США.

Оголошено перерву.

Радянська підривна діяльність в пресі вільного світу.

Розмова з Юрієм Безменовим, в минулому пропагандистом КДБ.

Ведучий Едвард Гріфін.


Безменов: На цьому знімку частина будівлі посольства СРСР та мої керівники. Зліва – товариш Мехді, індійський комуніст, справа – товариш Митрохин: мої керівники у таємному «Відділі дослідження та контрпропаганди». У нього немає нічого спільного з дослідженнями та контрпропагандою. Основним завданням відділу був збір великої кількості інформації на осіб, які відігравали важливу роль у формуванні суспільної думки: видавців, редакторів, журналістів, акторів, працівників освітньої сфери, професорів політичних наук, членів парламенту та представників бізнесу. Більшість з цих людей були розділені на дві групи. Ті, хто буде впроваджувати радянську іноземну політику, їх підвищували на власних позиціях через медіа та завдяки маніпуляції суспільною думкою. Ті, хто заперечував вплив СРСР у своїй країні, знищували репутацію та вбивали фізично з приходом революції. Так само, як у маленькому містечку Хюе у південному В’єтнамі. Декілька тисяч в’єтнамців були вбиті протягом однієї ночі, коли місто захопили сили В’єтконгу тільки на два дні. Американське ЦРУ не могло зрозуміти, як комуністи дізналися про кожну особу, де вона жила, де її можна затримати, аби протягом ночі за чотири години до сходу сонця їх всіх завантажити у фургон вивезти за місто та розстріляти. А відповідь проста: задовго до того, як комуністи захопили місто, була широка мережа інформаторів, місцевих в’єтнамців, які знали абсолютно все про осіб, які формували суспільну думку, включно з таксистами та перукарями. І всі, хто симпатизував Сполученим Штатам були знищені. Те саме було зроблено під керівництвом радянського посольства у Ханої. І це те саме, що я робив у Нью-Делі. Я був шокований, коли дізнався, що в моїх списках були люди, які були засуджені до розстрілу. Тум були імена прорадянських журналістів, яких я знав особисто.

Гріфін: Прорадянських?

Безменов: Так, це були ідеологічно настроєні представники лівих сил, які декілька раз приїздили в СРСР. Та все ж КДБ вирішило, що з приходом революції чи істотних змін в політичній структурі Індії, вони мають піти.

Гріфін: Чому так?

Безменов: Тому що вони дуже багато знають. Просто тому, розумієте, що вони «корисні ідіоти», ліваки, які ідеалістично вірять у красу радянської соціалістичної, чи комуністичної, чи якої завгодно системи. Коли вони втрачають ілюзію, то стають найзаклятішими ворогами. Ось чому мої вчителі КДБ особливо підкреслювали: ніколи не переймайся ліваками. Забудь цих політичних повій. Ціль вище. Інструкція була: взяти під контроль відомі та традиційні медіа. Потрібно було знаходити багатих продюсерів, інтелектуалів, представників «академічних кіл». Цинічних, егоцентричних людей, які з ангельським виразом обличчя можуть брехати, дивлячись вам в очі. Краще вербувати таких. Людей без моральних принципів, які або занадто жадібні, або занадто високої думки про себе. Тих хто, вважає себе дуже важливими. От таких КДБ з радістю вербує.

Гріфін: Але ж для нейтралізації інших чи не будуть вони корисними? Чи вони не є тими на яких можна покластися?

Безменов: Ні, вони відіграють роль тільки на стадії дестабілізації ситуації в країні. Наприклад, ваші ліві в США. Вся ця професура та чудові борці за громадянські права, вони відіграють роль в процесі підривної діяльності тільки для дестабілізації країни. Коли вони завершують свою роботу, вони більше не потрібні. Вони занадто багато знають. Деякі з них, коли прозріває, дивлячись як марксисти-леніністи приходять до влади, відчувають себе ображеними. Вони сподівалися, що самі будуть при владі. Звичайно ж, цього ніколи не стається. Їх вишуковують вздовж стіни та розстрілюють. Але вони можуть стати найзаклятішими ворогами марксистів-леніністів, коли ті приходять до влади. Це те, що сталося в Нікарагуа. Пам’ятаєте, більшість з цих марксистів-леніністів або опинилися за ґратами, або зараз один з них працює проти сандиністів. Це сталося і в Гренаді, коли Моріс Бішоп, який був марксистом, був страчений новими «ще більшими марксистами». Те саме сталося і в Афганістані, де першим був Таракі, і його вбив Амін, а вже цей був вбитий Бабраком Кармалем за допомогою КДБ. Те саме сталося і в Бангладеші, коли Муджибур Рахман, дуже прорадянський лівий, був вбитий своїми ж марксистсько-ленінськими військовими товаришами. Ця модель працює всюди. І після того, як вони відіграли свою роль, усіх цих «корисних ідіотів», або цілком знищують, цих ідеалістів-комуністів, або висилають, або кидають у в’язницю, як на Кубі. Багато марксистів в минулому (промовляється)на Кубі, як у в’язниці. Тобто більшість індусів, які співпрацювали з радянською владою, особливо з нашим департаментом інформації посольства СРСР були у списку на знищення. І коли я дізнався про цей факт, мені стало погано – ментально й фізично. Я думав, що одного разу «вибухну» на засіданні в офісі посла. Я міг встати та сказати щось накшталт «Ми ж купка вбивць, ось хто ми. Це не має нічого спільного з «дружбою та розумінням між народами» і все таке інше. Ми ж вбивці! Ми поводимо себе як бандити в цій країні, яка люб'язно прийняла нас, країні з віковими традиціями». Однак я не дезертував. Я намагався донести свої думки, але жахнувся з того, що ніхто навіть слухати не хотів, не говорячи вже про те, аби повірили в сказане мною. Я перепробував усі способи: я сприяв витіку інформації через папірці або ж «втрачені» документи, або щось інше. І зі мною і до цих пір не вийшли на зв'язок. Мої повідомлення не були опубліковані навіть в найбільш консервативних медіа Індії. Великим імпульсом, аби дезертирувати, була криза в Бангладеші, яку американські кореспонденти описали як «ісламська революція народних мас», що є абсолютною нісенітницею. Там не було нічого ісламського та народного. Взагалі немає революції народних мас, крапка. Будь яка революція є побічним продуктом високоорганізованої групи свідомих та професійних організаторів і нема нічого спільного з широкими народними масами. В Бангладеші не було нічого спільного з народними масами. Більшість з партійців Ліги Авамі – Ліга Авамі означає народна партія – навчалися у вищій партійній школі в Москві. Більшість лідерів Мухті Фауч (Народна армія бенгальською - це те саме, що СВАПО або будь яка інша армія звільнення по всьому світу, купка «корисних ідіотів») – навчалися в університетах Лумумби або інших центрах КДБ в Сімферополі в Криму та Ташкенті. Тому, коли я побачив, що територія Індії використовувалася, як територія-трамплін для знищення Східного Пакистану …. Я особисто бачив тисячі так званих «студентів», які направлялися з Індії у Східний Пакистан через території Індії. Індійська влада робила вигляд, що нічого не бачить. А вони все чудово знали, що відбувається: інідйська поліція знала, розвідка індійського уряду знала, звісно КДБ знало й ЦРУ знало. Це дратувало найбільше. Коли я здезертував і пояснив слідчому з ЦРУ, що їм потрібно бути обережними, оскільки Східний Пакистан вибухне в будь-який момент, мені відповіли, що я начитався розповідей про Джеймса Бонда. Хай там як, проте Пакистан був приречений. Один з моїх колег з радянського консульства в Калькутті, коли був смертельно п’яним, пішов у підвал по нужді. І там знайшов великі коробки з написом «Друковані матеріали для Даккського університету» (Дакка-столиця Південного Пакистану). А оскільки він був п’яний то поцікавився, відкрив одну з коробок та знайшов не друковані матеріали, а автомати Калашникова та боєприпаси. Але це довга історія. Коли я побачив підготовку для нападу на Східний Пакистан, то відразу захотів здезертирувати. Проте тоді я ще не міг зрозуміти, коли, куди і як. Однією з причин була моя любов до Індії(я про це вже казав). Я розмовляв мовами, соціалізувався. І зрозумів, що маю діяти швидко, якщо не хочу, аби наша присутність принесла непоправну шкоду цій чудовій країні. Однією з причин не дезертувати було те, що я жив у відносному достатку. Якого біса при здоровому глузді здезертирувати … аби зробити що? Аби бути звинуваченим у своїх медіа у маккартизмі, фашизмі чи параної? Або щоб стати водієм таксі в Нью-Йорку? Для чого? Якого біса мені дезертувати? Для нападів американців? Для образ у відповідь на мої спроби оприлюднити правдиву інформацію про нависаючу загрозу підривної діяльності? Як бачите, я жив у чудових умовах біля басейну (куди індусам заборонено заходити, між іншим) був високооплачуваним спеціалістом по пропаганді. У мене була сім’я, мене поважав народ. Кар’єра була безхмарною. Третя причина, як втекти з сім’єю? Втекти з дитиною та дружиною було б буквально самогубством, тому що відповідно до закону, лицемірному закону який я цитував раніше, індійська поліція мала б мене передати назад до КДБ, а це б означало завершення моєї втечі та, скоріш за все, кінець мого життя.

Знову ж таки, я не міг вивозити дружину, так як вона не знала до кінця, що я роблю. Вона не була так ідеалістично налаштована і вона не бачила повної картини того, що я робив для КДБ. Вона була б шокована, якби я, скажімо, запхав її в фургон і повіз в американське посольство або ще кудись. Це було б небезпечно, тому я мав би втекти так, щоб моя втеча виглядала, як звичайне зникнення. І таких випадків було достатньо, коли радянський агент просто зникав, або був убитий під час роботи, або через свою цікавість і близькість до радикалів. Деякі з них були убиті марксистами, доречі, таке траплялось в багатьох африканських країнах, коли самі африканці вбивали агентів КДБ і не тому, що ненавиділи марксизм-ленінизм, а просто тому, що були непокірними войовничими шибайголовами. Якщо даєш їм автомат - вони стріляють. І деякі з "порад", вочевидь, були не дуже обережними і попадали під перехресний вогонь різних угруповань так званого "визвольного руху". Як би там не було, я вирішив вивчати контркультуру, як я вже згадував.

Я вирішив, що це, мабуть, буде найкращий спосіб зникнути. Я спілкувався з такими типами, як цей ліворуч. Ви бачите, що це босоногий американський хіппі. Забрало у мене багато часу, щоб вивчити точно, що вони роблять і як змішатися з ними. Але в решті решт я це зробив. Більшість індійських газет розмістили моє фото з обіцянкою двох тисяч рупій за інформацію про моє місцезнаходження. Але вони шукали не ту людину. Вони мабуть прагнули знайти молодого радянського дипломата в білій сорочці і з галстуком, а я ось так виглядав під час втечі. Ніхто навіть не міг повірити, що радянський дипломат настільки втратить розум, щоб доєднатись до групи хіппі.

Гріфін: Це ви?

Безменов: Так. Подорожую Індією, палю гашиш. Я зробив це, буквально як в голівудському детективі. З під носа КДБ в Бомбійському аеропорту сів на літак і полетів в Грецію, де мене допросило ЦРУ. Ось і все по моїм слайдам.

Гріфін: Добре. Можемо вимикати проектор. Це дуже цікаво. Ви казали кілька разів про ідеологічну підривну діяльність. Це фраза, котру американці, боюсь, не до кінця розуміють. Коли "совєти" використовують цю фразу, що вони хочуть сказати?

Безменов: Ідеологічна підривна діяльність - це процес, що є законним, явним і відкритим. Ви можете його побачити власними очима. Все, що вам потрібно зробити, що американським засобам масової інформації потрібно зробити, це витягнути банани з вух, відкрити очі і тоді можна побачити. В цьому немає таємниці. І це не має нічого спільного зі шпионажем. Я знаю, що шпіонська розвідувальна діяльність більш романтична. Вона може продати більше дезодоранту через рекламу. Ось чому ваші голівудські продюсери так сходять з розуму через бойовики накшталт про Джеймса Бонда. Але насправді найбільший наголос в роботі КДБ - зовсім не розвідка. По моїм оцінкам, та інших втікачів мого типу, тільки приблизно 15% від всього часу, грошей і людських ресурсів йде на шпіонаж як такий. Інші 85% - це повільний процес, який ми називаємо або "ідеологічна підривна діяльність", або "активні заходи" (мовою КДБ). Або "психологічна війна". Що в основному означає зміну сприйняття реальності кожного американця. До такої міри, щоб, не дивлячись на велику кількість інформації, ніхто не міг зробити розумних висновків для захисту себе, своєї родини, свого суспільства і своєї країни. Це грандіозний процес "промивання мізків", який проходить повільно і складається з чотирьох основних етапів. Перший - деморалізація. Щоб деморалізувати країну, необхідно 15-20 років. Чому так довго? Тому що це мінімум років, щоб вивчити одне покоління студентів у вражій країні, відкритій до ідеології ворога. Іншими словами, марксистсько-ленінська ідеологія "втрамбовується" в голови мінімум трьох поколінь американських студентів, не залишає місця для сумнівів, без збалансування основними цінностями американизма (американського патріотизма). Результат? А результат помітний. Більшість людей, які отримали освіту в 60-ті, недоучки, або полуінтелектуали, зараз займають керівні посади в уряді, державній службі, в бізнесі, засобах масової інформації і системі освіти. Ви застрягли з ними. Ви не позбудетесь їх. Вони інфіковані. Вони запрограмовані думати і реагувати на певні подразнювачі за певним шаблоном. Ви не можете змінити їх розум. Навіть якщо ви надасте їм достовірну інформацію, навіть якщо доведете, що біле - це біле, а чорне - це чорне, ви все одно не змінете їм первісне сприйняття і логіку поведінки. Іншими словами, ці люди ... Процес деморалізації завершений і незворотній. Щоб не стало цих людей, потрібно ще 20 або 15 років, щоб виховати нове покоління патріотичних, зі здоровим глуздом людей, які діятимуть в інтересах суспільства Сполучених Штатів.

Гріфін: А ось ці люди, котрі "запрограмовані" і яких можна використати, і котрі схильні прийняти радянську концепцію ... Цих людей теж запишуть на знищення?

Безменов: Більшість так. Просто психологічний шок, коли вони побачать, що значить прекрасне суспільство, рівність і "соціальна справедливість" на практиці ... Вони вочевидь повстануть. Вони будуть дуже невдоволені. А марксистсько-ленінський режим не терпить таких людей. Вочевидь, що вони будуть десидентами. На відміну від сучасності в Сполучених Штатах. В майбутньому марксистсько-ленінській Америці не буде місця для іншомислення. Зараз ви можете стати популярним як Даніель Еллсберг і дуже багатим як Джейн Фонда через те, що будете дисидентами і будете критикувати ваш Пентагон. В майбутньому цих людей просто розчавлять як тарганів. Ніхто не буде платити їм за їхні прекрасні, видатні ідеї рівності. Цього вони не розуміють і це стане для них найбільшим шоком, звісно. Процес деморалізації в Сполучених Штатах в основному завершений. За останні 25 років він навіть перевиконаний тому що деморалізація зараз досягає таких місць, де раніше сам товариш Андропов з усіма своїми експертами навіть не мріяли про такий приголомшливий успіх. Більшість всього цього робиться руками американців і для американців, через нехватку моральних стандартів. Як я згадував раніше, уявлення правдивої інформації більше не відіграє жодної ролі. Деморалізована людина більше не здатна виявити правдиву інформацію. Факти йому нічого не говорять. Навіть якщо я засиплю його інформацією, достовірними доказами, документами, знімками, навіть якщо я насильно привезу в Радянський Союз та покажу концтабір, він відмовиться повірити. Поки не отримає пенделя під свій товстий зад. Коли військовий чобот розіб'є йому (запікано). І ось тоді він зрозуміє. Але не раніше. І це трагізм ситуації з деморалізації. Тому Америка занурилася в деморалізацію, хіба що якщо зараз тут, в цю хвилину почати виховувати нове покоління американців, все одно знадобиться від 15 до 20 років, щоб змінити напрямок сприйняття реальності знову до норми та патріотизму.

Наступний етап - дестабілізація. В цей раз підривник не звертає уваги на ваші ідеї або моделі мислення. Вже не важливо, чи їсте ви неповноцінну їжу і стаєте товстими і в'ялими. В цей раз (займає від 2 до 5 років, щоб дестабілізувати країну) важливим є економіка, зовнішні стосунки, система оборони. І можна побачити достатньо чітко, що в таких чуттєвих сферах, як оборона і економіка, вплив марксистсько-ленінських ідей в Сполучених Штатах абсолютно фантастичне. Я б ніколи не повірив 14 років тому, коли я поселився в цій частині світу, що процес піде настільки швидко.

Наступний етап, звісно, - криза. Може зайняти лише всього до 6 тижнів, щоб поставити країну на межу кризи. Можна це спостерігати зараз в Центральній Америці і після кризи з жорсткою зміною структури влади, економіки, настає період нормалізації. Вона може тривати якомога довго. Нормалізація - цинічний вираз, запозичений у радянської пропаганди. Коли радянські танки в'їхали в Чехословаччину у 1968 році товариш Брежнєв сказав: "Тепер ситуація в бартській Чехословаччині нормалізована". І це станеться в Сполучених Штатах. Якщо дозволити всім цим дурням довести країну до кризи. Наобіцяти людям всього хорошого, рая на землі, дестабілізувати економіку, скасувати принцип вільної ринкової конкуренції, привести уряд великого брата до Вашингтону з великодушним диктатором як Волтер Мондейл, який наобіцяє купу речей і не важливо наскільки здійсненними вони будуть. Він поїде в Москву цілувати дупи новому поколінню радянських убивць. Створить ілюзію, що ситуація під контролем. Ситуація не під контролем. Ситуація страшенно як не під контролем. Більшість американських політиків, медіа, система освіти виховує нове покоління людей, що вони живуть під час миру. Хибність. Сполучені Штати знаходяться у стані війни: неоголошеної, тотальної війни проти основних принципів і основ цієї системи. І ініціатор цієї війни - звісно не товариш Андропов. Це система. Як би безглуздо це не звучало. Це світова комуністична система (або світова комуністична змова). І мені все одно чи сильно я когось налякав, чи ні. Але якщо ви ще не налякані, то ніщо вас не налякає. Але не треба бути параноїками. Що насправді відбувається, на відміну від мене. У вас є буквально кілька років життя, якщо Сполучені Штати не прокинуться. Тимчасова бомба цокає. Катастрофа все ближче і ближче. На відміну від мене, вам нікуди тікати. Якщо ви не хочете жити в Антарктиці з пінгвінами. Ось так. Це остання країна свободи та можливостей.

Гріфін: Добре, то що робити? Які ваші поради американцям?

Безменов: Перше, що приходить на думку, це те, що мають бути великі державні зусилля, щоб давати людям освіту в дусі справжнього патріотизму, перше. Друге, пояснити їм справжню загрозу соціалістичної комуністичної, якої завгодно, "країни спільного благополуччя", уряд в стилі великого брата. Якщо люди не усвідомлять нависаючу загрозу, то нічого не допоможе Сполученим Штатам. Можете попрощатися з вашими свободами. Включаючи свободу для гомосексуалістів, правами ув'язнених. Всі ці свободи зникнуть, випаряться за 5 секунд ... Разом з вашими дорогоцінними життями. Друга річ: на цей час, принаймні частина населення Сполучених Штатів твердо знає, що загроза справжня. Вони повинні змусити ваш уряд, - я не кажу про надсилання листів, підписання петицій і всю цю прекрасну, благородну діяльність, я кажу: змусять уряд Сполучених Штатів припинити підтримувати комунізм. Тому що нема проблеми більш невідкладної і термінової, ніж зупинити Радянський військово-промисловий комплекс від руйнування ним того, що залишилось від вільного світу. І це дуже легко зробити: жодних кредитів, технологій, грошей, політичного, або дипломатичного визнання. І звісно жодної торгівлі зерном з СРСР. Радянські люди, 270 млн будуть вам безкінченно вдячні, якщо ви припините допомагати купці вбивць, що засіли в Кремлі і кого президент Рейган поважно називає "урядом". Вони не "керують" нічим. А менше всього - усією складністю радянської економіки. По суті, два дуже простих рішення. Можливо сильно спрощених, однак єдиних: вчіться і розумійте, що відбувається навкруги. Ви живете не в мирний час, а в час війни. І у вас не так багато часу, особливо, коли ми говоримо про молоде покоління. Часу на прекрасні диско-танці не так багато. Дуже скоро це зникне в момент. А коли ми говоримо про капіталістів або багатих бізнесменів, то думаю, вони продають мотузку, на якій їх скоро повісять, якщо не зупиняться, якщо не втримають свою спрагу до наживи і продовжать торгувати з чудовиськами радянського комунізму. Тоді їх повісять дуже швидко, і вони проситимуть смерті, але їх вишлють на Аляску, можливо розвивати індустрію рабів. Це спрощено. Знаю, звучить неприємно. Я знаю, що американці не люблять слухати неприємні речі, але я дезертирував не для того, щоб розповідати вам про мікрофільми, джеймсбондівські шпіонські сюжети або інші дурниці. Це нісенітниця. Вам не потрібен більше ніякий шпіонаж. Я прийшов поговорити про виживання. Це питання виживання всієї системи. Ви можете запитати, а для чого це мені? Для виживання, звісно. Тому що я зараз у вашому човні. І якщо ми тонемо, то прекрасно потонемо разом. На планеті більш нема місць, куди втекти.

Розмова з Юрієм Безменовим, колишнім пропагандистом КДБ.