Україна
8 травня 2020
Що відзначають в Україні 8-9 травня та коли вихідний
День перемоги чи День пам'яті?
news-image

День Перемоги є чи не найдискусійнішим святом. Сама дата урочистостей і їхня суть викликають численні суперечки серед українців. Як цю пам'ятну подію відзначатимуть у 2020 році в умовах карантину і чи українці матимуть цьогоріч додатковий вихідний – читайте нижче.

Що таке День пам'яті та примирення, яке відзначають 8 травня? А 9 травня досі є вихідним? А якщо і 8, і 9 травня випадає на вихідні, коли буде додатковий день для відпочинку? 24 канал підібрав відповіді на ці запитання.

Чому в Європі та світі перемогу над нацизмом відзначають 8, а не 9 травня?

7 травня 1945 року у французькому Реймсі начальник оперативного управління Верховного головнокомандування армійських сил Німеччини (ОКВ) генерал-полковник Альфред Йодль підписав акт капітуляції Німеччини. Але Антигітлерівська коаліція його офіційно прийняла вже 8 травня о 23:01 за берлінським часом – у той час у Москві вже було 00:01 9 травня. Відтак, більшість країн світу відзначає День Перемоги над нацизмом 8 травня (офіційна назва свята – "День перемоги в Європі"), а країни колишнього СРСР – на день пізніше, 9-го.

Історія, День перемоги, Друга світова війна, Нацисти, Німеччина, 8 травня

Увесь світ святкує перемогу над нацистською Німеччиною 8 травня

Крім того, з 2005 року у низці країн 8 травня відзначається проголошений Генеральною Асамблеєю ООН День пам'яті та примирення, присвячений пам'яті жертв Другої світової війни. Так, у відповідній резолюції організації, яку було ухвалено 22 листопада 2004 року, пропонується державам-членам ООН, неурядовим організаціям і приватним особам щорічно відзначати один чи обидва ці дні (8 і 9 травня) як день пам'яті всіх жертв Другої світової війни. У документі також наголошувалося, що ця історична подія підготувала умови для створення Організації Об’єднаних Націй, покликаної позбавити майбутні покоління від лихоліття війни, та було закликано держави-члени ООН об’єднати зусилля у боротьбі з новими викликами та загрозами.

Зауважимо, що з нагоди капітуляції нацистської Німеччини 8 травня 1945 року в багатьох містах Європи та США було проведено велелюдні святкування. Щодо СРСР, то 9 травня до 1965 року тут відзначали не вельми бурхливо – до прикладу, в 1947 році Сталін взагалі скасував це свято, а за часів правління Хрущова вищезазначений день не був вихідним, оскільки країна ще дуже добре пам’ятала жахіття Другої світової. Також так звана "георгіївська стрічка", символізмом щодо якої сьогодні активно маніпулює російська пропаганда, під час війни з радянського боку та у період СРСР практично не використовувалася.

8 і 9 травня в Україні

Як у радянські часи, так і вже у період незалежності Україна упродовж тривалого часу відзначала 9 травня як День перемоги у Другій світовій війні. Цього дня зазвичай відбувалися різні урочисті заходи та паради. Цей день в Україні відзначається і досі, проте вже не так пишно, а в європейському дусі пам’яті та примирення, оскільки до 10 мільйонів українців поклали свої життя упродовж найжахливішої трагедії XX століття. Крім того, у 2015 році в Україні з’явився День пам’яті та примирення, який відзначається 8 травня.

Історія, День перемоги, Друга світова війна, Нацисти, Німеччина, 8 травня, Британія, Європа

Відзначення перемоги над нацистською Німеччиною у Великій Британії

Таким чином, в Україні сьогодні про трагічні події Другої світової згадують як 8-го, у День пам'яті та примирення, так і 9 травня, у День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Також пропонується використовувати термін "Друга світова війна" замість радянського "Велика вітчизняна війна", а символом пам’яті відтепер є червоний мак і під час вшанування пам'яті полеглих рекомендується не використовувати радянську символіку.

8 травня, День пам'яті та примирення, День перемоги, Друга світова війна, історія
Відзначення Дня пам'яті та примирення в Україні 

Тим часом опитування показує, що третина українців хоче святкувати лише День перемоги. На думку 32% громадян, відзначати варто лише День перемоги 9 травня, 14% вважають, що варто відзначати лише День пам’яті та примирення 8 травня, а ще для 9% це питання байдуже.

Те, що в Україні мають відзначати День пам’яті та примирення – 8 травня та Дня перемоги – 9 травня, підтримують 39% українців. Ще майже 10% мешканців вважають, що взагалі немає різниці, коли відзначати пам'ятну подію.

9 травня в умовах карантину

Через карантин в Україні масових заходів 8 – 9 травня не буде. Ні масових покладань квітів, ні парадів, ні тим паче, так званих "Безсмертних полків", які за російсьою традицією влаштовують у східних областях, не буде. Хоч і зовсім скоро після них почнеться так зване полегшення карантину.

Ми не будемо зупиняти карантин, щоб не наражати на ризик наших громадян. Масових заходів не буде, – зазначив Шмигаль.

Та все ж попри карантин українці матимуть затяжні вихідні – 9, 10 та 11 травня. Це будуть останні дні жорсткого карантину в Україні і епідеміологи закликають не порушувати чинних карантин заборон. 

За даними ЦГЗ, станом на 9:00 8 травня в Україні 14195 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 361 летальний, 2706 пацієнтів одужало. За добу зафіксовано 504 нові випадки.

Український інститут національної пам'яті 6 травня оприлюднив до Дня пам'яті і примирення ролик "Друга світова війна: як ми пам'ятаємо". Цікаво, що відео можна переглянути з субтитрами російською мовою.

Читайте також:Наталія Королевська: «Особисто я 9 травня відзначатиму на Донеччині у місті Слов'янськ»