Події
2 липня 2020
Голова Нацбанку написав заяву про звільнення через «систематичний політичний тиск»
В разі затвердження відставки Смолія обов'язки глави Нацбанку виконуватиме його перша заступниця Катерина Рожкова.
news-image
Голова Національного банку України Яків Смолій у середу, 1 липня, написав та подав президенту Володимиру Зеленському заяву про звільнення у зв’язку з відставкою за власним бажанням. Причиною цього рішення Смолій назвав «систематичний політичний тиск».

Про це повідомляє пресслужба Нацбанку.

Протягом тривалого часу на Національний банк України здійснюється систематичний політичний тиск. Це унеможливлює ефективне виконання мною як Головою покладених на мене обов’язків керівництва діяльністю Національного банку та взаємодію з іншими державними органами. Своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні», — заявив Яків Смолій.

У пресслужбі Нацбанку повідомили, що в четвер, 2 липня, заяву Смолія розгляне профільний комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, а в п’ятницю, 3 липня, її винесуть на розгляд до сесійної зали парламенту.

Відповідно до закону, в разі затвердження відставки Смолія обов'язки глави Нацбанку виконуватиме його перша заступниця Катерина Рожкова.

 Члени Правління Національного банку України заявили, що поважають рішення Смолія щодо відставки та «розділяють його перестороги щодо систематичного політичного тиску».

Правління закликає президента, Уряд та політиків ефективно взаємодіяти з центральним банком та дати Національному банку змогу виконувати функції, покладені на центральний банк Конституцією України та Законом України "Про Національний банк України"», — йдеться в повідомленні.

В Офісі Президента зазначили, що безумовним пріоритетом залишається забезпечення незалежності Національного банку України, про що неодноразово зазначав Президент України. Правління НБУ буде продовжувати свою діяльність на засадах незалежності та професійності.

Наголошуємо, що дискусії щодо діяльності Національного банку України повинні базуватися виключно на засадах професійності та мають бути позбавлені політичного забарвлення, яке може мати негативний вплив на інституційну спроможність і незалежність Національного банку України", - сказано в повідомленні. 

Раніше, нагадаємо, посли країн «Великої сімки» в Україні прокоментували проєкт постанови профільного комітету Верховної Ради про доповідь голови Національного банку, де йдеться про діяльність регулятора. У ній було розкритиковано політику регулятора, а також запропоновано створити тимчасову слідчу комісію для розслідування його дій.

Зазначимо, що 17 червня парламентський комітет із питань фінансів, податкової та митної політики підтримав проєкт постанови про доповідь глави Нацбанку. Вона була оприлюднена на сайті комітету 18 червня, її автором зазначено народного депутата від «Слуги Народу» Олександра Дубінського.

У постанові зазначається, що Національний банк України «як у 2019 році та на початку 2020 року, так і починаючи з 2014 року не виконав повною мірою своєї основної конституційної функції — забезпечення стабільності грошової одиниці України».

Крім того, там пропонується створення парламентської тимчасової слідчої комісії для розслідування діяльності керівництва Національного банку України та керівництва Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у 2014-2019 роках.

Раніше повідомляли, що МВФ не порушує питання про підвищення ціни на газ для населення в Україні.

Зазначимо, Україна очікує $ 2 мільярди від МВФ до липня.

Читайте також:Залишаюсь членом партії «Голос», і зроблю все від себе залежне, щоб партія розвивалась і була успішною, - Вакарчук