Події
9 жовтня 2020
Gazeta Wyborcza: Посол Польщі в ФРН почав «дипломатичну війну» з Україною
Лист польського посла українському викриває колоніальне ставлення влади Польщі до України.
news-image

Недипломатичний лист посла Польщі Анджея Пшиленбського став причиною "короткого замикання" у відносинах з Україною і Німеччиною. Під знаком питання тепер процес встановлення польського пам'ятника в Берліні, пише УНІАН.

"Коли я прочитав, що посол Пшиленбський написав послу України Андрію Мельнику, то занімів. Абсолютна відсутність такту й емпатії. Це дуже шкідливий вчинок", - розповів Gazeta Wyborcza один з неназваних представників в дипломатичних і урядових колах Німеччини.
"Працюючи в Берліні, Пшиленбський може критикувати німецький політиків і журналістів. Але нехай залишить українців в спокої", - прокоментував інший інформатор видання

Третє джерело в Берліні наголосило, що лист польського посла українському викриває колоніальне ставлення влади Польщі до України. Gazeta Wyborcza пояснює, що скандал почався через офіційний лист, який польський посол відправив українському колезі в травні. Газета отримала копію документу. У вступі Пшиленбський дякує Мельнику за спільну участь в урочистих заходах, присвячених закінченню Другої світової війни. Він також нагадує, що Польща багато років підтримує незалежну Україну. Але на цьому приємна частина закінчується.

Пшиленбський вказує Україні, як рахувати жертв

"Чув недавно у німецьких ЗМІ, як пан посол говорив про 8 мільйонів українських жертв Другої світової війни. Це мене трохи здивувало (...). Інформація про 8 мільйонів жертв нацистської окупації жодним способом не підтверджена науково", - написав у листі польський посол, маючи на увазі інтерв'ю Мельника для німецького громадського радіо, в якому він справді говорив про смерть 8 мільйонів співвітчизників.

В своєму листі Пшиленбський також повчав українського колегу в питанні співпраці українців з нацистами.

"З досліджень випливає, що на території Рейхкомісаріату Україна (так в часи німецької окупації називалася німецька адміністрація в окупованій Україні - ред.) загинуло близько мільйона цивільних. І більшість з них - це втрати серед євреїв. Велику роль у вбивствах євреїв відігравали члени добровільної допоміжної поліції, які служили німцям", - написав посол Польщі, нагадуючи також про страти в Бабиному Ярі, де в кінці вересня 1941 року було вбито понад 33 тисячі євреїв Києва.

Пшиленбський також нагадав про події на Волині в 1943 році, а також про службу українців в концтаборах.

Монополія на жертви

Польський посол зазначив у своєму листі, що українці постраждали від дій німців проти партизанів. Але, за його словами, "йдеться не більше, ніж про кількасот тисяч жертв". Пшиленбський наголошує, що в Україні нацистська Німеччина не проводила таку ж політику винищення населення й ліквідації еліт, як в Польщі. Тому що трактувала країну як джерело робочої сили.

"Сподіваюся, що цей аргумент не роздратував пана посла. В постмодерні часи, тобто в період домінування наративів, ми повинні зробити все, щоб зберегти вірність правді", - завершив свій лист польський дипломат.

Gazeta Wyborcza пише, що сенс цього послання очевидний. Україна не має права стверджувати, що понесла більші втрати в часи Другої світової війни, ніж Польща.

Нагадаємо, жоден диктатор не повірить, що проти нього повстав власний народ, - Віталій Чепинога. У диктаторів сурова доля. Єдиний вихід у диктатора такий: самому померти, доки не вбили.

До речі, депутати Європарламенту оголосили Лукашенка персоною нон-грата в ЄС. Євродепутати засудили арешти та акти насильства і тортур проти мирних демонстрантів та закликали до всебічного розслідування цих злочинів.

Також стало відомо, за словами Лариси Волошиної, сьогоднішня Білорусь - це не тільки сценарій, якого Україні вдалося уникнути. Вона - нагадування про можливе майбутнє. Журналістка переконана, що в Україні намагаються запустити такі самі процеси, які впроваджував Лукашенко.

Читайте також:У Варшаві відкрили пам’ятну дошку Героям Небесної Сотні та жертвам російської агресії