Політика
24 квітня 2019
Європарламент наполягає на зміцненні зовнішніх кордонів ЄС
На внутрішніх кордонах деякі країни-члени ЄС упродовж останніх років регулярно проводять вибірковий прикордонний контроль.
news-image

Днями Європейський парламент закликав до розширення складу Європейської прикордонної служби Frontex до 10 тисяч службовців. Європарламент також наполягає на посиленні візового контролю на зовнішніх кордонах ЄС, пише Deutsche Welle. В офіційному звіті Європарламенту, автором якого є депутат від Мальти, представниця консервативних сил Роберта Метсола, міститься критика того, що досі не впроваджено спільну охорону зовнішніх європейських кордонів, про що вже давно говорили й що давно обіцяли.

"Внутрішні кордони Європейського Союзу можуть бути відкритими тільки тоді, коли наші зовнішні кордони захищені належним чином." - зазначила Метсола.

На внутрішніх кордонах деякі країни-члени ЄС упродовж останніх років регулярно проводять вибірковий прикордонний контроль, хоча такий захід мав би вживатися лише за виняткових обставин. Європейський парламент вимагає від Європейської Комісії змінити правила використання Європейської прикордонної служби Frontex, а також розширити кадровий склад цього агентства. Відповідна законодавча ініціатива вже ухвалена Європарламентом. Але проблема полягає в тому, що більшість з 28 країн-членів досі до неї так і не долучилась. Влітку 2018-го керівники країн та урядів підтримали план зі збільшення штату Frontex із 1500 до 10 тисяч працівників та перетворення Європейської прикордонної служби на повноцінний орган із широкими повноваженнями. На реалізацію такого плану відвели три роки. 

"Але коли справа дійшла до втілення ідеї в життя, то дедалі більше країн почали давати задній хід. Вони не готові ані до відрядження додаткових службовців для підтримки Frontex, ані до передачі Брюсселю частини своїх суверенних функцій із захисту національних кордонів", - пише Deutsche Welle.

Чиновники Європейського Союзу на умовах анонімності підтвердили існування такої проблеми, зазначає DW. На їхню думку, Frontex діє неефективно, коли йдеться про охорону кордонів. Популістський уряд Італії закидає Європейській Комісії намагання втрутитися у внутрішні справи країн-членів ЄС. Навіть Австрія та Угорщина, які рішуче підтримували розбудову Frontex, втратили свою впевненість. Розбудова Європейської прикордонної служби Frontex, яку минулого літа оголосили як невідкладне завдання, тепер розтягнеться щонайменше до 2027 року. Фактично виявилась похованою ідея надання працівникам Frontex компетенції при необхідності приймати рішення навіть всупереч волі країни-члена, кордон якої перетинається мігрантами. Один із депутатів Європейського парламенту, знайомий з деталями цього питання, вважає, що нині немає жодних шансів на те, що національні міністри внутрішніх справ колись дадуть зелене світло в цьому питанні.

"Охорона національних кордонів і надалі залишатиметься прерогативою країн-членів ЄС. Службовці Frontex матимуть лише обмежені повноваження, обладнання та озброєння," - запевнила Метсола.

Вона також звернула увагу на те, що досі неясно, як бути з біженцями та нелегальними мігрантами, яких затримали на кордоні та підібрали біля європейського узбережжя в морі. 

"Дуже шкода, що регулювання розподілу біженців все ще заблоковано Радою Європейського Союзу," - сказала Метсола.

Спроби реформувати європейські норми надання притулку і так звані "Дублінські правила", які визначають, яка країна-член є відповідальною за мігрантів, що прибувають, теж провалились. Європейський комісар з міграції та внутрішніх справ Дімітріс Аврамопоулос вірить, що попри складнощі, Frontex все ж таки поступово розбудовується.

"Те, що ми маємо сьогодні не можна навіть порівняти з ситуацією на кордоні п'ять років тому. Ми потроху досягнемо нашої мети до 2027 року. І це не відкладання, а поетапний підхід," - зазначив Аврамопоулос.

За його словами, незабаром представники Frontex отримають право завертати на кордоні нелегальних мігрантів. На думку єврокомісара, такі повноваження дозволять стримувати "нелегальну міграцію".

"Якщо хтось матиме якісь сумніви щодо користі від Frontex, я порадив би тому взяти до уваги таке досягнення. Сьогодні жодна країна не в змозі протидіяти актуальним викликами самотужки," - вважає єврокомісар.

Після кількох років підготовки та консультацій Європейський парламент цими днями також узгодив рішення про спільне використання різних баз даних, які стосуються осіб, котрі шукають притулку, в'їзду та виїзду з країни, осіб, котрі перебувають у розшуку, а також загублених паспортів. Нові правила дозволять прикордонникам ідентифікувати нелегальних мігрантів швидше, запевняють чиновники. Поліція вже давно вказувала на необхідність об'єднати й спільно використовувати ці бази даних. Тим часом кількість незаконних перетинів кордону Європейського Союзу продовжує зменшуватись у порівнянні з 2015 роком. За даними Frontex, торік було зафіксовано 150 тисяч таких випадків.


Читайте також: ЄС пообіцяв Зеленському міцну підтримку