новини

Очистити тіло, душу і житло: Звичаї і традиції у Чистий четвер

Оскільки цей день пов'язаний з очищенням тіла, душі й житла від бруду, ті, хто в Чистий четвер у будинку бруд розводить, весь рік житимуть у бруді та сварках.

У народі четвер Страсного тижня прийнято називати "чистим". У 2019 році він припадає на 25 квітня. Про це пише «Є!» з посиланням на 112.

Люди вірять, що вода цього дня має цілющі властивості, тому особливу увагу приділяють купанню, нібито воно разом з молитвою допомагає зберегти здоров'я на цілий рік.

У Чистий четвер на богослужіннях згадуються чотири важливі події з життя Спасителя: Тайна вечеря; обмивання ніг учням на знак глибокого смирення і любові до них, молитва в Гефсиманському саду, зрада Юди.

Ті, хто прийшов до храму, стоять із запаленими свічками, які за традицією намагаються не гасити до повернення додому. Потім свічку треба зберегти: вона, за повір'ям, допоможе захистити будинок від пожеж протягом року.

До Чистого четверга будинок треба прибрати. Господині розвішували в будинку рушники, які прикрашають стіни барвистими вишивками. Свічкою, яку приносили ввечері з церкви, випалювали зображення хреста на поперечці над входом до будинку. Страсну свічку зберігають до наступного Страсного четверга.

Також цього дня готують сіль для великоднього столу. Крім того, у Чистий четвер починають фарбувати яйця і пекти кулічі (паски). Перед замісом тіста обов'язково потрібно помолитися, щоб очистити душу і простір довкола, інакше великодні паски можуть не вийти.

Цікавим звичаєм Чистого четверга був обряд на заміжжя. Тим дівчатам і жінкам, які хотіли швидше вийти заміж, треба було в цей день витертися новим рушником і цей рушник разом із крашанками та паскою віддати на Великдень людям, які просять милостиню. Це має прискорити день весілля.

Мами намагалися в цей день зробити своїм дітям першу стрижку. Вважалося, що в такому разі в них буде густе волосся. З цієї ж причини дівчата і жінки записуються до перукарів, щоб були красиві локони.

У Карпатах Чистий четвер називали ще "живим". Гуцули з цієї нагоди розпалювали вогонь і тримали його доти, доки не виганяли тварин на пасовища. Ним обкурювали домашню худобу від злих духів.

 Що не можна?

Оскільки цей день пов'язаний з очищенням тіла, душі й житла від бруду, ті, хто в Чистий четвер у будинку бруд розводить, весь рік будуть жити в бруді та сварках. Не можна залишати на ніч брудний посуд або білизну - це поганий знак, яким можна притягти хвороби.

Також сьогодні не можна віддавати з дому нічого цінного, займати гроші, тому що разом із цінностями можна "віддати" і благополуччя.

Приступати до приготування традиційних святкових страв не можна до завершення прибирання, також їх заборонено пробувати до настання Великодня.

Погода

Якщо в Чистий четвер дощі, весна буде дощовою. Якщо зранку морозно, уся весна буде холодною, зима надовго затримається. Яка погода в Чистий четвер, така сама буде і на Вознесіння (свято, що відзначають на 40-й день Великодня, також припадає на четвер).

Читайте також:У Страсну п'ятницю в Україні до 25 градусів тепла

25 квітня 2019, 11:37

Loading...
Loading...

До теми